Call of Duty 7 Dedicated Server Desteği İle Geliyor

Die By The Sword ve Ultimate Spider-Man gibi iki klasikle isimlerini uzun süredir oyun dünyasını takip eden oyuncuların zihnine kazımış bir geliştirici Treyarch. Ancak ne yazık ki oyunseverlerin büyük bir kısmı, onları pek başarılı olmayan Call of Duty 3 ile tanımaya devam ediyor.

Activision’ın Infinity Ward ile beraber Call of Duty oyunlarındaki lokomotifi olan Treyarch’ın, uzun süredir Soğuk Savaş döneminde geçecek yeni bir Call of Duty oyunu üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Oyunseverleri Küba, Vietnam ve Güney Amerika gibi Soğuk Savaş döneminin tansiyon merkezlerinde çok gizli görevlere götürecek ve Call of Duty: Black Ops adını taşıyacak oyun, aynı zamanda Londra’daki 1980 İran Büyükelçiliği kuşatmasını bir İngiliz SAS askeri gözünden yaşamamızı sağlayacak.

Bu yeni Call of Duty oyunuyla ilgili asıl merak edilen nokta ise; Modern Warfare 2’de oyunseverleri yalnız bırakan özel sunucu (dedicated server) desteğiydi. Bugün Activision’ın Tek9 sitesine verdiği söylenen, ama ne hikmetse Tek9 sitesinde bulamadığımız detaylara göreyse Call of Duty: Black Ops, PC sahipleri için özel sunucu desteğiyle geliyor.

Activision’ın yeni Call of Duty oyunuyla özel sunucu desteğine geri dönme kararı, Modern Warfare 2’deki süreçte Infinity Ward’ın etkili olduğunu düşündürmüyor değil. Zira matchmaking sisteminin de en ateşli savunucusu Infinity Ward’tan Robert Bowling’ti (hala da öyle).

Call of Duty: Black Ops’tan gelen bir diğer güzel haberse; World At War’un popüler modlarından biri olan “Zombie Mode” desteğinin devam edecek olması. Bu aynı zamanda Black Ops’ta Modern Warfare 2’de olmayan özel mod desteğinin de olacağı anlamına geliyor.

Her şey bir kenara; Modern Warfare 2 sonrası süreci şöyle bir düşündüğümüzde, bu yeni Call of Duty oyununun nasıl bir başarı grafiği çizeceği de büyük merak konusu. Call of Duty: Black Ops, Ekim ayında raflara çıktığında karşısında birçok önemli rakip bulacak. Bu şartlar altında bu oyunun Modern Warfare 2 kadar büyük bir satış başarısı yakalaması zor görünüyor. Yine de Treyarch, daha önceki oyunlarında olduğu gibi hikaye anlatımı konusunda başarılı bir çizgi tutturur ve Soğuk Savaş dönemini bütünüyle olmasa da gerçek hatlarıyla anlatmayı başarabilirse, en azından uzun süre unutulmayacak bir oyuna imza atacaktır.

Bir cevap yazın