Call of Duty: Black Ops Rezurrection İnceleme

Space Zombies!

Rezurrection’daki tek yeni harita olan Moon, adından da anlaşılacağı üzere bizleri biricik uydumuz Ay’a konuk ediyor. Aslına bakarsanız senaryo Black Ops’un geçtiği döneme uygun bir şekilde Area 51’de başlıyor (malum nedenler). Uzaklardan kulakları tırmalayan bir alarm sesi geliyor ve sağda solda karşımıza çıkan tek tük zombilerin kafasını patlatmaya başlıyoruz. Derken alarm bir anda susuveriyor ve aniden koca bir zombi sürüsüyle burun buruna geliyoruz. Tam korkunç Hellhound’lara ve sevimsiz zombilere yem olacakken kendimizi teleporta atıyoruz ve arkadaşlarımızla birlikte gizemli bir şekilde Ay’a ışınlanıyoruz.

Arkadaşlarımız demişken; evet, zombi kıçı tekmeleme konusunda son derece uzman eğlenceli dörtlümüz Tank Dempsey, Nikolai Belinski, Takeo Masaki ve Edward Richtofen de bizleri yalnız bırakmıyor pek tabii. Hangi karakteri kontrol edeceğimizi seçemiyor olsak da her biri yine panik olduğumuz durumlarda ettikleri tuhaf laflarla bizleri kahkahalara boğmayı başarıyor.

Call of duty black ops rezurrection ss 2Tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi Ay’da bizi oksijensiz bir ortam, düşük yer çekimi, yeni silahlar ve yeni zombi türleri bekliyor. Oksijensiz ortam, hemen oyunun başında elde ettiğimiz astronot giysisi sayesinde bir sorun olmaktan çıkıyor. Yalnız kaskı taktığımızda sesler doğal olarak bir hayli boğuk gelmeye başlıyor (farklı bir tat katıyor o ayrı).

Düşük yer çekimi ise Moon’un en harika yanı olmuş kesinlikle. Etrafta zıplayarak dolaşmak ve havada spinler inanılmaz keyifli. Hele üzerimize doğru gelen zombi sürüsünün üzerinden zıplayıp elimizdeki pompalıyla ölüm saçmak… Etrafta bulabileceğimiz zıplama platformları bütün bu düşük yer çekimi dinamiğini çok daha da eğlenceli kılıyor şüphesiz. Hatta zaman zaman uzun zıplayışlar yaparak zor durumlardan kolayca kurtulabiliyoruz. Tabii dikkatli olmakta fayda var. Zira yer çekimi düşük de olsa çok yükseklerden düşmek hala ölümcül olabiliyor.

Moon’da alıştığımız zombi türleriyle beraber iki yeni zombi tipi çıkıyor karşımıza. Bir anda yanımıza ışınlanabilen (phasing) zombiler ve astronot kıyafatiyle etrafta dolanıp takım arkadaşımız gibi görünmeye çalışan astronot zombiler. Özellikle astronot zombiler dikkatli davranmazsak çok can sıkıcı olabiliyorlar. Zira üzerlerinde takım arkadaşlarımızdan birinin ismi yazıyor kırmızı renkte ve dikkat etmeden yanlarına yaklaşırsak güçlü bir kafa atarak haritanın rastgele bir yerlerine ışınlıyorlar bizi. Bu da arkadaşlarımızdan ayrı düşüyoruz demek. Moon’un gerçekten çok büyük bir harita olduğunu ve karmaşık koridorlar arasında kolayca kaybolabileceğimizi düşününce, zombilerle dolu bu tehlikeli uzay üssünde arkadaşlarımızdan ayrılmanın ne anlama geldiğini açıklamama gerek yoktur herhalde. Ayrıca bunları öldürdüğümüzde de çok şiddetli bir şekilde patlayarak yakınlarında duran herkese ağır hasar veriyorlar. Neyse ki tehlikeli olduğu kadar oldukça ağır hareket eden bir zombi türü bu. Yanlarına sokulmadığımız sürece sorun yok. Tabii bu çoğu zaman düşündüğümüz kadar kolay olmayabiliyor.

Call of duty black ops rezurrection ss 3Daha önce de bahsettiğim gibi iki de yeni silah var Moon’da. İlk silah olan Wave Gun, zombilere önce kan kusturup ardından bir balon gibi şişip patlamalarını sağlıyor. Kullanması inanılmaz eğlenceli olan bu silahı dilersek ikiye bölüp iki parçalı (dual wield) ölümcül bir enerji silahı olarak kullanmamız da mümkün. İkinci silah olan Quantum Entaglement Device, yani QED ise kumarbazların seveceği türden rastgele etkilere sahip bir çeşit bomba atar. Kimi zaman ortaya bir silah çıkarıyor, kimi zaman düşen takım arkadaşlarımızı kaldırıyor, kimi zaman da koca bir patlamaya neden oluyor… Etkilerini öngörmek pek mümkün değil anlayacağınız. Ama kullanması eğlenceli mi? Kesinlikle. Bütün bunlarla birlikte bir de Mule Kick adında, yanımızda üç tane silah taşımamızı sağlayan yeni bir Perk-a-Cola yeteneği eklenmiş oyuna.

1 Yorum

Bir cevap yazın