Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 2

Slot A: Ağustos 1999’dan Mayıs 2000’e

Athlon 500’den 1000’e: Ağustos 1999’dan Mayıs 2000’e

Intel’in Slot 1 işlemcisini çıkarmasından yaklaşık bir yıl sonra destansı bir olay oldu: AMD’den Dirk Meyer, 1998 İşlemci Forum’unda aralarında Intel yetkililerinin de bulunduğu pek çok kimseyi şaşırtan Athlon’u tanıttı. Athlon, EV6 veriyolu iletişim kuralını kullanıyordu ve rakibinin sunamadığı pek çok yenilikleri de bünyesinde barındırıyordu.

Intel bu yeni çıkan işlemcinin yüksek hızı karşısında şaşkınlığını gizleyemiyordu ve AMD’nin pazar payı günden güne büyük bir hızla artmaya başladı. THG, o zamanlar “Gold Finger” olarak adlandırılan AMD’nin Athlon işlemcisinin çarpanlarını ve voltaj ayarlarını yapmaya yarayan ek bir kartın özelliklerini yayınlamıştı. Fakat bu işlem için işlemcinin açılması gerekiyordu ve bu da garanti şartlarının delinmesi demekti.

İlk Pentium II/III işlemciler gibi önbellek slot kart üzerinde ve işlemci hızının 1/2, 2/3 ve 3/4 seviyelerinde ayarlanabiliyordu. İlk anakartlar AMD’nin kendi yongasetiyle çıktı çünkü VIA henüz pazara sürmeye hazır bir yongasetine sahip değildi. Bir süre önbellek anakarttan işlemcinin çekirdeğine aktarıldı, böylece Slot A tarihe karışmış oldu. Aynı zamanlarda Dresden, Almanya’daki “Fab 30” inşaatına başlandı ve yine aynı zamanlarda kullanıcılar AMD işlemcilerine sulu soğutma sistemleri takmaya başladılar. Slot A Athlon’ların son zamanlarında üretim süreci 180 nm’ye dönüştürüldü. Çoğu OEM üreticilere gönderilen bu işlemcinin önbelleği çekirdeğin için yerleştirilmişti.

Orion çekirdekli AMD Athlon ve harici 256 KB L2 önbellek

Orion çekirdekli AMD Athlon ve harici 256 KB L2 önbellek

Önbellekli Athlon'un arka yüzü

Önbellekli Athlon’un arka yüzü

AMD'nin son Slon A işlemcisi önbellek çekirdeğin içine yerleştirilmişti.

AMD’nin son Slon A işlemcisi önbellek çekirdeğin içine yerleştirilmişti.

Slot Athlon'un arka yüzü.

Slot Athlon’un arka yüzü.

"Goldfinger"

“Goldfinger”

İlgili Yazılar:

  • Athlon 1000

Bir cevap yazın