Bulut Tabanlı Oyun Oynama İmkanı Sunan Gaikai Dört Oyun Demosu İle Hizmete Girdi

Düşük sistemler için bulut tabanlı oyun hizmeti sunan servisler çözüm olabilir.

Gaikai LogoGüncel PC oyunlarını akıcı bir şekilde oynayabilmek için iyi bir sisteme ihtiyacınız vardır. Ama sisteminizi bir süre yenilemezseniz, zamanla oyunlarda sisteminiz oyunlar için yavaş kalmaya başlar.

Peki, bulut tabanlı oyun hizmeti sunan servisler bu soruna çözüm olabilir mi? Bu ve benzeri servislerle giriş seviyesi dizüstü bilgisayarınız ve eskiyen PC’nizde güncel oyunları akıcı oynatabilir misiniz?

Bu konuda denemeler devam ediyor. OnLive’ın ardından Gaikai’de bu hizmetin öncüsü olmaya çalışıyor. OnLive’ın tersine Gaikai’de oyunları internet tarayıcınız üzerinden oynama imkanına sahipsiniz. Gaikai, uzun süren testlerin ardından şimdi son kullanıcının beğenisine sunuldu. Şimdilik Gaikai servisinde dört adet EA oyunun (Mass Effect 2, Spore, Sims 3 ve Dead Space 2) demosunu oynayabiliyorsunuz.

Fakat ne yazık ki, ülkemize yakın bir sunucu bulunmadığı için şimdilik Gaikai servisini deneyemiyoruz. Yine de şansınızı denemek istiyorsanız, buraya tıklayın.

Fikir güzel, ama bence daha zamanı var. Bulut tabanlı oyun hizmeti sunan servisler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

10 Yorum

 1. Ziyaretçi

  güzel bir hizmet olur ancak bulut sistemine donanım üreticileri karşı çıkacaktır. en azından bir süre karşı çıkıp ilerde yapabilecek bir şeyleri kalmayıncaya kadar karşı çıkmaya devam edeceklerdir. çünkü kimse bilgisayarını yenilemeden yüksek detaylarda oyun oynayabilecek. bir düşünelim buna nvidia ya da amd ne kadar izin verebilir.

 2. gtx

  bence ilerleyen (ve tabiki ilerlemeye devam edecek olan) internet bağlantı hızı sayesinde çok mantıklı, makul ve yerinde bir fikir, sonuna kadar destekliyorum, paralı üyelik sistemiyle böyle bir sistem şuan kullanıma açılsa, yarın hemen gidip üye olurum.

  Ancak üstteki yorum da katılıyorum, bundan hadi işlemci neyse de, ekran kartı üreticileri hiç de memnun olmayacaktır. Sonuçta artık sıkı bir bilgisayar oyuncusu her sene ekran kartını hatta komple sistemini değiştirmekse, misal aylık on, onbeş dolarlık bir üyelikle istediği oyunu oynacak, oynamaya devam edecek. Hele ki benim gibi vakit buldukça, seyrek oyun oynayanlar işletim sistemi yavaşlamadığı müddetçe bilgisayarlarını yenilemeyecekler bile, oyun mu oynamak istedi, gider iki ay üye olur, sonra iptal eder, yoluna devam eder.

  Bizim ülkemiz ekonomik koşullarında bilgisayar almak, rüya sistemlere sahip olmak hiç kolay değil. Bugün çoğumuz asgari ücretle çalışıyor, bir dizüstünü kırk kere düşünerek oniki ay, yirmidört ay taksitle alıyoruz. Ama amerika ve avrupada bu böyle değil, bizde üç ayda sistemini yenileyen şanslı azınlık, orada yüzde olarak çok daha fazla bir kesimi temsil ediyor. Bu yüzden nvidia ve ati elele vererek bu sistemi engelleyeceklerdir. Bakın, engellemek için çalışırlar demiyorum, engellerler diyorum : )

  İnternet çıktı çıkalı okumayı da unuttuk. Üşenmeyip hepsini okuyana helal olsun : )

 3. lazboy

  evet ya su oyunlara bsyler yapsalar düsük sistemlerde oyniya bilse en son cikan oyunlar hem herkez orjinal oyun alir insanlar oyunlarin sistemleri cok yüksek diye para verip orjinal oyun alamiyorlar

 4. lazboy

  bence pc oyunari her ssitemde acsa herkez daha cok oyun hastasi olur farklı seylerle daha cok para kazanirlar ekran karti gibi selerden kazanicaklari parayi reklamdalar kazanirlar sahsen ole bsy olsa ben bütün reklamlarina tiklarim para kazansilar diye herkez donanima para veremiyor bazı ülkelerde donanim ürünleri cok pahali orta direk alamiyor bu ürünleri artık su oyun sistemi bir otursa cogu insan her sene cikan bu ürünler icin pc oyunculugnu birakiyor ps3 de sony darbe vurdu herkez ps3 elinden cikariyor her sistemde calisa bilicek oyunlar ciksa gercekten pc oyunculugu tavan yapar reklamdan kazansalar insanlar destek olur

 5. lazboy

  en düsükten en yüksek sisteme her sisteme uyumlu oyunlar ciksa büyük firmalarla anlasalar her isletim sistemine uyumlu oyunlar olsa reklam geliriden kazansalar insanlar destek olur reklamlarina herkez bakar tiklar

 6. lazboy

  su oyun pc de kasmicak full detay oynicaksin desinler oyunlarin icinde reklam siteleri olsun onlara tikliyalim 100 kez tiklariz yaf yeterki orta direk artik rahatlarsin cebimize fare düse ac kalicak bu donanim ürünleri yüzünden

 7. Ziyaretçi

  Fikir güzel ancak Türkiye’de etkili olacağını sanmıyorum. İnternet hızı Türkiye’de pek de yüksek değil ve bu site bildiğim kadarıyla baya yüksek bir internet hızı istiyor. E zaten oyunun akıcı olması için hesaplanıp hemen tarayıcıya aktarılması gerekir ki bu da hızlı bir interneti gerekli kılar. Öte yandan internetin hızında oluşacak dalgalanmalar da oyunun akıcılığını bozacaktır ister istemez. Yani ancak avrupa faydalanabilir bu hizmetten o da dediğiniz gibi ekran kartı üreticilerinin önlerini keseceği vakte kadar.

 8. lazboy

  koy torrente indir amk ne tarayicisi ne internet hizi bos bos konusmayin oyunlarin sistemi artik oturmali microsoft gibi ac gozlu firmlara para kazandirmamak lazim

Bir cevap yazın