Call of Duty: Black Ops PlayStation 3’te 10 Milyon Barajına Dayanan İlk Oyun Oldu

Treyarch, yeni oyun çalışmalarına da başladı…

Call of Duty: Black Ops, raflara çıktığı ilk gün 7 milyon gibi inanılmaz bir satış rakamına ulaşarak tüm zamanların en hızlı satan video oyunu ünvanını ele geçirmiş; ilk bir haftanın sonundaysa 650 milyon dolarlık rekor bir satış geliri elde ederek analistleri ve Black Ops’un Modern Warfare 2 kadar büyük bir ticari başarı elde edemeyeceğine inanan Activision’ı şaşırtmıştı. Henüz 2010 sonlanmamışken, ortada 20 milyon satış barajına dayanıp 1 milyar doların üstünde gelir elde etmiş bir oyun vardı.

Raflara çıktığı günden beri ticari başarı rekorlarına yenilerini ekleyen Call of Duty: Black Ops, VGChartz‘ın bu hafta güncellediği satış raporlarına göre PlayStation 3’ün en çok satan oyunu olma ünvanını da Modern Warfare 2’nin elinden almış görünüyor. Hem de 10 milyonluk satış barajına ulaşan ilk PlayStation 3 oyunu olarak. Yıllardır beklenen Gran Turismo 5’in 6 milyon, Metal Gear Solid 4’ün ise 5.5 milyon civarında kalması bir yana; PS3 sahiplerinin oyun raflara çıktığından bu yana irili ufaklı birçok sorunla boğuşuyor olması, bunu gerçek bir “ticari” başarı yapıyor sanırım.

Call of Duty Black Ops Snow

Black Ops, Activision’ın kasasını doldurmaya devam ederken oyunun geliştiricisi Treyarch‘ın da yeni Call of Duty oyunları için çalışmalara başladığını öğrendik. Hatta resmi internet sitesinde çoklu youncu modları için tasarım direktörü ve perk, spawn ve çatışma mekanikleri konusunda çalışacak programcılar aranmaya başlanmış durumda. Geçtiğimiz dönemde firmanın patronu Mark Lamia’nın iki yıllık geliştirme döngüsü içinde çalışacaklarını açıkladığını düşünürsek, Treyarch’ın geliştireceği yeni Call of Duty’nin Kasım 2012’de raflarda olmasını bekleyebiliriz.

4 Yorum

 1. Anti_Black_ops

  PS3 sahiplerinin oyun raflara çıktığından bu yana irili ufaklı birçok sorunla boğuşuyor olması, bunu gerçek bir “ticari” başarı yapıyor sanırım. ?????
  Gercekten ticari başarı.bu kadar sorunlu olupta bu kadar satan oyun bilmiyorum ben.ama mw2 nin kaymagını yedş bu oyun yoksa bu kadar satamazdı.ben mw2 böleyse bops daha harika bir oyun diye düşündüm ve steam uzerinden ilk satışa çıktıgı andan sipariş verdim.ama şu ana kadar 7-8 saat anca oynamışımdır.ilk 1 ay hiç oynayamamıştım zaten sorunlar yuzunden.yine ne varsa iw de var bir daha treyarch oyunu almam kesinlikle

  • mamad

   MW2 böyleyse Black Ops daha harikadır diye mi düşündünüz? Yani nasıl bir düşüncedir bu? Bu oyunu Infinity Ward’un yapmadığını da mı duymadınız. Oyunu Treyarch’ın yaptığı ve CoD’un en başarısız oyunlarına bu firmanın imza attığı bilinen bir durumdur.

   Şahsen bu tip haberleri gördükçeiçim acıyor. Yani tamam belli bir başarıya ulaşması gerekir bu oyunun da ama o kadar oyun varken bu oyunun ismi bile anılmaz. Geçenlerde ne derece saçma olduğunu gösteren bir video yayınlanmıştı zaten. Ateş etmeden bölüm geçiliyordu. Oynarken de bunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Yani ateş etmeden birçok yeri geçebilirsiniz. Grafikleri, grafiklerine göre optimizasyonu, oynanışı ve bana göre senaryosu ile oyun tam bir fiyasko. Ama artık millet isme aldanıp oyun alıyor. Hayırlısı olsun diyelim. Açıkcası MW3’ün de başarısından şüpheliyim ama Black Ops kadar dandik olmaz diye bekliyorum.

   • Emrah Güven

    Söylediklerine tamamen katılıyorum arkadaşım..Black Ops, CoD serisinin en başarısız olanıdır.Modern Warfare bile grafik ve oynanabilirlik açısından Black Ops’tan üst düzeyde.Ama Black Ops’un satış rakamları ne yazıkki en üst seviyelerde, buda insanların kaliteden anlamadığını gösteriyor.

    Modern Warfare 2’deki grafikler ve oynanabilirlik Black Ops’u yerle bir edecek kadar daha ileri bir seviyede ve bu seviyede başka bir oyun daha tanımıyorum.

    Infinity Ward’ın MW2 ile attığı güçlü adım ve sağlam temeli Black Ops’un satış rakamlarını etkilediğine inanıyorum.Fakat bu rakamlar Black Ops’un berbat ötesi bir oyun olduğu düşüncemi değiştiremez..

    Black Ops’tan önce satış rekoru kırması gereken 10’larca oyun var..Black Ops biraz sırada beklesin..Daha çok fırın ekmek yemesi lazım!

    Saygılar!

Bir cevap yazın