Call of Duty: Black Ops’tan Nefes Kesici Detaylar

Treyarch’ın geliştirdiği yeni Call of Duty oyunu Black Ops’tan ilk video geçtiğimiz haftalarda yayınlanmıştı hatırlarsanız. Videoyu ve bu videoyla birlikte açığa çıkan bir takım çok özel bilgileri de sizlerle paylaşmıştık. Ne var ki bu bilgilerin derinliği, videoda gördüklerimizden öteye gidemedi ve açıkçası Treyarch’tan gelecek yeni detayları beklemeye koyulduk.

Neyse ki fazla beklemek zorunda kalmadık. Zira Treyarch, Call of Duty: Black Ops’un üzerindeki kadife örtüyü birazcık daha kaldırdı.

 • Black Ops, Avatar’da kullanılan hareket yakalama teknolojisinin aynısını kullanıyor. Bu sayede bir oyunda gördüğümüz en gerçekçi animasyonları görebiliriz. Bu aynı zamanda yüz animasyonlarını da içeriyor. Beklentilerinizi tavana dayayabilirsiniz. 
 • Oyunda 4 kişiye kadar co-op desteği olacağı kesinleşti.
 • Hikaye örgüsünde en az iki farklı karakter olacak gibi duruyor.
 • Ayrıca oyunun yapım aşamasında Soğuk Savaş döneminde Amerikan ve Rus taraflarında görev almış kişilere danışılmış olması, akıllara çatışmanın her iki tarafında da yer alabileceğimiz ihtimalini getiriyor. Bu gerçekleşmese bile bu oyunu tek yönlülükle veya “Amerikancı” bir yaklaşımla suçlamak pek mümkün olmayacak. 
 • Treyarch patronu Mark Lamia, oyunun ölçek olarak “epik” olacağının altını çizmiş. Ayrıca hikayenin de tamamen çok yönlü olacağını vurgulamış. Yani bu bir üstteki maddeyi de destekliyor.
 • Oyunun hangi tarihler arasında geçeceği tam kesinlik kazanmadı; ancak oldukça geniş bir tarihi perspektife yayılacağı tahmin ediliyor.
 • Daha önceki haberimizdeki SR-71 Blackbird tahmini doğru çıktı. Black Ops’ta SR-71’in yeteneklerini kullanarak birliklerimizi düşmanın pozisyonu hakkında bilgilendireceğimiz bir bölüm olacak.
 • Kazakistan’ın (dönemin Sovyet Rusya’sı) Ural Dağları’nda geçecek ve stealth action tadında gizlilik gerektirecek bir bölüm de yer alacak.
 • Sessiz saldırılar yapabileceğimiz gibi bir bomba atara dönüştürebileceğimiz enteresan bir Crossbow olacak. 
 • Çoklu oyuncu modlarında araç kullanımı olacak mı sorusuna Treyarch hala net bir yanıt vermiş değil; ancak oldukça detaylı karakter özelleştirebilme seçenekleri olacak.

Sanırım bu enfes bilgiler, yeni bir Call of Duty oyununu gözü kapalı satın alacak FPS fanatikleri kadar yakın dünya tarihine, özellikle de bugünün korku toplumunun temellerini atan Soğuk Savaş dönemine ilgi duyan oyunseverler için de heyecan verici. Açığa çıkacak yeni bilgileri beklemeye devam ediyoruz.

6 Yorum

 1. GameGain

  Call of Duty’i Amerikancı yapan o iki maldı ve artık yoklar.Call of Duty’nin de biraz eli yüzü düzelmiş olur böylece.Havaalanında masum insanları katletmek Call of Duty’nin tarzı değildir.Bir an GTA oynuyorum sandım o bölümde.

 2. Ziyaretçi

  Onu geçtim,sheperd ın konuşmaları neydi öyle ya?Biz barbar değiliz,biz sivil öldürmeyiz falan.Tamam siz değilsiniz ama ruslar barbat diyelim,abd ye çıkartma yaptıkları yerde etrafın kan gölü olması lazımdı onları neden göremedik?Ölen Rus olunca birşey yok yanki olunca ah olamaz görmememiz lazım mı ne?Çok övülen senaryosu hayatımda gördüğüm en berbat,klişe,mantıksız senaryolardan biriydi.Hele Rusların abdye çıkartma yapması aman Allah’ım şaka gibiydi,neymiş Ruslar uydu ve iletişim sistemlerine sızmış.Ulan o kadar uçak çıplak gözle de görülür merak etmeyin idiyitlar.

Bir cevap yazın