Call of Duty Black Ops Modern Warfare 2’den Fazla Satabilir Mi?

Ön siparişler kafa kafaya…

Call of Duty: Modern Warfare 2, raflarla buluştuğu 10 Kasım 2009 günü Xbox 360, PS3 ve PC platformları için dünya çapında 7 milyon satış rakamına dayanmış ve tüm rekorları alt üst etmişti. Yıl sonuna geldiğimizdeyse 15 milyon sınırı aşılmış ve Activision’ın Modern Warfare 2’den elde ettiği ciro 1 milyar $’ı bulmuştu.

Peki yedinci Call of Duty oyunu Black Ops, Modern Warfare 2’nin yakaladığı bu müthiş ticari başarıyı tekrar edebilecek mi? Bir başka deyişle, uzun süre Call of Duty serisinin yaratıcısı Infinity Ward’un gerisinde ikinci geliştirici olarak kalmış Treyarch, rüştünü ispat edebilecek mi?

Ön sipariş rakamlarına bakarsak Black Ops ve Modern Warfare 2’nin 4.5 milyon sınırında kafa kafaya geldiğini söyleyebiliriz. Ancak Activision’ın isteğiyle yapılan analizler, Black Ops’un Modern Warfare 2 satışlarının %20 gerisinde kalacağını öngörüyor. Eh, bu da Activision’dan Mark Griffith’in geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamayla örtüşüyor. Yine de en iyisi yıl sonuna kadar bekleyip görmek sanırım. Kesin olan bir şey varsa, o da Black Ops’un 2010’un en çok satan oyunu olacağı…

5 Yorum

  1. MaRIkO

    Bana göre MW2 MW1in yakaladığı rüzgardan yararlandı tabii bu rüzgarı arttırmak için reklam kampanyaları pazarlama stratejileride kullanıldı ama sonuçta esas itici güç MW1 idi ve bu sayede MW2 daha geniş bir kitleye ulaştı ve bana göre bu kitle maksimum rakamına 3 aşağı 5 yukarı ulaştı. Şu anda COD serisinin büyük rakamlarda yeni oyuncular bulması çok zor. Yeni oyuncular oyunun tarzından etkilenebilirler ama eski oyuncular yrnilik beklentisi içersinde ve oyuncu sayısı MW2de çok büyüdüğü için beklenti sahibi kullanıcıların sayısıda çok yüksek oranda. Yeni oyunun satış rakamları MW2 nin yeni kitle ile yarattığı etki sayesinde gene yüksek olacak ama beklentiler karşılanmaz ise satış rakamları düşecek (ki bunu activisionda görmüş) ve bir sonraki oyun ise sıradan bir FPS olacak. İşte bu noktada yeni bir oyun (yeni bir tarz ile codda olabilir bu) bayrağı alabilir ama böyle bir oyunda pek gözükmüyor şuanda. Bana göre mevcut hali ile MOH bu işi kıvıramaz en yakın ihtimal iyi bir tek oyunculu hikayeye sahip BF3 olabilir ama BF tek oyunculu moda nekadar ilgi gösterir bilinmez. Birde BF hernekadar çoklu oyuncuda iyi olacak olsada MW serisinin çoklu oyuncu tarzından uzak oyunlar yapıyor bu özellikle konsoldaki MW kitlesini çekemeyebilir. Sonuçta seneye bir FPS boşluğu (MW tarzı fps diyelim daha doğru olur) olacak gibi gözüküyor ve bunu kapatacak adayda daha tam olarak ortada yok. Infinitiward bu araya güzel bir giriş yapıp MW ile yakaladığı başarıyı devam ettirebilir.

  2. Pathfinder

    blackops her acıdan rezil bir oyun.oyun cıktı cıkalı büyük bir çoğunluk oynayamıyor lag ve ping sorunlarından  dolayı. burda bops mwve mw2 nin basarısının kaymagını yiyor.bir daha treyearch oyunu almam iw nin yaptıgı oyunlar harıcı oyun almam.hala düzeltemediler su oyunu.

     

    MW 2 de hilecilere cözüm bulsalar yeterli benim için ama bopsta da hileciler çoğaldı habriniz ola.adam 95-12 skor yapıyor ya.mumkunmu bu.birde uav den gördüm seni diyorlar.hhahaha bebeler bile güler yani

Bir cevap yazın