Call of Duty MMO’su Mu Geliyor?

Call of Duty… İlk başta gayet saf ve temiz duygularla (!) EA’den kaçanlar tarafından kurulan Infinity Ward’un olaylı serisi… Başından ne geçerse geçsin, ne kadar davaya konu olursa olsun bu seriye bir türlü doyamıyoruz, değil mi? Black Ops’da çok fazla bekletmeden, bir kaç ay sonra aramızda olacak ve videolardan gördüğümüz kadarıyla o da uzun süre tadı damağımızdan silinmeyecek, muhteşem bir oyun olma yolunda ilerliyor (Uğur’da ben de Treyarch hastasıyız zaten. Spiderman oyunlarına bile kurban olurum).

Gelelim konumuza. Wall Street Journal röportajında Activision CEO’su Kottick’e sormuşlar, “hemen yarın Call of Duty serisi ile ilgili değiştirebileceğin bir şey olsaydı ne olurdu” diye. Kotick’in cevabı ise başlıktaki soruyu akıllara getiriyor.

Call of Duty serisini hemen, yarın paralı oynanış modeline dönüştürürüm. Kitlenizin ilgilendiği konuları ve daha büük kitleleri nasıl tatmin edeceğinizi düşününce aklınıza ilk böyle bir fikir geliyor. Online bir Call of Duty dünyası görmek isterim kesinlikle. Eminim ki bu tür bir deneyime oyuncularımız da bayılacaktır.

“Peki görünürlerde böyle bir proje var mı” diye soruyor röportajı yapan arkadaş. “Umuyorum” oluyor Kotick’in cevabı. Hmmmm…

Ama bana Call of Duty MMO’su fikri çok çok mantıklı gelmiyor. Savaşın kol gezdiği bir dünya var ortada ama bütün çatışmalar sadece silahlı bireylerin birbirleri ile çatışmaları şeklinde oluyor. Tank, uçak, füze olmadan savaş havasını vermeleri zor, sadece küçük çatışmalar olmuyor çünkü gerçek dünyada. E tank falan olunca da Battlefield oluyor zaten. En azından konseptsel düzeyde biraz mantık dışı geldi bana.

Bu konuda sizin fikirlerinizi de merak ediyorum arkadaşlar.

6 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Treyarch iyidir. Die By The Sword yeter :p

  Şaka bir yana, Medal of Honor betasını da gördükten sonra Call of Duty’nin tahtını titretebilecek herhangi bir oyun çıkacağını sanmıyorum yakın zamanda. Dua etsinler de Activision, geniş haritalar ve araç kullanımı üzerine yoğunlaşacak bir oyun projesine bulaşmasın. 🙂

 2. Ziyaretçi

  cod denince aklıma gelen tek şey; güzelim fikirlerin mahvoluşu. hemde tüm seri boyunca. insanların cod i çok sevmesinin en büyük nedenlerinden birisi bence oyunun basitliği. tıpkı counter strike gibi. tonlarca mermi ye, siper al hoop iyileşiverdin 🙂 güzelim fikirlerin mahvoluşundan kastım, oyundaki bulunan hataların inatla ve seri boyunca devam etmesi. yani cod1 deki hata cod5 te olurmu? oluyor. ha ben gerçekçi oyunlarımı daha çok seviyorum derseniz cevabım hayır dır. gerçekci bir oyunda eğlence zaten çok azdır ve amaç eğlenmekse gerisi tefarruattır.  cod daki hataları buraya yazsam inceleme yazısı gibi olur o yüzden sadece şunu diyorum. activision artık cod serisine yenilik getirmesi lazım. mesela open world tarzı daha geniş haritalar, gitmek istediğimiz yere görünmez duvarlar tarafından engellenmeden gidebilmeyi. ne bilim işte bu tarz şeyler:) ama adamlarda haklı. ben olsam bende değiştirmem oyunun içeriğini. yıllardır aynı oyunu ısıtıp ısıtııp önümüze sunuyorlar ve millet peynir ekmek gibi alıyor. MMO Cod nasıl olur derseniz. oda olur sorun değil cod fanları için. yakında cod for speed yada cod for death yada super cod fighters. yani cod olsun gerisi mühim değil yani.

 3. Ziyaretçi

  @üstteki ziyaretçi.

  Spden dert yanıyorsun galiba.Open worldden kastın da bfbc2deki sistemdir umarım,o da pek open world sayılmaz aslında ama iyidir tabi.Çoğu noktada sana katılıyorum,özellikle mw2 (sp) yi bitirmemle birlikte oyun “en çok şişirilmiş oyunlar” listemde ilk sıraya yükseldi.Klasik cod saçmalıkları,yeniliklerin aslında yenilikten uzak olması vs. vs.

 4. GameGain

  Call of Duty MMO’sunu ben de mantıklı bulmadım.He belki böyle bir efsane her ay makul bir ücret almayı hak ediyordur bu ayrı bir mesele.Ama bana kalırsa Call of Duty zaten tarz olarak MMO ile uyuşmaz.Bir takım dinamikleri MMO’yu tam karşılamıyor bana kalırsa.Oruç Bey’in de dediği gibi Battlefield’a kayması endişesi bende de var.Ama belki kendi askerimizi tasarlamak,ne bileyim nişan almasını geliştirmek,donanımlarını güçlendirmek hoş olabilir.Ama dediğim gibi Call ofla MMO pek yan yana gelemedi zihnimde:D

      Not:Oruç Bey lütfen smiley kullanınız,yanlış anlaşılmalar olmasın:D

 5. Ziyaretci

  Öncelikle merhaba. konuya gelecek olursak neden olmasın. warrock americas army  gibi kalitesiz oyunlar varken cod mmo  su neden olmasın. Bence siz bunlara kafayı takmayın da cod black ops a yönelin. Ben gerçekten çok merak ediyorum. Ayrıca cod da hata varsa Bf serisinin hepsinde hayli hayli vardır. COD dünyanın gelmiş geçmiş en iyi serisidir.  Call of Duty  mmo su ins olur Ama A.V.A Alliance of Valiant Arms ı geçeceğini hiç sanmam.

   

Bir cevap yazın