Call of Duty: Black Ops Videosuyla Çarpıcı Detaylar Su Yüzüne Çıkıyor (Yeni)

Treyarch’ın geliştirdiği yeni Call of Duty oyunu Black Ops’un merakla beklenen ilk videosu bu sabah yayınlanmış; biz de sizlerle paylaşmıştık.

Eski bir askerin bölük pörçük anılarını bizlerle paylaşan bu video, ilk bakışta bu yeni Call of Duty oyunu hakkında pek bir detay vermiyor gibiydi. Ne var ki GameTrailers’daki arkadaşlar, videoyu yavaş çekimde tekrar kurgulayarak bu bölük pörçük görüntülerden anlamlı bir bütün yaratmayı başarmışlar.

Bizler de sizler için bu videoda paylaşılan detayları sizler için yorumlluyoruz. İşte yeni Call of Duty: Black Ops’ta bizi bekleyen güzellikler:

 • İlk karelerde Soğuk Savaş dönemine damgasını vurmuş ve gerginliğin ana sebeplerinden biri olmuş meşhur ICBM’lerden (kıtalararası balistik füze) birinin fırlatılış sahnesini görüyoruz. Bu sistem aynı zamanda Sovyet Rusya dünya yörüngesine ilk uyduyu (Sputnik) yerleştirirken de kullanılmıştı.
 • Yoğun şiddet öğeleri. Videoda bir askeri bacağı koparken görüyoruz. Benzer sahneler Treyarch’ın World At War’unda da vardı. Bu sahneyi görünce de açıkçası Infinity Ward’un Call of Duty serisini bir hayli yumuşattığını görüyoruz.
 • Videodan anlaşıldığı kadarıyla Vietnam ve Kuzey Kutup bölgesi gibi farklı mekanlar söz konusu. Tabi buna Küba’yı da ekleyebiliriz.
 • Videoda bir asker, yaralı arkadaşını ateş altından çekerken görülüyor. Bu yeni bir oynanış mekaniği olabilir.
 • Video bizlere çatıdan iple sarkarak bir binaya camlardan girdiğimiz bir sahne sunuyor. Bu 1980’deki Londra İran Büyükelçiliği kuşatması olabilir. Black Ops’ların popülaritesinin zirve yaptığı an… Bu sahnede, İlk kez 1978’de kullanılan Avusturya yapımı Stey-AUG tüfeğini de görüyor oluşumuz bu ihtimali daha da kuvvetlendiriyor.
 • Bir Call of Duty klasiği olan chopper gunner sahneleri de unutulmamış.
 • Takım tabanlı bir oynanış dinamiği olabilir. Aslına bakarsanız olmalı da. Zira Vietnam Savaşı konseptinin en kilit noktası takımlar halinde takılan Amerikan askerleri. Treyarch bunu güzel bir oynanış dinamiğiyle süslemişse tadından yenmez.
 • Videoda birkaç kez gördüğümüz bir karakter var. Videonun genel konseptini de göz önüne alınca; Black Ops’ta bizleri bir ana karakter bekliyor olabilir.
 • Bir helikopter kullanma sahnesi de bizleri bekliyor gibi.
 • Videoda basınç elbisesi giymiş bir SR-71 pilotu görüyoruz. Soğuk Savaş döneminde Rusları takip etmek için kullanılmış dünyanın bu en yüksek irtifada uçabilen insanlı uçağı SR-71 Blackbird, Black Ops’ta da karşımıza çıkıyor. Hatta SR 71’i yörüngede görüyoruz ve bu da akıllara bir casusluk görevini getiriyor.

Bu kısa videonun önümüze sunduğu detaylar gerçekten çarpıcı. Yine de Call of Duty: Black Ops’la ilgili daha sağlam bilgilere ulaşmak için Treyarch’tan gelecek açıklamaları ve yayınlanacak yeni videoları beklememiz gerek.

8 Yorum

 1. Abdullah Akın

  Adı gibi karanlık bir oyuna benziyor şu anda.Geçen sene bu zamanlar mw2 videosu yayınlanmıştı ve gaz bir video idi.Çünkü serinin devam oyununda o tarz bir video uygundu.Burda ise bizi düşünmeye sevkeden bir video hazırlanmış.

 2. GürcanBey

  Artık yeni bir grafik ve fizik motoru ve mümkünse adam gibi yapay zeka kullansınlar.Senelerden beri aynı oyun sistemiyle millete 60 dolara kakalıyorlar.Modern Warfare 2 gibi balon bir oyun gelecek bence.Şahsi görüşlerim bunlar.

 3. Ziyaretçi

  Ben öyle olcağını düşünmüyorum. Özellikle soğuk savaş döneminde hem de bu oyunun konu alacağı Vietnam ve Küba füze krizi gibi olaylarda ABD’yi haklı gösterecek bir malzeme bulamazlar. Dönem hakkında biraz araştırma yapıp birkaç film izlerseniz anlatılmak istenen mesajlar hakkında bir fikriniz olur bence.

Bir cevap yazın