Bütçenize Uygun 19" LCD Monitörler

Kalibrasyon

Son seferinde olduğu gibi, test ettiğimiz monitörler bir spektogram ile kalibre edildi ve ölçüldü. Kuşkusuz herkes bunun gibi bir aleti alamaz. Kullandığımız LaCie marka ölçüm cihazı yaklaşık olarak 600 Euro fiyata sahip. Ama bu miktarda bir parayı harcamanıza gerek yok; biz size test ettiğimiz her monitör için kendi profillerimizi indirme imkanı sunuyoruz. Sadece onları indirmeniz, bilgisayarınıza kopyalayıp yapıştırmanız ve her biri için önerdiğimiz şekilde renk parametrelerini değiştirmeniz gerekiyor. Sonuç gerçekten uğraşmaya değer.

Nasıl Çalışıyor?

LaCie spektrum analiz cihazı bir ekran-üzeri palet seti. Uygulamayı çalıştırdığınızda, sizden bir grafiği kullanarak parlaklığı ve kontrastı elle düzeltmenizi isteyecek.

Kalibrasyon

Kalibrasyon bir DeltaE grafiği üretiyor. Bu arzu edilen renkle, gerçekte monitörün ürettiği renk arasındaki farkı ortaya koyuyor. DeltaE’nin 1 veya daha az oluşu kalibrasyonun mükemmel olduğu anlamına gelir. Orjinal renkle tekrar üretilen renk arasında gözlemlenebilir hiçbir fark olmayacaktır. Sadece DeltaE = 3 olduğunda problem oluyor; bu seviyede, insan gözü 2 renk tonu arasındaki farkı söyleyebilir. LaCie, kalibrasyonun DeltaE 2’den az veya eşit olup olmamasına bakarak, monitörün başarılı olup olmadığına karar verir.

X-ekseninde, değerler siyah (0) ile beyaz (100) arasında değişiyor.

Aşağıdaki referans grafiğindeki değerlerin açıklaması şöyle:

  • DeltaE <3 = Koyu griden beyaza, renklerin %97'si yeterince görünüyor.
  • Delta E <2 = Görünen renklerin %95'i gerçek olarak değerlendirilebilecek kadar iyi.
  • DeltaE <1 = Renklerin %92'si ekranda mükemmel olarak yeniden üretildi.
  • Delta E >3 = Görünen renklerin %3’ü gerçek değil. En koyu renklerin (siyah dahil) yeniden üretimi tamamen imkansız (eğrisiz bölge).

Test edilen monitörlerin eğrilerini iki referans monitörümüzle – LaCie ile bir CRT ve bir LCD – kıyaslamak için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın