BX ve Tualatin’in Aşkı İmkansız Değil! Bölüm-1

Konuk Yazar: Onur Kendik

BX yongasetinin önlenemez yükselişi, duraklayışı ve efsane haline gelişi üzerine onca yazılıp çizilenden sonra Tualatin çekirdeğine sahip işlemcilerin BX yongasetli anakartlarda çalışmayacağının açıklanmasıyla, bu yongasetinin desteklediği işlemciler için görünmez bir sınır çekilmiş oluyordu. İşlemci pinlerinde yapılan birkaç modifikasyon ve GTL sinyal seviyesinin değişmesi gibi nedenlerle 1.475Vcore ve 0.13 mikron teknolojisine sahip bu ileri teknoloji Pentium III ve Celeron’lar, sadece ikinci nesil i815’ler ve sunucu platformları gibi kısıtlı bir yongaseti desteğine sahipti. Pentium II ‘ler zamanından beri Intel’in çıkardığı tüm işlemcileri – bir miktar modifikasyonla da olsa – destekleme başarısını gösteren BX’ler ise yerlerini Pentium 4 için geliştirilen yeni yongasetlerine ve özellikle “yeni BX” olarak adlandırılan i845’e bırakmaya başladılar.

Elindeki iyi bir anakartı son ana kadar bırakmak istemeyenler içinse hala bir umut var. Son birkaç aydır özellikle Tayvan kökenli donanım forumlarında BX’ler üzerinde 0.13 mikronluk Tualatin çekirdekli işlemcilerin çalıştırılabileceğine ilişkin söylentiler dolanmaya başladı. Bunların overclockers.com gibi bu konuda uzman İngilizce sitelerin forumlarında tartışılmasıyla tümüyle toplama bilgilerden oluşturulan BX modifikasyon kılavuzları ortaya çıkmaya başladı. Karşılaşılan en büyük güçlük ise üreticilerin BX yongasetinin saltanatı döneminde üretilen anakartlarda, kendi amaçları doğrultusunda Intel’in yayınladığı spesifikasyonlar üzerinde değişiklikler yapmış olmaları. Bu nedenle bütün anakartlar için geçerli olabilecek tek bir metoddan bahsetmek mümkün değil. Forum üyelerinin kendi marka ve model anakartları üzerinde yaptığı başarılı – ve başarısız – denemelerden oluşturulan ortak bir birikim her ne kadar anakarta özel tarifler sunmasa da, sonuçta 70$’lık bir Celeron 1A’yı 1333 MHz’de çalıştırabilme ihtimalini yeterince çekici bulanlar için bir deneme fırsatı veriyor.

Böyle bir yükseltmeyi en çekici kılan yön de Intel’in Pentium III mimarisine son bir saygı duruşu mahiyetinde, Tualatin çekirdekli Celeron’lara eklediği özellikler. Artık 256KB L2 cache’e sahip ve 100MHz de çalışan Celeronlar bunların yanında SSE komut seti desteğine de sahip. Bütün bunlar Intel’in yeni P4 mimarisi tabanlı Celeron’larını 90$ seviyesinde piyasaya sunmasıyla bir miktar gölgelendi ama eğer hala bağlılık yemini ettiğiniz bir BX’iniz ve riske atabilecek 70$’ınız varsa bence bir denemeye değer. Eğer risk almak istemiyorsanız Powerleap’in ürettiği Soket370-Tualatin dönüştürücü PL-370/T model adaptörü 60-70$ arası bir fiyata ısmarlayabilirsiniz, ama işin asıl heyecanını kaçırmış olacaksınız.

Benim konfigürasyonum:

  • Asus CUBX anakart
  • Celeron 533 işlemci
  • Asus V3800M 16MB TNT2-M64 ekran kartı

Bir cevap yazın