Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 1

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 1

Bayanlar ve baylar lütfen kemerlerinizi bağlayın çünkü uçuşa geçiyoruz. Munich THG laboratuarlarında yaptığımız 12 hafta süre çok yorucu ve çok titiz deneylerden sonra THG tarihinin en büyük işlemci deneyi tamamlandı. Bu uzun maratonun gerektirdiği geceler boyunca süren izlemeler, sistem takılmaları ve kilitlenmeleri ve bu boyutta bir deneyi hazırlayabilmek için gerekli olan koordinasyonun sağlanması, kafeinden çürümüş sinirlerimize bazen kısa devre yaptırdı. Fakat ortaya çıkacak olan sonuç sadece işlemcileri sıraya koyup deney yapmaktan ibaret değildi. Ortaya çıkacak sonuç işlemcilerin son 11 yılda nasıl bir evrim geçirdiğinin THG tarafından gözler önüne serilmesiydi. Bu serinin birinci bölümünde işlemcilerin ilk örneklerinden en son Intel işlemcilere kadar inceleyeceğiz. Daha sonra yayınlanacak ikinci bölümde ise AMD işlemcilerin nasıl bir gelişim izlediğine bakacağız ve tabii ki deneylerimizin sonuçlarını da yayınlayacağız.

Pek çok okuyucu Pentium 100 işlemcili 16 MB bellekli sistemlerin “teknolojinin son harikası” olduğu ve meraklı öğrencilerin olmazsa olmaz donanımlarından biri sayıldığı dönemleri hatırlayacaktır. 1994 yılında böyle bir sistem 3000$’ın biraz altına satılıyordu. Şimdi ise bu eski öğrenci artık bir BT şirketin çalışıyor ya da kendi şirketini kurmuş kararlarını kendi veriyor, yatırım yapıyor olabilir. Zaman ne çabuk geçiyor.

Sonuç olarak, 1995’den günümüze kadar olan 111 farklı işlemci belirli ve kapsamlı bir deney dizisine sokuldu. Bu büyük karşılaştırma, işlemcilerin kısa sürede gösterdikleri başarım gelişimini mükemmel yansıtan bir yolculuk olarak düşünülebilir. Fakat pek çok kullanıcının para harcarken önemsediği başarım her zaman en önemli şey olmayabilir. Çoğu kişinin kaçırdığı nokta ise her yeni işlemcinin eskiye göre pek çok yenilikler, farklı teknikler ve standartlar içermesi. Bu yazı aynı zamanda bu konulara da değiniyor.

İşlemci platformlarından (1995 yılındaki Soket 5’ten şu an ki Soket 775’lere kadar) başlarsanız, sadece Intel tarafından yedi farklı evrimsel basamak gözünüze çarpar. Aynı zaman aralığında AMD ise Soket 7’den Soket 939’a beş farklı platform çıkarmış.

Şunu gururla belirtmeliyiz ki bu yazı internet üzerinde yayınlanmış en ayrıntılı işlemci karşılaştırma ve deney maratonu. Okuyucu, farklı kategorilerde 3330 deney sonucuna dayanarak, 111 işlemcinin başarımlarını doğrudan karşılaştırma ve inceleme imkanına sahip. Bunlardan başka sistemini değiştirmek isteyen bir kullanıcı nasıl bir başarım artışı beklemesi gerektiği konusunda kesin bir fikre sahip olacak. Evet bu imkansız değil (her ne kadar yıllar boyunca bilgisayarların mimarileri, bellekleri, yongasetleri değişmiş olsa da) çünkü bütün deneylerimizi Windows XP kullanarak yaptık.

Bir cevap yazın