Bunları Bilelim: Kablosuz LAN’lara Performans Dopingi

Kablosuz İletişimin Temelleri, Devam

Ayrıca, erişim noktası veya kablosuz router’ınızın anteninden çıkan sinyallerin şeklini de görselleştirmek konuyu anlamamıza yardımcı olacaktır.

Şekil 1: Basit dipolar anten sinyal yapısı.   Trevor Marshall'ın  Antennas Enhance WLAN Security  yazısından izinle kullanılmıştır.

Şekil 1: Basit dipolar anten sinyal yapısı.
Trevor Marshall’ın Antennas Enhance WLAN Security yazısından izinle kullanılmıştır.

Şekil 1 bize çoğu erişim noktası veya kablosuz router ile gelen dipolar antenlerin yaydığı sinyalleri gösteriyor. Yukarıdaki kırmızı renkli şişman “simit” şekli radyo anteninden çıkan enerjinin 3 boyutlu görünümüdür. Soldaki dairesel şekle Azimuth grafiği adı veriliyor ve emisyonun üstten veya alttan görünümünü, sağdaki Elevation grafiği ise sinyalin yandan görünümünü simgeliyor. Satın alacağınız her türlü antenin bu tür Azimuth ve Elevation grafiklerine göz atmalısınız. Çünkü bu grafikler size uygulamanızda bu antenin çalışıp çalışmayacağını göstermek açısında çok faydalı bilgiler veriyorlar.

Dipolar bir anten çok yönlü bir antendir. Enerji salınımı etrafına 360 derece eşit olarak gerçekleştirilir. Yayılma yüzde yüz dairesel değildir, altlarda ve üstlerde basıktır. Eğer yayılım mükemmel bir daire olsaydı sinyaller her yöne eşit olarak dağılacaktı ve anten mükemmel bir isotropic radiator olacaktı.

Ancak her türlü anten sinyalleri farklı bir şekilde konsantre ettiği için bu konsantrasyon yayılan sinyalin çıkış gücünü belli bir yönde artırabilir veya alınan sinyalleri o yönde güçlendirebilir. Bu konsantrasyona gain (kazanç) adı veriliyor ve birim olarak dBi cinsinden (decibels relative to isotropic radiator) ifade ediliyor. Dipolar en basit anten tipi olduğu için en düşük “gain” birimine de sahip. Bu değer dipolar antenlerde yaklaşık olarak 2.15dBi (genelde yuvarlanıp 2.2dBi olarak ifade edilir).

Antenler hakkında söyleyecek başka sözlerim de var, ama bu temel bilgileri vermişken kablosuz sinyalleri bu şekilde güçlendirme üzerine biraz akıl yürütelim.

Bir cevap yazın