Bungie’nin Eski Başkanından Bobby Kottick’e Açık Mektup

Hatırlarsanız Bobby Kottick geçtğimiz günlerde Bank of America’da bir konferansta, “Bungie’den başka adam gibi bağımsız geliştirici yok” demişti ve bu sözleri büyük tepki toplamıştı. Anlaşılan bu sözlere karşın, Bungie’nin eski, Atomic Games’in yeni başkanı Peter Tamte’nin söyleyeceği iki çift laf var.

Duyduklarıma bakılırsa tek kaliteli bağımsız geliştiricinin Bungie olduğunu iddia etmişsiniz. Bungie eski başkanı olarak size şunu söylemek istiyorum: Eğer öyleyse yandınız.

 

Activision ve her büyük dağıtımcı, küçük bağımsız firmaları satın alarak büyüyor. Endüstri yeni bağımsız yapımcılara ihtiyaç duyuyor zira yalnızca bağımsız yapımcılar yeni ve oyun anlayışında köklü değişiklikler yapan fikirler üretiyorlar.

Gears of War. Portal. Borderlands. Bu oyunların hiç birisi eski formülleri kullanmıyori sürekli yeni fikirlerle karşımıza çıkıyorlar. Üstelik bu oyunların tamamı bağımsız yapımcılar tarafından tasarlanmış oyunlar.

 

Bu durumda, size meydan okuyoruz.

 

Activision’ı endüstrinin çevrimiçi lideri olarak görüyorsunuz. Eğer yeni Call of Duty deneyiminin önceki oyunlardan farklı elementlere sahip olduğunu düşünüyorsanız oyuncuların sadece Black Ops’un çevrimiçi kısmını almalarına olanak verin ve düzgün bir fiyat biçin.

 

Hatta sizinle bir anlaşma yapalım. Siz müşterilerinizin Call of Duty’nin sadece çevrimiçi kısmını almalarına olanak tanıyın, biz de size yeni oyunumuzda başrol verelim. Bize güvenin, eğer bir bilgisayar oyununda ana karakter olursanız, oyuncular arasında krediniz artacaktır. Hatta sizin için sahte bir screenshot bile hazırladık, Breach’de nasıl görüneceğinizi görmeniz için.

Bağımsız bir yapımcı olarak büyük firmalar gibi sürekli aynı oyunu satamıyoruz, piyasaya yeni fikirlerle gelmemiz gerek. Eğer Activision’ın bağımsız yapımcılar olmadan da yeni fikirler üretebileceğini düşünüyorsanız, bu sizin bu durumu kanıtlamak için fırsatınız.

 

Saygılarımla,

Peter Tamte
Başkan
Atomic Games

Hemen Atomic Games’in son yirmi senedir hangi “orjinal oyunları” çıkardığına bakalım:

V for Victory: D-Day Utah Beach (1991)

V for Victory: Gold Juno Sword (1992)

V for Victory: Market Garden (1993)

V for Victory: Velikiye Luki (1993)

World at War: Operation Crusader (1994)

World at War: Stalingrad (1995)

D-Day: America Invades (1995)

Close Combat (1996)

Close Combat: A Bridge Too Far (1997)

Close Combat: The Russian Front (1998)

Close Combat: Battle of the Bulge (1999)

Close Combat Trilogy (1999)

Close Combat: Invasion Normandy (2000)

Close Combat: Cross of Iron (2007)

Close Combat: Modern Tactics (2007)

Close Combat: Wacht Am Rhein (2008)

Fazla söze gerek yok bana kalırsa.

4 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Bence alıntı yapılması gerken kısım şu.

  oyun anlayışında köklü değişiklikler yapan fikirler üretiyorlar. Gears of War. Portal. Borderlands. Bu oyunların hiç birisi eski formülleri kullanmıyor

  Bu sözleri söyleyen adam da V For Victory ve Close Combat gibi  çok “orijinal” fikirlere imza atmış… Evet, Gears of War ve Borderlands de gerçekten çok yenilikçi oyunlardı zaten…

  Ayrıca Activision’ın bağımsız ve yenilikçi fikirler üretmek gibi bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Adamlar oyun geliştiricisi değil çünkü, dağıtımcısı. Bu da demek oluyor ki daha çok iş adamlarından kurulu bir şirket Activision.

  Peter Tamte’nin kalbi kırılmış anlaşılan ve çok sağlam saçmalamış. 😀

Bir cevap yazın