Call of Duty: Black Ops İnceleme

Adaletli misin? Ya da yardımsever? Bütün o kendine güvenin bunlar için mi? Herkesin sevgisini kazandın mı gerçekten? Şunu bil ki, ben öyleydim. Dürüst ve erdemli olunca ölürken daha az acı çekeceğini mi düşünüyorsun?

Black Ops 1

James Jones’un bizleri İkinci Dünya Savaşı’nın en kanlı günlerinin yaşandığı Guadalcanal’a götürdüğü başyapıtı The Thin Red Line’ı (İnce Kırmızı Hat) okuduysanız (veya en azından filmini izlediyseniz), çoktan ölmüş bir Japon askerinin dudaklarından dökülen bu sözler karşısında tüylerinizin ürpermemiş olması mümkün değil. İnsanların kitleler halinde kullanıldığı halde; bize tarifi imkansız zevkler, heyecanlar, kahramanlar, liderler, anıtlar ve heykeller kazandıran savaşların, aslında ne kadar kişisel ve yalnızlık dolu bir deneyim olduğunu suratımıza tokat gibi çarpan bu romanın değerini, Call of Duty: Black Ops’un son sahnelerini hayretler içerisinde izlerken bir kez daha keşfettim.

Evet, yine bir Kasım ayı ve artık alıştığımız üzere bu Kasım ayında yine bir Call of Duty oyunu. Üstelik bu kez her açıdan çok farklı…

Black Ops 2

Geçtiğimiz Mart ayında serinin yaratıcısı Infinity Ward’un Activision’la yaşadığı problemlerin iyiden iyiye büyüyüp bütün yaratıcı ekibin firmadan ayrılmasına yol açmasıyla birlikte, bütün gözler serinin yedinci oyununu geliştirmekte olan Treyarch’a çevrilmişti. Özellikle Modern Warfare 2’nin geçtiğimiz yıl elde ettiği inanılmaz başarının ardından Treyarch’ın işi bu kez daha zor görünüyordu. Zira Call of Duty 3 ve World at War, her ne kadar başarılı olsalar da fazla “cilasız” göründükleri için ikinci sınıf olarak nitelendirilen yapımlardı. Eh, bu da doğal olarak Treyarch’ı Infinity Ward’un gölgesinde kalmaya mahkum etmişti; bizler bu duruma karşı çıkıyor olsak da.

Black Ops 3

Gizlilik gerektiren bölümler artık serinin klasiği oldu diyebiliriz.

Sözün özü Call of Duty: Black Ops, yıllarca ikinci planda kalmış Treyarch’ın mahkum olduğu gölgeden bileğinin hakkıyla kurtularak “esas oğlan” olmayı hak ettiğini kanıtlaması ve 2010’un ilk aylarında büyük darbe yiyen Call of Duty markasının elektronik eğlence sektörünün zirvesindeki yerini sağlama alabilmesi için bir daha ele geçmeyecek tek fırsattı. Üstelik Treyarch, Infinity Ward’un Modern Warfare 2 ile tamamen unuttuğu PC sahiplerini geri kazanmak adına özel sunucu ve mod desteği gibi güzellikleri geri getireceğini duyurmuş; hatta World at War ile büyük beğeni kazanmış Nazi Zombies modunu da Black Ops’a uyarlayacaklarının müjdesini vermişti.

Peki, Call of Duty: Black Ops özellikle raflara çıktığı gün PC sahiplerine yaşattığı kötü sürprize rağmen kalbimizi kazanabilecek mi? Bir başka deyişle Treyarch, Call of Duty krallığını ilan etti diyebilir miyiz? Bunun yanıtını verebilmek için başka bir yerde bulamayacağız önemli tespitlerle hazırlanmış detaylı bir inceleme hazırlamamız gerekti. Korkmayın, size düşen yalnızca ön yargılarınızdan kurtulup incelememizi okumaya başlamak.

97 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Sn satırları nefesimi tutarak okudum acaba kaç verdiniz diye. Valla kutluyorum okuduğum en tarafsız incelemeydi. Ne oyunun mükemmelliğinden etkilenip hataları yok saymışsınız nede hataları görüp oyuna mok atmışsınız. Bu yılın Mass Effect le beraber en iyi oyunu bence. Sorunlarım bu patchle gitmediği için yeni patche kadar multiye giremicem aç aç bekliyorum bunu bilin. patlarsam yanarsınız. tekrar tebrikler

 2. Pathfinder

  Yorum yapan arkadaşların ve makale yazan arkadaşın oyunla ilgili hiç bir fikrine katılmıyorum malesef.büyük bir sabırsızlıkla beklediğim ve aktif oldugu ilk dakikalarda büyük bir heyecanla oynamaya çalıştıgım bir oyundu.

  Ama resmen bir rezaletle karşı karşıya kaldım.rezaletler saymakla bitmez ama bir kaçını sıralayım.

  1.Grafikler ve modellemeler mw2 yanında cin ali çizimleri gibi.Kendimi resmen cs oyunuyor gibi hissettim.

  2.Multiplayerda lag ve ping sorunları had safhada.

  3.gameservers sunucalrı berbat küçük yamalar  la geciştirmeye çlışsalarda daha birçok sorun giderilmedi.

  4.Gameservers firmasının neden turkiyede sunucuları yok anlaşılır gibi değil.adamlar 30-40 pingle oynarken ben turkiyeden 100-250 ping arası oyun oynuyorum.buda tabiki bir fps oyununda byük bir dezavantaj

  5.Para verip satın aldıgımız oyun sunucusu üzerinde gerekli hakimiyeti kuraıyoruz.remote konsola her istediğimiz an bağlanamıyoruz.

  puan olarak 75 vermişsiniz ama benim vereceğim puan 0 dır.gercekten hiçbir yeniliği yok bence.

  demekki oyun çıkmadan nette dönen oyun görüntülere kanmamak lazımmış. iw de parcalandığına göre çok güzel bir oyun göremeyeciğiz galiba.ama respawn dan iyi bir oyun bekliyorum

 3. Ghost

  Bende sizin söylediklerinize katılmıyorum. Alman server aldık ve hem remote konsola hemde servera rahatça bağlanabiliyorum. Pingim en fazla 60-70. Neden bu kadar sabırsızsınız anlamıyorum. Yakın zamanda farklı lokasyonlarada server açılacak. Treyarch benim hala oynadığım world at wara bile yama çıkarıyor. Forumlar cry babylerle dolmuş. Bad company 2 çıktığında daha ciddi sorunlar yaşadık haftalar sürdü problemler yapılan beta teste rağmen. Evet herkes hayal kırıklığına uğradı bu problemler yüzünden ama bence bu hüzünle forumları siteleri trollemekten vazgeçin. Bekleyin nefretinizi en üstte yorum yapan arkadaş gibi kusarsınız. 🙂

  Ayrıca o senaryoydu öyle :O

 4. Ghost

  Bu arada gördüğüm en düşük notlardan biri bu sitede. Bu da garipmiş. Ama şöyle bi düşünüce de doru yani. problemlerin düzelmesi lazım. Neyseki Treyarch bu işlerde Dice kadar ağır davranmıyor.

 5. Ziyaretçi

  Aman ya troll falan demeyin şimdi megawatt damlamasın.

  Bu arada yapılan olumlu eleştirilere de olumsuzlara da katılıyorum. Ben ilk günden beri oyunu sorunsuz oynuyorum. ne en ufak bir lag nede takılma performans sorunu çökme vs.. Pingimde 70-80. Sorun yaşayan arkadaşları da anlıorum kızmakta haklılar. ama bu seviyedeki yapımların ortak kaderi bu olmaya başladı. zamanında yapımcılara pcden para kazanabileceklerini ispatlasaydık bunlar olmıcaktı. Burada multi kısmında yapılan eleştirilere aynen katılıyorum. Düzelmicek şeyler değil. Beklicez artık.

  Beta test yapılmama olayına da katılmıyorum. Her firmanın kendi testçisi vardır elbet. Ayrıca beta testin bi boka yaramadığınıda Bad Company 2de hepimiz yaşadık. Sorunlar gidince yılın oyunu olacakt black ops. 75 güzel puan. Diğer siteler gibi haline 80-90 falan verseydiniz köpekleri salardım üstünüze. grrr

 6. Ziyaretçiyim

  oyunda menude oturduğunuz sandalyede ellerinize bakıp space basılı tutun sonrasında ‘mason’ sandalyeden kalkıyor. sol tarafta küçük bir bilgisayar var. odanın köşesine doğru. oraya giriş yapıp DOA yazarsanız 2 boyutlu bi oyun daha var. zork yazarsanız bişi daha var 😀

 7. Pathfinder

  Ne sabırsızlıgı ya.para verip oyun almışım ve oynayamıyorum.ne güzel iş.bu kadar savunuıcusu olmayın bunların.isterse beleşe oyun çıkarsın artık treyarch oyunu almam.WaW ı da begenmemiştim ama ndense gittikde  blackops aldık yine bişeye benziyor diye.nerdeeee..

  bak saat şuan 19:35 ve ben parasını verip kiraladığım servera giremiyorum.ve oynayamıyorum. Hadi savunun bakalım şimdi.

  Körü körünede savunmayın bu kadar. oyun 100 üzerinden 0(sıfır )mw2 yanında

   

 8. Ziyaretçi

  Ya arkadaşlar kafanız mı iyi?Çıktığı gün 7milyon satan oyunda tabi ki  ilk birkaç hafta multiplayer sorunlu olacak.Mp alanında iddialı olan her tür oyunda bu sorun vardı,bundan sonra da olacak.Ha bana kalırsa multiplayer incelemeyi (övmek için söylemiyorum) Oyungezer’in Sc2’ye yaptığı gibi bir ay,veyahut birkaç hafta sonra yapabilirdiniz.

 9. Ziyaretçi

  Bencede fazla takılıyorsunuz. Elbette olacak bu sorunlar. Ben bu kadar düşük puan verilmesinide anlamadım açıkçası. Sorunsuz oyunuyorum şu an oyunu. İkinci gün yayınlanan pach bütün sorunlarımı çözdü. Para verip de oynayamayanların üzüntüsünü de anlamak lazım ve yorumlarını fazla eleştirmeyin. Tartışmasız yılın en iyi oyunlarından biri olmuş. Özellikle hikaye ters köşe, rakamların konuya bağlanması falan… Ne IW ne de bi başkası bu kadar kafa çalıştırdı bu zamana kadar. Haksızlık etmeyin

 10. Ziyaretçi Hudson :)

  Şu kadarını söliyim. Oyun muhteşem ama bozuk. Düzelene kadar unutmakta fayda var. Ama hikaye hakkaten aşmış. Herangi bişiyle kıyaslamayın kalkıpta. En büyük eksik sırf hikayeyi takip edebileceğimiz bir mod koymamaları bence. Fight Club mı Memento’mu? Yoksa Black Ops mu? Dağılabilirsiniz.

  • Tahir Meylani

   Memento mu? 

   Ne kadar Hollywood klişesi varsa Black Ops’da toplamışlar. Hele o bilmem kaç kere adamın elinden silahı kapma sahneleri… Elektrik panosundan çıkan prototip silahlar falan…

   Bence Memento’yu bir kez daha izle Fight Club’ı da :D.

   • Ziyaretçi

    Bence sen tekrar bir oyna, galba olayları pek anlayamadım. Sizi nası yazar yapıyolar ya

   • EvrenOzsoy

    Adamın oyunun hikaye akışından bahsettiği belli ve biraz abartmış oslada haklılık payıda var. Sayın Tahir Meylani’ye soruyorum, içinde Hollywood klişesi olmayan bir tane oyun söyleyin. Mass Effect, Dragon Age, bioshock Halo, Medal of Honor: allied assault, quake 4, doom 3, fallout, splinter cell, ghost recon, rainbow six…? Komik olmayın 😀

     

   • Tahir Meylani

    Oyunun hikaye akışında Memento’ya benzeyen bir yön yok ki. Memento kısa hafızaya sahip birinin ilginç hikayesini farklı zamanlarda anlatıyordu. Burada sadece anılarımızı ve o dönem yaşanan olayları oynuyoruz. Daha sonrada şimdiki zamanı oynuyoruz.

    Hani Assassin’s Creed de dese anlayacam da. Memento’daki üç farklı zamanda yaşanan öykü anlatımı bu oyundakine hiç benzemiyor.

     

     

   • Ziyaretçi

    Şimdiki zaman mı? oyunun tamamı 70 öncesinde geçiyo. 🙂

   • Tahir Meylani

    Oyun içinde şimdiki zaman dediğimi anlamadığını söyleme sakın :).

   • Ziyaretçi

    Spoiler vermeyeydin iyiydi.Şaka şaka.Ama adam haklı.Millet mw2’nin senaryosuna da bitiyordu yok şöyle aksiyon böyle vuryasyon diye.Ulan bildiğin 100yılın klişelerinin Amerikancı biçimde yorumlanmasıydı,ne hikayesi?!Eline sağlık Tahir,yardır dayı.

 11. Pathfinder

  Hala inanamıyorum ya. elbette olacak bu sorunlar diyorsunuz. oldu ya araba aldın cep tel aldın bozuk çıktı.Yinede “elbette olacak bunlarmı diyeceksiniz.Pes diyorum.Hangi insal aldıgı ürün bozuk yada kusurlu çıkarsa Elbette olacak bu sorunlar der ya.

 12. Pathfinder

  Hani nerde mw2 deki ve mw deki vuruş ve geritepme hissi.sanki norecoil hilesi kullanılmış gibi silahlar tepme tepkisi vermiyor.youn hala laglı ve problemli. Bazılarıda oyunu sanki kendisi yapmış gibi savunuyor.Sen tepkini göstereceksinki adamlar hatasını anlayıp düzeltsin ve bir dahaki sefere aynı hatayyı yapmasın..birde cry baby demiş arkadaş.bir problem varsa gidip o yapımcının sitesine yazarım ve heryerde olumsuzlukları paylaşırım.bu ağlayan bebek demek değildir sorunu insanlarla paylaşmaktır. bak kimse senin dediğin gibi cry baby lik yapmasa sorunun kimse farkında olmazdı

 13. Ziyaretçi

  Bu adamlar “oyun çıktığı ilk günden itibaren süper mükemmel ötesi sorunsuz bugsız serverlarımız olacak” dedi mi?Demedi.Çok barizdi böyle olacağı zaten,almasaydın kardeşim.

  • Ziyaretçi

   Ha tabi ki söveceksiniz,parasını vermişsiniz ama çok da abartmamak lazım.Bir hafta müddet verin adamlara,çözülmezse birlik olur söveriz.Sonuçta sövgü kardeşlikten gelir.

 14. CodeMachine

  “Bu silahlarla birlikte kullanabileceğimiz eklentileri de düşününce ortaya çıkacak kombinasyonları hesap etmek için Devlet Bahçeli’nin dahiyane formülleri bile yetersiz kalıyor.”

  Akşam akşam beni güldürdün ya Allah ta seni güldürsün 🙂

 15. CodeMachine

  Ben daha hala düzgünce mp oynayamadım ve tek kişilik mod çok güzel. Benim eklemek istediğim şey oyunun 3D Vision performansı hat safhada. 3D Vision ready oyunlardan bile daha az göz yoran, daha az sistemi zorlayan ve aynı zamanda bir o kadar kaliteli. İmkanınız varsa tek kişilik modu 3D olarak oynayın…

 16. Tolga

  Oyunun optimizasyonu patch ile büyük oranda giderildi.Aynı zamanda 7milyon kişinin hurra serverlara çullanması birkaç gün sorun çıkartması çok doğaldır arkadaşlar.En fazla 1 hafta bir sorun olur sonrasında rahat bir şekilde oynarsınız nedir bu kızgınlık anlaşılmıyor.

  Evet oyunun motoru artık limite gelmiş durumda en iyi hali bu olur. 

  Senaryo ise Cod serisinin en iyisi diyebilirim. Hollywood  filmlerinden farksız bir işleyiş var. Olayı kennedy suikastına bile getirmişler tabi reznov olayı da güzel bir süpriz. Bir sürü farklı atmosfer deneyimi sunulmuş oyunda sanki birden fazla cod oyunu oynanıyormuş hissi alıyorsunuz.Sam worthington da seslendirme de harika iş çıkarmış.

  Bu oyuna 75 puan vermek epic fail!!!

 17. Pathfinder

  Pes diyorum size.sanırım oyunu siz yaptınız kötületmek istemiyorsunuz.Bursadan  hala 250 pingle ve hala 35 fps oynuyorum.hd 4830 256 bit ekran kartımla …son sözüm mw serisi bo oyunun en iyi serisidir ve treyarch bu işi bilmiyor.oyunun bu kadar satması tamamen mw2 nin başarısı üzerine.Ayrıca bopstaki birçok oyun özelliği mw2 ve mw den çalınmış.para verdik boşuna hiç haketmiyor o kadar parayı.

  • Tuğbay Şahin

   Dostum sanırım sende IW de calısıyordunda , ısıne son verdıler,bu kadar cok kotulemıssın olayı. Isın ıcıne yazılım gırdıgı zaman hıc bırsey bekledıgın gıbı olmayabılıyor. Zamanla duzelıcek seyler. Ne eksık goruyorsan bıldır oyun yapımcılarına , mecbur bıraz bekleyeceksın , duzeltmıyorlarsa hep beraber gıder forumlarını basarız adamların nıyebırsey yapmıyorsunz dıye. Walla su tepkınızın benzerını beledıyenın yapılmayan asfatlarınada verıyormusunuz merak edıyorum ^^

 18. Ziyaretçi

  Crysis warhead (orijinal) full detayla akıcı oynarken bu oyun bazı yerlerde slayt gösterisine dönüyor anlamak mümkün değil. 7 mb yama çıkarmışlar hesapta ama yeterli değil. 120 tl yi isterken utanmıyolarmı bu rezalet oyuna! Oyunlarımın çoğu orijinaldir ama black ops korsan kullanıyorum orijinal de almayın diyorum.

 19. nameless nerd

  Bu oyunu (kastım cod serisi) online oynamak isteyenlerin dışında orjinal almak… açıkcası mantığı yok ama aylık ücretli bir online fps olursa bu  oyuna rakip bulunamaz diye düsünüyorum (warrock , ava ve pointblank tarzı cs kopyası oyunlardan yola cıkarak ), ama bence bu tarz oyunlardaki hile kullanım oranını düsünürsek bunu activision bile basaramaz zira bu piyasada tecrübesi yok bildiğim kadarıyla…

 20. Ziyaretçi

  Oyunun hikayesi ne kadar klişe olsada doyurucu ve sağlam bir sunumla ortaya konmuş.Bunu ilk menüye girişten oyunun son saniyelerine kadar hissediyorsunuz zaten.Asıl sorun şu:oyun deli ötesi kasıyor,yani nasıl desem oyunu bi en yüksek ayarlarda denedim bide en düşük ayarlarda ikisinde de anlamsız bi kasılma,lag nasıl desem pc’yi mallaştıran bişey var.Üşenmedim oyunu windows’tan 640*480’e cektim bütün ayrıntı özellik zımbırtılarını kıstım hala kasıyor ya,inanılmaz 😛 Bilgisayarımda DİRT 2,Metro 2033 oynuyorum en yüksek ayarlarda en küçük bişey yok ama Black Ops da bi gariplik varya,hayırlısı . . .

 21. darkhellious1

  yanlış olmasın Avatar’dan alınan tekniğin özü; ses,vücut hareketleri ve yüz hareketlerinin aynı anda alınımıyla oluşan tekniktir.Onu da gayet iyi başarmışlar.Sorun IW’nin MW2 kodlarına hiçbir şekilde dokundurmayışından dolayı MW kodları üstündn yapıldı o yüzden burada da hatanız var. yüzden karşlaştırmamanız gerekirdi MW2 ile BO yu.Çünkü devamıymış gibi birşey oluyor ama aslında değil.Texture kısmında da katılmıyorum,çünkü zaten 360n yetersiz banwith genişiliği yüzünden oyunların hiçbirinde(tüm cod serisi)  iyi texture zaten yoktu(buda ona has bir durum değilzaten neredeyse tüm oyunlarda bu problem var).Cod için Quake bozması motor demeniz W@W’a kadar dğru.Çünkü sonrasında MW üstüne kurulu neredeyse sıfırdan bir W@W motoru kullanılıyor.Ha bu kadar şey saydım oyunu kötülüyormuyum evet baya yönleriyle bana kalırsa kötü ama hikayesiyle, klişeleriyle, hollywood vari görselliğiyle gayet yinedeidare eder.Ha ama sonrası için idare edermi bana kalırsa bu motorun sonu gelmiştir.Bakalım treyarch bir sonrakinde neler yapıcak?

 22. Uğur Yurtsever

  Evet, sizin de açıkladığınız şey “hareket yakalama” tekniği ve bu da karakter animasyonlarını oluşturmakta kullanılıyor. Modern Warfare 2 ile yan yana konulduğundaysa ne yazık ki tartışmasız geride.

  Ayrıca neden karşılaştırmamak gerek onu anlayamadım. IW, Quake 3 teknolojisinden bozma bir motorla gayet stilize görseller yakalayabiliyorsa bunu Treyarch da başarabilir gayet. Böyle bir gelişmeyi neden beklemeyelim ki? Ayrıca “devamı gibi bir şey oluyor” nasıl bir bakış açısı anlayamadım. Aynı kalibredeki oyunlar aklınıza pek yatmasa da böyle karşılaştırılır. Hatta Halo: Reach ile de karşılaştırsak bunu eleştiremezsiniz.

  Bunun da ötesinde Black Ops, Modern Warfare üzerine değil temelde World at War kodları üzerine kurulmuş bir oyun. World at War ise, IW’nin Modern Warfare için geliştirdiği ve Activision’ın mülkü olan birçok koddan yararlansa da temelde Call of Duty 2’den farksızdı.  Bu oyunların temel konfigürasyon kodlarını karşılaştırırsanız bunu kolayca görebilirsiniz zaten. 🙂

  Kaldı ki olayın 360 ile ne alakası var onu hiç ama hiç anlamadım. Hele ki bandwidth ile… Oyunun tüm kod altyapısı Quake 3 motoru zaten ve takdir edersiniz ki ömrü uzun zaman önce dolmuş bir motor bu.

  Bu yoruma kadar hiçbir şekilde tartışmalara müdahil olmama kararı almıştım ama baştan sonra yanlış bilgilerle dolu bir yoruma kayıtsız kalamadım. Kusura bakmayın. :))

  Neyse, iyi oyunlar diliyorum.

 23. kadir

  sadece bu oyunu ömrünüz boyunca kaç kere oynayıp, üstelik zevk alabiliyorsanız  o kadar güzeldir. senaryo amerikan filmlerinde olandan farklı değil e  rakamlara bakmayın çok kişi almış olabilir, ben gerçi eski cod oyuncusu olarak onlardan daha fazla zevk aldıgımı söyleyemem özellikle cod 3 ve 4 den. online oyun oynatmak isteyen tüm yapımcılar grafik konusunda çok zorlamazlar çünkü dünya ortalamasının üstünde isteyen sistemler sayıca çok satamamışlardır. oyunu  oynadım iyi güzel ama bilgisayarımdan sildim sonra yer kaplıyor diye çünkü multi yapmıyacagım multiden zevk almak için grafik çok çok önemli değil geçmiş oyunlarda arkadaşlarla oynanınca zevk veriyor yani

    oyunun başarısı ise “reklamın önemi ” ve insanların adam gibi bir yapım olmadıgı için geçmişde isim yapmış ürünlere odaklanması. kısaca oyun güzel ama yenilik getirecek birşey yapmamış.

 24. Ziyaretçi

  arkadaşlar benim oyun kilitlendimi bittimi anlamadım öle bi sorun yaşayan başka kişilerde varmı? tam o bağlı olduğum yerden kaçarken adam silahı bana doğrultuyo orada donuyo.. bide zombileri nasıl açıcaz yardım edermisiniz??

 25. Ziyaretçi

  ben oyunu daa almadım ama videolarının hepsi çok güzeldi almayı düşünüorm oyun 15 prestige levelle 750 lvl nası 1 günde bitirirsin imknszzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz atrıca yaşasın                                                                                    CALL OF DUTY

 26. Ziyaretçi

  Odaklandığınız yerler yanlış gençler. Reznov’un hayatına, Petrenko’ya, Mason’a odaklanmanız gerekiyor. Bu oyun savaşı değil, bu adamları anlatıyor. Bunlara odaklanacağınıza yok efendim neymiş nükleer savaş klişeymiş de, silah kapma sahneleri Holywood’dan fırlamaymış da, falanmış da filanmış. Bunlar senaryonun dış cephe boyası, odaklanmanız gereken yer inşaatın temelleri. Ve editör arkadaşın da belirttiği gibi son zamanların en çarpıcı hikayelerinden birine sahip Black Ops, Bioshock ile birlikte. Önüne çıkanı del deş FPS’lerden geçilmeyen, sadece grafiklere önem veren yeni nesil oyunların kol gezdiği bir dönemde böyle bir oyunun gelmesi benim gibi FPS’yi HL ile sevmiş eski oyuncular için bir elzemdir.

 27. lazboy

  ben oynarken cok sikildim ya karateri okuz gibi yapmislar yurusu filan cok basit ya modern warfare 2 süperdi bu oyunu niye öyle yapmamislar bida bazi bolumlerde kasma var oyunda takilmada oluyor durduk yere nebicim oyun amk ya

 28. ?

  bu call of duty serileri hagi motoru kullanıyor tam olarak quake 3 bozması derken neyi kastediyorsanız anlamadım quake 3 kulanıyormu kullanmuyormu yani? eğer kullanıyosa tarihi quake 3 motoru ile bunu yapan adamlar eski doom 3 motoru ile ne yaparlar… id tech 5 i hiç düşünemiyorum bile

 29. Uğur Yurtsever

  Modifiye edilmiş Quake 3 Arena (idtech3) tabanlı bir oyun motoru kullanılıyor. World at War ve Black Ops’ta kullanılan modelin adı TreyarchNGL, Modern Warfare serisinde kullanılan modelin ismiyse IW 4.0. Ancak temelde hepsi Quake 3 Arena. 🙂

   • Uğur Yurtsever

    Aslında durum pek de öyle değil. id Tech 5 için bir şeyler söylemek için henüz erken olsa da; id tech 4’ün id tech 3’ten daha kötü bir oyun motoru olduğunu söyleyebiliriz. Tabii sundukları görsel kaliteden bahsetmiyorum. Elbette id tech 4 daha gelişmiş bir motor; ancak kullandığı özel ışıklandırma tekniği yüzünden (per pixel lightning) özellikle ilk çıktığı zamanlarda çok yüksek sistem ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyordu. Geri uyumluluğu yoktu. Mesela DirectX 7 gibi.

    Öte yandan id Tech 4’ün geliştirilmesi çok uzun bir süre aldı. Bu da haliyle Unreal 2 motorunun işine yaradı. birçok geliştirici Unreal 2 motorunu lisansladı ve hemen akabinde Unreal 2.5 ve Unreal 3 motorlarına da kolayca geçiş yaptılar.

    id Tech 4 motorunu adam gibi modifiye edebilen tek firma Rebellion oldu. Asura adında bir motor geliştirdiler; ancak bu motor da id Tech 4’ün ışıklandırma tekniğinden nasibini aldı. Zira Aliens vs Predator’de gördük ki Asura da tıpkı id Tech 4 gibi yalnızca karanlık sahneler yaratma konusunda başarılı.

    Kısacası id Tech 4, aslında ölü doğmuş bir motordu ve hiçbir zaman id Tech 3 kadar uzun süre kullanılamayacaktı. Yine de bu motorun gerçek potansiyelini Mayıs ayında Brink raflara çıktığında görebileceğiz.

   • ?

    anladım bide id john filan id tech 4 için zamanında en iyi teknoloji bu ve bundan uzun bir sürede bu olacak diyordu demek koftidenmiş hepsi. ama id tech 3 ün kendinden sonra çıkan unreal 2 motorundan daha iyi sonuç vermesi bile şaşırtıcı bnce hatta call of duty lere bakaraktan unreal 3 motoruna bile kafa tutması çok şaşırtıyor beni…

 30. Uğur Yurtsever

  Bence geç olmadan ve durum ciddileşmeden vazgeçsen fena olmayacak lazboy. yoksa ayşe fatma falan mı demeliyim (aldığınız 10larca mail adresine bakılırsa). Ekip halinde spam bot atmaya çalışmak falan… Sanırım ne demek istediğimi anladın. Bence fazla zorlamayın. Yaramaz çocukların başına neler geliyor sonra. Cıss olur. 🙂

   • gouranga

    lazboy ve türevleri sırf yorum yaparak birbirlerini desteklemek için ayse fatma gibi isimlerle bol bol mail alıp kaydolmuşlar anlaşılan, ama ip adresleri site yönetimince görüldüğü için ancak kendilerini kandırıyorlar. Ayse fatma ali veli gibi jenerik isimlerin sonuna rakamlar ekleyerek uydurma mail almak yaygın bir yöntemdir, burada hakaret yok, kaydolunan mail adreslerine gönderme var.

    Bu arada doğru düzgün yorum yapmayan ben, 7 aylık yazıya yorum yaptım, sonunda bu da oldu (:

   • Ziyaretçi

    benim msn öyle değil bu olayla snn yorumunun yalan olduğu ortaya çıkıyor uğurun türevi

 31. PS3 adamı

  bence sen burda ne saçmaladığının farkında dağilsin UĞUR Bey burda yine bayan kısmını 2. sınıfa koydun sana ayşe fatma demeliym diye niye bayan olmak bu konularda bilgisiz olmak mı demek istiyorsun burda kullandığn kelimelere dikka et

 32. Sabertooth

  Sende bir yazdığına dikkat et. İnsan azimle her yazdığı mesajda yazım hatası yapmazki. Yazım stilinden kimin kim olduğu gayet belli. Ayrıca bayanlar ayrı bir sınıf yada tür değildir. Madem eşitlikten dem vurucaksın dersine adam gibi çalışta gel bakim. :p

 33. sertac

  6veya 7. bolumdeyım f_ye basarak ıkı kısıolarak demırbı kapıdaneve gırıyorum ondansonra ev karanlık ısık felan hıcbısey yok basmadıgım tus kalmadı ama olmuyo gırerken 18 metre dıyo 6 metreye kadar gıdıyorum ondan sonra gıdemıyorum egılıyorumzıplıyorum yatıyorum olmuyo acıl yardım. tesekkurler

  • gouranga

   Genelde “n” tuşunda falan nightvision(gecegörüşü) olur, onu dene bir karanlıksa.

   Bu arada öyle bir mesaj yazmışsınki hiçbirşey anlaşılmıyor, hangi bölümdesin, hangi ev, hangi oyun?

  • Halit

   sertaç: ben yeni farkettim yazıyı, kusura bakma. bende de aynı sorun oldu ,aynı bölüm aynı yer ses var görüntü yok. ben çözümü şöyle buldum
   sorun rar lardan çıkan part larda olabilir. eyer internetten indirdiysen hatalı rar ve busebebe bağlı o bölümdeki hatalı dosya olabilr.
   dvd e ise rar lı dvd miydi yine hatalı rar a bağlı dosya kurulumundan olabilir.
   bende de bir rarlı, birde rardan çlkmış halli 2 aynı oyun vardı rarlı dvd dekini kurdum sendeki hatayı yaptı
   oyunu sildim rardan çıkmış halli olan dvd leri kurdum. üstüne kurduğum halde oyun aynı save noktasından başladı. yani oyun sıfırlanmadı.
   o bölüm gene aynı hatalıydı. bende bu sefer o bölümün başından başladım hatalı yere gelince seste görüntüde geldi o bölümü geçtim.
   sen şimdi dicen ki, (oyunu silip rardan çıkmış halini kurmadan bölümün başından başlasaydın ya belki yine geçerdi) 2 defa denedim aynı hatayı verdi.
   sonuç: pc bazı rar dosyalarını eksik açıp hatalı kuruyor olabilir bendeki şans rarların açık çıkmş dvd leri vardı, birde bunları deneyim dedim oldu.
   yani sen birde rarları çıkartılmış haldeki dvd leri bul bide onları kur.
   aynı save noktasından başlar korkma.

 34. abidin

  sevgili arkadaşım sana işim düştü yine Battlefield2 dv attım rardan cıkmış hali masa üstünde yeni bir klasör actım klasöre kopyaladım ama bir türlü kuramadım ne yapmam gerek arkadşım gouranga

  • gouranga

   http://www.fulloyun.com/f109/battlefield-2-oyunun-yuklenmesi-kurulumu-resimli-anlatim-yardim-24850/

   Burada güzelce anlatılmış.İlk önce buraya bir göz at.

   Eğer klasörün içinde iso dosyası varsa sadece, “daemon tools lite” isimli programı kuracaksın (Türkçe zaten, bu program sanal bir dvd sürücü kuracak bilgisayarına), daha sonra şağ altta çubukta simgesi çıkacak mavi şimşek şeklinde. Ona sağ tıkla-> sanal aygıtlar ->bir kalıp dosyası yerleştir var ona tıklayıp klasörün içindeki iso uzantılı dosyayı göstereceksin.

   Daha sonra bilgisayarıma gir , sanal dvd sürücüsünün içinde sanki battlefield dvd si varmış gibi olacak, ona sağ tıkla otomatik çalıştır de ve kur oyunu.

   Oyunu kurduktan sonra ise ilk sitede anlatıldığı gibi crack yapacaksın.Biraz karışık bir işlem, eğer yapamazsan birinden yapmasını iste senin için, zaten bir sefer görünce anlarsın üç aşağı beş yukarı bütün hepsi benzer şekilde kurulur oyunların.

  • Halit

   abidin: cod 6 yı kurabildin mi? bf 2 de de 2 dvd yi tek klasörde topladıysan, o klasörün içinde (setap) dosyası yok mu ordan kurmaya başla. ben bf 2 oynamadım onun için bilemiyorum kurulumu.
   bu sitenin editörleri nerde? sana niye yardımcı olmuyorlar anlamadım.

   • gouranga

    Üyelik şartlarında p2p ve korsan paylaşımı yasaktır diyor, aslında bizim bile cevap vermemiz yanlış bu konuda. Burası korsan oyun için rapid linki veren siteler gibi değilki yardımcı olsunlar.

   • Halit

    ben üye değilim, bu konu içinde atarlarsa atsınlar. ayrıca arkadaş şu anda madur ve yardıma ihtiyacı var. yabancıların oyunlarını korumak sitelerin işi mi?
    steam la anlaşmaları varsa ve mali geliri ordan sağlıyorlarsa orasını bilemem. ha o zaman çıkacak arkadaş ben siteam yandaşıyım. ordan alışveiş yapın, bende o zama dicem ki 150 kağıdı sen ver emrin olur THQ. bu işleri geçin arkadaş.
    o zaman crysis 2 nin suçu ne idi en çok desdeğe ihtiyacı olan Türk oyunu. fakat ne yaptılar yerden yere vurdular, yerin dibine soktular. bilhassa bu site yaptı. bende ne yazdım belliki kuyruk acıları var, bence dediğim doğru

   • gouranga

    Arkadaşım iki mesaj normal yazdın, tamam dedim, aklı başında mesajlar, cevap vereyim.

    Ama yine getirdin olayı crysis’e bağladın, siteye saldırdın yok steam ile ortak falan.

    Belki biz bu yaklaşımda olmasak da orjinal almaya dikkat etsek oyunlarımızı (tabii ki her oyunu orjinal alamayız, zaten incelemelerde bunun için var, yoksa para vermiyon, indir oyna hoşuna gitmezse shift+del), Türkçe desteğini sadece crysis te değil, beğendiğimiz ac serisinde, cod serisinde ne bileyim gta da görsek kötü mü olur? AC Revelations İstanbul’da geçecek ama Türkçe altyazı bile olmayacak. Benim şahsım için sorun olmaz, ingilizcem iyidir ama bu oyunda Türkçe desteği görmek hoşuma giderdi.

    Hiçbir şirket oyun satabileceği bir piyasayı göz ardı etmez-edemez zaten, korsan en başta bize, Türk oyunculara, zarar veriyor.

    Crysis konusuna gelince niyeyse milli mesele oldu bu. Bir kere crytek Alman firması, Türk değil, oyunun yapım aşamasında çalışan Türk bile yok. Durum böyle olduktan sonra ben firma ayırmam ki, eğer oyun piyasamız korsan üzerine kurulu olmasaydı da diğer oyunlarda da Türkçe desteği olsaydı tüm resmi daha net görürdük. Evet crysis grafikleriyle adından söz ettirdi ama ilk oyun Cod MW1 ile aynı zamanda çıktı.İki oyundan biri alınacaksa o da cod idi o zaman, crysis değil. İkinci oyunda hakeza fps olarak baktığımızda vasat bir oyundu bence.(grafik olarak bakmıyorum, oyuna genel olarak bakarsak)

    İnşallah okursun sakince yazdıklarımı.

    Özet: Korsan bu kadar piyasaya hakim olmasaydı da çok oyunlar Türkçe olsaydı daha objektif bakardık oyun incelemelerine.

   • Halit

    bak ben creysis olayını site için yazdım. senle alakası yok. oda şöyle oldu, sen siteyi biraz savununca tepem attı kusura bakma.
    ayrıca dediklerinde haklısın korsan kimse almak istemez, fakat arkadaş bir sıru sormuş, bu kadar duyarsız olunmaz.
    arkadaş sen korsan almışsın git başaka siteye burda işin yok steamdan alsaydın. böyle yaklaşımlar olmaz ayıp insanlığa sığmaz mubarek gün iki kelm laf etseler ne olur ellerinemi yapışır, incilermi dökülür beyzadelerin.

 35. sertaÇ

  arkadaslar ıyı geceler black ops_ta su zombılı yere geldım tek basımayı mermı kısıtlı cıkıs yok harıta yok 1 raund dıye baslıyo 5.ronda kadar geldım ama yıne bıtmıyo paso oluyorum zombıler paso gelıyo abı bı puf noktası varmı bılenlerden acıl yardım beklıyorum.

  • gouranga

   O arkadaşlarınla beraber oynamak için yapılmış bir harita. Dalga dalga zombiler geliyor ve dayanmaya çalışıyorsunuz. Çıkış falan yok ama pencerelerdeki tahtaları tamir edebilirsin, zombi öldürerek kazandığın puanlarla yeni silahlar alabilirsin. Sonu olmayan bir “survival” modu o, ana görev ile ilgisi yok.

  • gouranga

   Evet, denizaltı görevi son görev.

   Bitince J. F. Kennedy nin falan resimleri geçiyor, bir kadın numaralar söylüyor.

   Ardından da zombie haritasına geçiyor, yani sen oyunu bitirmişsin.

 36. Ziyaretçi

  Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.Ben hep multiplayer da Dragunov mp5 gibi silahlarla başlıyorum ama diğer oyuncular hep Famas AK-740 Uzi gibi başlıyor.Benimde böyle silahlarla başlamam için ne yapmam gerekiyor? (ayrıca 22 levelim silahlar açılmış ancak bunları nasıl kullanabilirim elime alabilirim bilmiyorum) acil yardım ederseniz sevinirim.

Bir cevap yazın