Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Sıcaklık Sorunları Daha Yüksek Saat Hızlarına Engel

1993 yılından bu yana yaşanan başarım artışlarına paralel olarak işlemcilerin güç gereksinimleri de artıyor. En yüksek 130 W ısıl tasarım gücü değeriyle Intel rakibi AMD'ye göre daha fazla güç tüketiyor. 1999 yılına kadar her iki üretici de aynı teknolojik yolu izlemişlerdi ancak o yıldan sonra yollar ayrıldı. Günümüzde başarım ve güç tüketimi düşünüldüğünde AMD açık bir şekilde önde gidiyor.

1993 yılından bu yana yaşanan başarım artışlarına paralel olarak işlemcilerin güç gereksinimleri de artıyor. En yüksek 130 W ısıl tasarım gücü değeriyle Intel rakibi AMD’ye göre daha fazla güç tüketiyor. 1999 yılına kadar her iki üretici de aynı teknolojik yolu izlemişlerdi ancak o yıldan sonra yollar ayrıldı. Günümüzde başarım ve güç tüketimi düşünüldüğünde AMD açık bir şekilde önde gidiyor.

Akıllı bir gözlemci iki rakip işlemci üreticisi arasındaki saat hızı yarışının bir durgunluk sürecine girdiğini fark edecektir. Artık AMD ve Intel işlemcilerinin saat hızlarını saklamak için her geçen gün daha fazla şifreli ürün isimleri kullanıyorlar.

İki yıl önce Münih laboratuarımızda yapılan bir hızaşırtma deneyinde normal bir Pentium 4 bilindik hava soğutmalı bir sistem kullanılarak başarılı bir şekilde 4 GHz sınırını geçmişti. Daha sonra dünya rekoru denemesinde (5 GHz projemiz) 5.25 GHz değerini görebilmiştik ve şimdi ise dünya rekoru 7 GHz civarında. Ancak normal kullanıcılar hala bu değerleri görebilmiş değil.

Son zamanlarda yonga üreticilerinin karşılarına çıkan en büyük sorun artan saat hızlarıyla birlikte ısı yayımının da artması. Şu ana kadar iki firma da tatmin edici bir çözüm geliştiremedi. Bunun yerine işlemcilerin küçültülmesi alanındaki gelişmelerden yararlanarak iki çekirdeği bir işlemci üzerinde birleştirme yoluna gittiler. Bu teknik sayesinde ısı işlemci yüzeyine daha dengeli yayılmakla kalmadı aynı zamanda daha düşük saat hızlarına sahip çift çekirdekli işlemciler kendilerinden daha hızlı tek çekirdekli işlemcilere göre daha iyi başarımlar elde ettiler.

Şu an için 4 GHz sınırı aşılamaz bir engel olarak duruyor, en azından kabul edilebilir ısı yayımı seviyelerinde kaldığımızı varsayarsak. Ayrıca 130 W ısı yayımı değeri bile pahalı ve büyük soğutma sistemleri gerektiriyor ki bu da pazar tarafından hoş karşılanmıyor. Sonuç olarak Intel tarafında en yüksek saat hızına sahip olan işlemci Pentium 4 670 olarak kalıyor. Aynı sorun AMD tarafını o kadar etkilemiyor (henüz) çünkü saat hızları nispeten daha düşük sonuç olarak ısı yayımı da daha az.

Yine son 12 yılda olan gelişmeleri anlamak açısından bir örnek verelim. 1993 yılında çıkan Pentium 60 küçük bir soğutucuya sahipken günümüzdeki işlemciler neredeyse bir bebeğin kafası büyüklüğünde soğutuculara gereksinim duyuyorlar ve genellikle bilgisayar parçasından çok elektrik süpürgesi gibi ses çıkarıyorlar. Bu eğilim devam ederse araba radyatörü büyüklüğünde soğutucularımız olacak!

Bazen bir resim binlerce kelimeden daha çok şey anlatır. Önde 1993 yılından gelen bir Pentium Overdrive ve soğutucusu. Arkadaki devasa şey ise 2005 yılında Intel Pentium 4 ile birlikte gelen standart soğutucu. Gelecek bizim için daha da büyük soğutucular getirecek mi?

Bazen bir resim binlerce kelimeden daha çok şey anlatır. Önde 1993 yılından gelen bir Pentium Overdrive ve soğutucusu. Arkadaki devasa şey ise 2005 yılında Intel Pentium 4 ile birlikte gelen standart soğutucu. Gelecek bizim için daha da büyük soğutucular getirecek mi?

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    hayırlı seneler arkadaşlar..bende amd athlon 64 ada 3000aık4bx cbbwe 0542dah x034987j51757 diye bir işlemcim vardı ( 2,0) arıza yaptı bunu yerine 1,8 takmışlar..ben sonradan öğrendim..benim derdim.bunun yerine daha yüksek hangi işlemci kullanabilirim.pc çok ağırlaştı..lütfen bu işlemcinin yerine uyan daha hızlı ( 2.8 yeva 3.0) gibi örneğin ben bilmiyorum..olabilirmi tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum AAACCCİİİLLL saygılar tekrar iyi yıllar

Bir cevap yazın