Call of Duty: Black Ops’a Neler Oluyor?

Oyunun PC versiyonundaki problemler oyuncuları çileden çıkarıyor…

Takvimler 9 Kasım’ı, yani Call of Duty: Black Ops’u gösteriyor. Ne var ki, 2010’un bu en çok beklenen oyununu satın alan PC sahipleri için işlerin iyi gittiğini söylemek oldukça zor. Zira oyunun PC versiyonu, sabah saatlerinde heyecan içinde monitör başına geçen binlerce oyunseveri akıl almaz performans sorunlarıyla karşıladı.

Oyunun gerek tek kişilik senaryo gerekse çoklu oyuncu modları ciddi fps düşüşleri ve takılmalardan nasibini almış durumda. Forumlarda yaptığımız araştırmalar ise, deneyimin içine eden bu performans problemlerinin alışılagelmiş bir optimizasyon sorunundan ziyade oyunun Steamworks altyapısına entegrasyonuyla ilgili olduğunu gösteriyor.

Peki Treyarch’tan bir açıklama geldi mi? Henüz ortada bir şey görünmüyor. Ancak siz de Treyarch topluluk yöneticisi Josh Olin’in Twitter hesabını spam manyağı yapan güruhun arasına katılmak isterseniz hemen aşağıdaki ekran görüntüsüne göz atmanızı tavsiye ederim.

Black Ops Twitter Spam

Treyarch’ın Call of Duty: World at War’un PC versiyonuna destek vermeye devam ettiğini düşünürsek Black Ops’u daha güzel günler bekliyor diyebiliriz. Ancak böylesine büyük bir yapımın yeterince test edilmeden raflara çıkarılmış olması da affedilir gibi değil.

Bu sorunlar çözülene kadar bizim yaptığımızı yapıp Steam’i offline moda alarak hiç değilse tek kişilik senaryoyu biraz olsun akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz.

Call of Duty: Black Ops incelememiz de pek yakında sizlerle olacak.

Güncelleme (10 Kasım): Treyarch’tan Josh Olin, twitter hesabından bir yama üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Ancak ortada net bir tarih yok.

15 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Yerin dibine sokulan Modern Warfare 2 de bile bu kadar ciddi problemler yoktu. Evet son zamanlarda Bad Company 2 ve Medal of Honor gibi oyunlarda da çıkışla birlikte birçok problem yaşandı, ancak bunların hiçbiri Black Ops’taki kadar ciddi problemler değildi. Bekleyeceğiz tabii, başka bir yol yok şimdilik. 🙂

 2. stoic

  Oyunu  SKİDROW versiyonu ile oynayanlar daha rahat oynuyor valla. İŞyerinde arkadaşlarım dalga geçiyo 60 dolara oyun al elin beleşçisi daha sorunsuz oynasın diye 🙂 Neyse günler çok, hayat güzel sinire gerek yok illa cikar bi patch yada türevi bişi yada en olmadi bizde skidrowla bitiririz.

 3. stoic

  Haydaaa! Ne oldu da birileri  eksi oy kullandı acaba? Şöyle bir baktım beğenilmeyecek tek ibare “beleşçi” ibaresi herhalde. Amaaan neyse.  Demokratik toplum işte,herkes, herşeyde özgür. 🙂

  • Tahir Meylani

   Memory Leak varmış oyunda. Ama tam kaynağı belli değil. Steam Cloud yüzünden diyenler de var ama tam olarak ne olduğu belli değil.

   Ama oyunda yaşanan sorun Lag değil, takılma. O yüzden single veya multi farketmiyor.

    

 4. Uğur Yurtsever

  Aslında bunun Steam’den kaynaklandığı sadece bir olasılıktı. Aradan geçen 24 saat sonunda bunun aslında cpu kullanımını anlamsız boyutlara çıkaran bir çeşit memory leak olduğu ortaya çıktı. Öyle ki oyunun menüsünde bile takılmalar yaşanabiliyor.

  Steam’in problem yarattığı düşünülen noktaysa oyunun Steam’in network altyapısıyla sürekli iletişim halinde olması. Memory leak ise büyük olasılıkla Treyarch’ın bu noktada hesaba katması gereken bazı şeyleri gözden kaçırıp oyunu yeterince test etmemesiyle alakalı.

  Öyle ki oyun çalışırken Steam’in cpu kullanımı da anlamsız boyutlara ulaşıyor. Bazı kullanıcılar görev yöneticisinden işlem önceliğiyle oynayarak bu soruna birazcık çözüm getirebilse de herkeste işe yaramadı bu yöntem.  Birçok config ayarı paylaşıldı forumlarda. Bunlar da herkesin derdine çare olmadı ne yazık ki.

  Neyse ki Treyarch’tan gelen son açıklama yakında oyunun bir patch’e kavuşacağı yönünde. Ancak ne zaman? İşte o belli değil. 🙂

 5. MaRIkO

  Sorunun Steamden olması çok düşük bir ihtimal. Steam sonuçta oyunlara bir arayüz sağlıyor ve oyun firmalarındaki mühendisler bu arayüzü kullanarak oyunları ile steami birleştiriyorlar. Steamin suçu olması için bu noktada steamin firmalara sağladığı arayüzde sorun olması lazım. Böyle bir olasılık var ancak Steamin bu arayüzünü bir çok oyun kullandığı için ve bunlarda böyle bir sorun oladığı için çok çok düşük bir olasılık. Bu arayüzün firma tarafından yanlış kullanımıda sorun yaratabilir ama bu steamin sorunu olmaz. Ya da oyunun kendisinde genel bir sorun vardır burda değinilen memory leak gibi. Sonuçta ben oyunların bu kadar eksik çıkmasını anlamıyorum. Ufak tefek sorunlar tabiiki olabilir ama böyle sorunlar oyunların acele çıktığını gösteriyor. Sadece black ops değil tabii mesela Uğur’unda bahsettiği gibi BFBC2 yi örnek verelim evet sorunlar black opstaki kadar değildi ama kaç ay testi yapılan bir oyunun çıkışında bu hatalar olmamalıydı. Neyse kısaca firmalar internete ve patch işine güveniyor ve işlerini biraz geçiştiriyorlar. Eskiden internet ve patch işi yoktu bütün oyunlar adam gibi çalışarak çıkaardı piyasaya. Bir kısım ama eski oyunlar bu kadar karmaşık değildi diyebilir ama bir yazılımcı olarak söliyim emin olun eskiden yazılım geliştirme araçlarıda şimdikiler gibi değil değildi.

 6. Uğur Yurtsever

  Evet, ortada kesinlikle bir kodlama problemi var ve Treyarch kaynaklı olduğu şüphe götürmez. Josh Olin, forumlarda da bir patch üzerinde çalıştıklarını belirtmiş.

  Neden beta test yapılmalı sorusunun en iyi cevabı Black Ops oldu sanırım. Treyarch PC platformunu seven ve sonuna kadar destekleyen bir firma. CoD: WaW bunun en iyi örneği. Eminim bu hatalarını bir şekilde telafi edip bir sürpriz de sunabilirler PC camiasına. Sunmazlarsa da bilin ki düşündüler ve Kotick abimizin demir pençesine takıldılar. :p

 7. Skyr3x

  Beta test olayını geçtimde bu oyunlar özellikle de CoD gibi büyük bir kitleye hitap eden oyunlar her mission u ayrı ayrı kontrol edilmiyormu buglara karşı oyun bitincede beta testerları yok  mu bu firmaların kontrol edilmiyor mu ? Benim bildiğim böyle bir olay 3-4 yıl öncesine kadar vardı oyunlarda. Ama patch ile düzeltilir büyük ihtimal fazla takmamak lazım bi kaç hafta sabır 🙂 Bir tek çalışanlar problemli üni. okuyanların vizeleri liselilerin yazılıları var 🙂 geçer o haftalar çabucak 🙂 🙂

 8. Ziyaretçi

  Oyun bozuk arkidişler. Ama senaryo gerçekten inanılmaz. Fight Club rullaz. Bu türdeki tüm oyunları toplar çarpar ikiye böler bu da yetmez duvara toslatır. Ama bozuk işte. Bozmuşlar bişiyini. Patch de düzeltmedi benim sorunumu. Bakalım yenisini beklioz.

Bir cevap yazın