Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Yeni geliştirdiğimiz deney setimizi kullanarak yeni bir işlemci listesi yapmanın zamanı geldi. En önemli eklentiler kesinlikle çift çekirdekli işlemciler ancak AMD’nin Soket 939 ve Intel’in Soket 775 platformlarını da kapsayan başka küçük yenilikler de var.

Böylesine ayrıntılı bir inceleme akla şu soruyu da getiriyor geçen seferki incelemeden beri neler değişti ve son kullanıcıya ne kadar başarım artışı yansıdı. Her konuya muhalefet eden tipler her zaman tekrarladıkları ve üzerine yeni bir şey eklemedikleri, kelime işlemci programların bugün de 1993 yılında olduğundan daha hızlı çalışmadığı, iddialarını belirteceklerdir. Tamamen yanılıyorlar mı?

Tabii ki söylediklerinde gerçeklik payı var ancak unuttukları nokta son on yıl boyunca bilgisayarları kullanma şeklimizin ciddi şekilde değiştiği gerçeğidir. Günümüzde işlemciler pek çok işi aynı anda farklı uygulamaları çalıştırarak yapabiliyorlar. 90’lı yılların başında bu işlerin her biri için özel yongalar gerekirdi bugün her an kullandığımız bu nimeti sanki hep varmış gibi düşünemeyiz. O zamanlarda akıcı video veya ses çalma düşünülemezdi ama şu anda hayatımızın olağan bir parçası haline geldi. Bir başka güzel örnek internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü konuşmalar. Bu işlemler sırasında veri, eş zamanlı olarak şifreleniyor ve bunu yaparken bir yandan ofis uygulamalarınız veya oyunlarınız paralel olarak sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Kısacası şu anda günlük yaşantımızda çok büyük yer kaplayan pek çok bilgisayar uygulaması bir kaç sene önce aklımızın ucundan bile geçmezdi.

İlk adımdan sonrası inanılmaz hızlı bir evrim: Intel'in ilk işlemcisi 4004 1971 civarında çıkmıştı. 2300 transistör içeren bu işlemci 12 V gerilim (voltage) kullanıyordu ve 640 Byte bellek adresleyebiliyordu. Her hangi bir ısı emiciye gereksinimi yoktu.

İlk adımdan sonrası inanılmaz hızlı bir evrim: Intel’in ilk işlemcisi 4004 1971 civarında çıkmıştı. 2300 transistör içeren bu işlemci 12 V gerilim (voltage) kullanıyordu ve 640 Byte bellek adresleyebiliyordu. Her hangi bir ısı emiciye gereksinimi yoktu.

Bu çizim AMD ve Intel işlemcilerin 1993 yılından 2005 yılına kadar olan saat hızı artışını gösteriyor.1993 ile 1999 arasında ortalama saat hızı artışı on kat olarak göze çarpıyor. Son yıllarda ise bir durgunluk var, saat hızları ikiye bile katlanmamış.

Bu çizim AMD ve Intel işlemcilerin 1993 yılından 2005 yılına kadar olan saat hızı artışını gösteriyor.1993 ile 1999 arasında ortalama saat hızı artışı on kat olarak göze çarpıyor. Son yıllarda ise bir durgunluk var, saat hızları ikiye bile katlanmamış.

Kişisel bilgisayarların hayatımızın her alanına girmek için kararlı adımlarla ilerlediklerini fark etmemiz gerekiyor. Bu gelişmenin en büyük sürükleyicileri iki büyük işlemci üreticisi olan AMD ve Intel. Hatta Intel, bugün kullandığımız pek çok standardın yaratıcısı olarak pazar üzerinde kesin bir etkiye sahip.

Geçmişten bugüne gelinen yeri daha anlamlı hale getirmek için küçük bir örnek vermek gerekirse: Intel’in 1971 yılında çıkan ilk işlemcisi 4004 2300 transistör içerirken günümüz işlemcisi Pentium Extreme Edition 840 230 milyon transistöre sahip. Oranlarsan 100.000 kat artış söz konusu!

Başka bir ölçü kullanarak farklı bir örnek verelim. Eskiden bir transistör için kullanılan alana şu anda 5845 adet sığdırılabiliyor. Bu gelişme çekirdek geriliminin (voltage) 12 V (1971) değerinden 1.2 V değerine inmesiyle birlikte gerçekleşiyor. Ayrıca henüz sınıra da ulaşmış değiliz; geleneksel silikon tabanlı transistörler bir işlemi gerçekleştirebilmek için en az 0.7 V gerilime ihtiyaç duyuyorlar.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi

    hayırlı seneler arkadaşlar..bende amd athlon 64 ada 3000aık4bx cbbwe 0542dah x034987j51757 diye bir işlemcim vardı ( 2,0) arıza yaptı bunu yerine 1,8 takmışlar..ben sonradan öğrendim..benim derdim.bunun yerine daha yüksek hangi işlemci kullanabilirim.pc çok ağırlaştı..lütfen bu işlemcinin yerine uyan daha hızlı ( 2.8 yeva 3.0) gibi örneğin ben bilmiyorum..olabilirmi tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum AAACCCİİİLLL saygılar tekrar iyi yıllar

Bir cevap yazın