Bulletstorm İnceleme

Sadece eğlenceli shooter dinamiklerine dayanan bir FPS ne kadar başarılı olabilir?

Gears of War oyunlarının geliştiricisi Epic Games ile Painkiller oyunundan hatırladığımız People Can Fly, güçlerini Bulletstorm için birleştirdiklerinde ortaya çıkacak sonucu merak etmemek pek mümkün değildi. Çünkü bu iki firma farklı tatlarda oyunları ile biliniyordu: Epic Games, Gears of War ile aksiyon oyunlarına yeni nesil bir yaklaşım getirirken People Can Fly, old school tadında Painkiller oyunu ile tanınmıştı. Lafı uzatmadan hemen söyleyeyim; Bulletstorm ile karşımıza çıkan şey, tahmin ettiğiniz gibi melez bir çocuk, ama bu çocuk (şimdi cinsiyetleri karıştırmayalım) daha çok Epic Games’e benziyor.

Bulletstorm Online

Garip bir tanım yaptığımın farkındayım, ama Bulletstorm daha ilk anından itibaren Gears of War’un FPS kamera açısı ile oynanan, sulandırılmış hali gibi duruyor ve öyle de bitiyor. Bu haliyle Bulletstorm için kendine has bir tat yakalamaya çalışan, ama bunu pek başaramayan bir oyun diyebiliriz. Aslında bunun çok da kötü bir şey olduğunu söyleyemeyiz; zira Bulletstorm’un ciddi bir tek kişilik senaryosu veya uzun süreli oynanış vaat eden çoklu-oyuncu modları yok, oyunun tek amacı var; birkaç saatliğine sizi derin düşüncülerden kurtarıp, eğlenmenizi sağlamak, ve Bulletstorm bunu başarıyor.

Bulletstorm’un ciddi bir oyun olmadığını daha oyunun girişinde anlatılan hikayeden kestirmek mümkün aslında. Dead Echo adlı gizli bir suikast timinin üyesi olan Grayson Hunt adlı karakterimiz, son görevinde şans eseri aslında azılı suçluları değil, sistemin hoşlanmadığı masum insanları öldürdüğünü anlayınca aklı başından gider ve kendisine bu emirleri veren General Sarrano’dan intikam almak için (dikkat klişe geliyor) yemin eder.

Bulletstorm Gag

On yıl boyunca General Sarrano’dan intikam almak için uzay boşluğunda o gezegen senin bu gezegen benim dolaşan Hunt ve ekibi, en sonunda kendilerini son derece tehlikeli ve bir o kadar da garip bir gezegende bulurlar ve hikaye böyle devam eder.

Hikayeninin ayrıntılarını daha fazla anlatarak işin tadını kaçırmak istemiyorum, ama zaten Bulletstorm başında harcayacağınız yaklaşık yedi saati hikayenin detaylarını merak ederek geçirmiyorsunuz. Yedi saat boyunca sizi oyalayacak iki şey ve tek bir göreviniz olacak; göreviniz önünüze çıkan her şeyi öldürmek ve fazla uzun sürmeyen sahnelerde gidip kendinize bir kahve almak.

Sizi oyalacak şeyler ise; daha fazla skill pointi toplamak için uğraş vermek ve skill ağacınızda yer alan kapalı tecrübeleri açmaya çalışmak. Neyse ki Bulletstorm, eğlenceli oynanış dinamiklerini göze hoş gelen bölüm tasarımları ve renkli arka planlar ile süslemeyi başarıyor ve sadece egoznuza hitap eden bir oyun olmaktan kurtulup, beyninizin sol tarafına da hitap eden bir oyun olmayı başarıyor.

Bulletstorm Leash

Yakala ve tekmele...

Fakat göze hoş gelen bölüm tasarımlarına rağmen, sıklıkla karşımıza çıkan düşük çözünürlüklü dokular oyunun kalitesi hakkında şüphe uyandırmıyor değil. Tüm bu düşük çözünürlüklü dokulara ve Gear of War’dan fırlamış eski grafik teknolojilerine rağmen, sağlam bir PC’de bile yaşadığınız ufak takılmalar, oyunun grafik kodlarında bir sorun yaşandığını ve yeterince test edilmediğini kanıtlıyor. Bulletstorm’un konsol versiyonları ne durumda bilemiyorum, ama oyunda yaşadığınız bu ufak  takılmalar, oyunun eğlence akışına da en büyük darbeyi vuruyor aslında. Ara sıra yaşadığınız çökmeler ve Epic Games’in gayet yeşil sebeplerden dolayı anlayabileceğimiz nedenlerle kullanışsız Games for Windows Live altyapısını kullanıyor olması da deneyimin tadını baltalıyor.

Bulletstorm Iriskha

14 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Mermi sıkıntısı çekmek mi?VH falan?Oyunda öyle zorlama gibi amaç yok,ha tabi oyunu cod gibi 20 metrede 5 kez ölerek bitirmek isteyenler de var,onları düşünmeleri lazımdı…

 2. lazboy

  bana senaryo cok kisa geldi oyunda biraz tank ucak falan filan olsa daha iyi olurdu hep ayni bolumler hep ayni tarz ilerleme ekranin üst alt siyah bosluklari da cabasi

 3. lazboy

  bende zevk aldim ama cok ileri düzey cok fazla heycan verip zevkten 4×4 yapmiyor insani ehh iste normal bir oyun ekranin alt ve ust kosesnde olan siyah bosuklar bida cok fazla remlere yüklenmesi oyunun beni gicik etti

 4. Ziyaretçi

  bence zevk veriyorsa ve grafikleri güzelse değerlendirilebilir.birini bitirmeden diğerine geçtiğimiz günümüzde bence bu şekilde oyunlar lazım kullan at fps türü için yeterli.eğer arkadaşlarla vakit geçireceksem de cs-hl-aoe neyime yetmiyo.oynadığımız zaman diliminde eğlence,zevk versin 10 kere oynamaya onu tanrılaştırmaya ve inek olmaya gerek yok.oyun geliştiricileri de bunu amaçlıyor olsa gerek ki piyasaya pompalıyorlar bu oyunları.

Bir cevap yazın