Bütünleşik Grafiğin Sunduğu Performans: Her Şey Bir Yongada

Bütünleşik Grafiğin Sunduğu Performans: Her Şey Bir Yongada

Bütünleşik grafik yongası sağlayıcıları, basın toplantılarında yıllardır “ayrı satılan grafik kartlarının geleceği yok, gelecek bütünleşik grafik kartlarına ait” nakaratını söylüyorlar. Fakat gözlemciler bu nakaratı Bill Gates’e ait olan “640K herkes için yeterli” sözüne benzetiyor.

Daha geniş bir kapsamda düşünülürse, anakart ve işlemci üreticileri, “maksimum entegrasyon” felsefesinden yola çıkarak, PC dünyasında yaşanan durgunluğu aşma umutlarını bir yongada daha ucuza daha fazla özellik sunmaya bağlamış durumdalar.

Son bir kaç nesil yongasetinden itibaren AMD ve Intel zaten LAN, USB ve RAID özelliklerini güney köprüsüne bütünleşik halde sunuyor. AMD’nin en son işlemcisi Athlon 64 Opteron (kod adıyla Hammer), şu ana kadar kuzey köprüsünde bulunan bellek denetçisini de içeriyor.

Bunun sonucunda, bu tasarımıyla kuzey köprüsü bir AGP denetçisinin çok üzerinde bir görev üstlenip güney köprüsünün görev alanına da sarkmaya başlıyor. Hatta yakın gelecekte AGP portunun yerini alacak olan PCI-Express ile (x16 PCI Express Graphics) etki alanını daha da genişletecek.

Intel'den iyi bir destek gören PCI Express, PC dünyasının yakın geleceğini oluşturuyor.

Intel’den iyi bir destek gören PCI Express, PC dünyasının yakın geleceğini oluşturuyor.

Peki bu durum bildiğimiz grafik kartlarının sonu mu? 2D söz konusuysa, grafik kartını bütünleşik hale getirmek, kuzey köprüsünü çok az yeniden tasarlayarak gerçekleştirilebildiğinden, cevap kesinlikle evet. Ancak yongasetleri 3D hızlandırmada oldukça başarısızlar.

Bir cevap yazın