Büyük Karşılaşma: 18 Pentium 4 Anakart Fiyat / Performans Karşılaştırmasında

Bellek: Sıradan Zamanlama

Test sistemlerinde toplam 512 MB bellek kullanılacaktı, bu yüzden biz de iki farklı tipte bellek kullandık. Tek kanal operasyonda, Buffalo’nun 512 MB’lık DDR400 modülünü kullandık. 400 MHz hızında sadece CL 2.5 desteklemesine rağmen, bu özel durum için bize yeterliydi. 865 ve 875’in çift kanal operasyonu için, bizim eski tanıdık Corsair DDR400’ü kullandık.

DIMM’lerin zamanlamaları bu durumda önemli değildi. Hedefimiz tipik, en yaygın RAM’leri kullanan hazır sistemlerin performansını yansıtan sonuçlar almaktı. Bu yüzden test edilen tüm anakartlar için, 6-3-3-CL2.5’luk bir zamanlama kullanarak test ortamımızı bu duruma göre hazırladık.

Disket Sürücü: Artık İşe Yaramıyor Mu?

Bu soruya ilk tepki “Evet” cevabını vermek oluyor. Sonuçta, çoğu kullanıcılar CD yazıcı ya da daha hızlı, daha sağlam ve daha esnek olan medya türlerini kullanıyor.

Anakart üreticileri disket sürücünün ölümü için olan sabırsızlıklarını, portu çoğu zaman elverişsiz yerlere koyarak gösteriyorlar. Diğer bileşenlerin tasarımda açıkça bir önceliği var ve bunun nedeni anlaşılabilir. Fakat yine de disket sürücüsüne ihtiyacı olan birisi, büyük tower bir kasa kullanıyorsa çok uzun bir kablo almak ya da kasa içinden bir yol açmak zorunda kalacak, bazen de her ikisini birden yapmak durumunda olacaktır.

Burada sorunlardan biri, maalesef ilerleme ve rekabete karşı olan tüm düşkünlüğüne karşı, Microsoft’un gerekli sürücüleri sağlayamaması. Windows 2003 Server’da bile kurulum programı hala birçok IDE RAID denetçisi ve tüm Seri ATA denetçileri için, üçüncü parti bir disket üzerinde gerekli sürücülerin tanıtılmasını istiyor. Bu gibi şeyler birkaç dakika içerisinde Windows CD’sindeki kaynak dosyalara entegre edilebilir fakat her zaman bir CD yazıcıya sahip ikinci bir bilgisayar bulmak kolay olmayabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın