Bulgu: Vista’nın Başlatma Hızı Win 7’den Yüksek

Gerçekten mi?

Windows 7’nin en hızlı işletim sistemi olduğu deneylerle kanıtlanamasa bile kullanırken insanın kendisini daha rahat hissetmesini sağlıyor. Çoğumuz Win 7’nin Vista’dan daha akıcı olduğu konusunda hemfikir. Öte yandan bir araştırma en azından sistem başlangıcına ilişkin şaşırtıcı bir sonuç gösteriyor.

Windows 7, Vista’nın iyileştirilmiş ya da diğer bir deyişle daha da geliştirilmiş bir sürümü. Yeni işletim sisteminin akıcı çalışmasının sırrı başlatma süresinde yatıyor olabilir, zira Amerikalı yazılım şirketi Iolo Technologies Windows 7’nin Windows Vista’dan çok daha geç açıldığı sonucuna ulaşmış.

Araştırmadan notlar: Gerçekte Windows 7’nin masaüstünü açış süresi Vista’dan kısa fakat masaüstünün açılması bilgisayarın hemen kullanıma hazır hale geldiği anlamına gelmez. Bu durumda “kullanıma hazır hale gelmesi süresi” daha önemlidir. Bir bilgisayar kullanıma hazır hale geldiği zaman işlemci yoğun işlem yapmayı bırakır ve sabit disk neredeyse durma noktasına gelir. Buna “boşta çalışma durumuna geçiş” süresi de diyebiliriz. Deneyde Windows Vista’nın kullanıma hazır hale gelme süresi 1:06 olarak belirlenirken, Windows 7’de bu süre 1:34 olarak gerçekleşmiş.

Iolo işletim sistemlerine sık kullanılan programları yükleyerek de deney yapmış. Buna göre üç ay boyunca kullanılan bir Windows 7’nin hazır hale gelmesi başlangıçtan itibaren 2:34 sürüyor. Diğer taraftan işletim sisteminin yüklenmesinin üzerinden geçen süre üç ayın üzerine çıktığı zaman Windows 7’nin hazır hale gelme süresi Vista’dan daha kısa sürmeye başlıyor.

Her iki işletim sistemi hazır hale geldikten sonraki akıcılığa baktığımızda ise Windows 7 bariz bir şekilde öne geçmekte. Hangisini tercih edersiniz? Daha hızlı açılanını mı, yoksa daha hızlı kullanılabilenini mi?

3 Yorum

  1. Mehmet

    “Deneyde Windows 7’nin kullanıma hazır hale gelme süresi 1:06 olarak belirlenirken, Windows 7’de bu süre 1:34 olarak gerçekleşmiş” ne demek ?

     

    1:06 da vista demek istemiş sanırım 🙂

Bir cevap yazın