BX ve Tualatin’in Aşkı İmkansız Değil! Bölüm-II

Bu yazı ilk olarak THG Türkiye Donanım Bülteni abonelerine gönderilmiştir.

Konuk Yazar: Onur Kendik

Not:Bu konunun ilk bölümü BX ve Tualatin’in Aşkı İmkansız Değil! Bölüm-1 başlıklı yazıdadır.

Önceki yazıda gerçekleştirdiğimiz mutlu izdivacın meyvelerini toplamaya başlayabiliriz. Elbette ki 0.13mikronluk bir işlemciyi overclock etmeden kullanmak içindeki potansiyeli boşa harcamak olacaktı. Bu nedenle BX anakartımızın kısıtlamalarının izin verdiği ölçüde Celeron 1A’yı daha yüksek saat frekanslarına çıkarmak için uğraşacağız. BX’in en önemli kısıtlamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • CPU/Bellek çalışma frekanslarının eş olması: Bu durum FSB değerini 150MHz’e çıkarmanız durumunda bellekleri de 150MHz’de çalıştırmanız gerektiği sonucunu doğuruyor. Yeni nesil anakartlarda ise CPU ve bellek çalışma frekansını ayrı ayrı ayarlayabiliyorsunuz.
  • Northbridge çipinin 100MHz FSB’ye uygun üretilmiş olması: Daha yukarı FSB hızlarında ortaya çıkan ısı sorununu çözmek için aktif bir soğutma kullanılması gerekli.
  • 1/2 AGP çarpanının bulunmaması: BX çipseti sadece 2/3 AGP çarpanına destek veriyor bu da 100MHz üzerindeki FSB hızları için AGP veriyolu hızını normal değerinin üzerine çıkarmanız anlamına geliyor.
  • BX çipseti sadece AGP2X desteğine sahip: AGP4X ile AGP2X arasındaki fark çoğu durumda %5’ten bile küçük olmakta. Zaten bunu test sonuçlarını incelerken farkedeceksiniz.

Overclock sonucu ortaya çıkan fazla ısı ise düzgün bir kasa içi soğutma ile giderilebilir ölçülerde kaldı. Yine de kasanız içerisinde minimum 2 fan olması sıcak günlerde sizi sıkıntıdan kurtaracaktır.

Önceki konfigürasyondaki Asus V3800M TNT2-M64 ekran kartı grafik uygulamaları için artık son derece yetersiz kaldığı için yaptığımız yükseltmeye bir adet de yüksek kaliteli ekran kartı koyma gereği duydum. Seçimim nVidia’nın son dönemlerde çıkardığı belki de en iyi fiyat/performans oranına sahip çipi GeForce4 Ti4200 oldu. Belki bir BX için böyle bir harcamanın fazla olduğunu dşünenler olabilir ama sonuçta bilgisayarı ile en çok zamanını oyun oynayarak geçiren biri için asıl harcama yapılması gereken alanın ekran kartı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Dungeon Siege, Heroes IV gibi oyunlar neredeyse CPU gücüne ekran kartından daha fazla bağlı olsalar da benim için Morrowind’i çalıştırdığımda “şunu kısın,bunu kısın” diyen kullanım kılavuzlarındaki performans arttırma bölümlerine bakmadan istediğim çözünürlükte oynayabilmek daha önemli.

Ama bütün bunlardan önce BIOS ile biraz daha uğraşarak yaptığımız modifikasyonlara imzamızı koyalım. Bu sayede önceki yazıda kısa şekilde anlattığım “BIOS Modifikasyonu” kısmını biraz daha açmış olurum.

Bir cevap yazın