Bu Mini PC Büyüklere Kafa Tutuyor

Ç.N.: Bu yazı hazırlandığında Shuttle Mini PC sistemlerle ilgilenen distribütör firmalar olmakla birlikte ürün Türkiye’de satılmamaktaydı.

Giriş

Diyelim ki bir grup bilgisayar hastası olarak bir arkadaşınızın evinde bilgisayarlarınızla bir LAN turnuvası düzenleyeceksiniz. Ama hazırlıklısınız! Bilgisayarınızı, klavyenizi ve farenizi sırt çantanıza tıkıyor, LCD ekranınızı koltuğunuzun altına atıyor, yolda giderken buzdolabına uğruyor ve kolanızı da aldıktan sonra yola düzülüp arkadaşınızın kapısına dayanıyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, diğer arkadaşlarınız gelmiş ama monitörler, kordonlar ve bilgisayar kasaları sırtlarda arabalardan indiriliyor. Size bakıyorlar ve “bilgisayarını niye getirmedin birader?” diye soruyorlar. Cevap basit: “Getirdim ama siz fark etmediniz!”

Sisteminizin bilgisayarınızdan çıkartılıp kurulması birkaç saniye alıyor. Ama arkadaşlarınız bilgisayar cini ya, hemen yaftayı yapıştırıyorlar: “Quake turnuvası düzenliyoruz, sen ofisteki mini bilgisayarını alıp gelmişsin. Değil turnuvada yarışmak, o oyun bu bilgisayarda çalışmaz bile, ha ha ha”.

Ancak son gülen iyi güler. Mini bilgisayarınızın özelliklerini anlattığınızda arkadaşlarınızın ağzı açık kalıyor. Bilgisayarınızda bir GeForce 4 Ti 4600, bir Pentium 4/2533 ve 1 GB DDR333 bellek var. Sistem iki yüksek hızlı sabit disk ve bir DVD yazıcı ile tamamlanıyor. İlk şaşkınlıktan sonra oradaki bilgisayarcılar arasında en fiyakalı bilgisayarın kendinde olduğunu düşünen biri hemen soruyor. “İyi, güzel de, bu hilkat garibesine kaç dolar bayıldın?”

Shuttle'ın yeni PC'sinde GeForce 4 Ti 4600 için de yer ayrılmış. Boyutlar yine ultra-kompakt.

Shuttle’ın yeni PC’sinde GeForce 4 Ti 4600 için de yer ayrılmış. Boyutlar yine ultra-kompakt.

Performans ve ergonomi söz konusu olduğunda yeni Shuttle Mini PC’nin rakiplerinden daha kötü olduğunu gösterecek herhangi bir kanıt yok. Kısacası, bu küçük kutunun içerisinde tam bir performans canavarı bulunuyor. Big-tower kasalardan vazgeçemeyen bilgisayar tutkunlarının bile bu ürüne bir göz atmalarında sonsuz yarar var.

Hantal PC’lere Elveda: Şimdi Moda Athlon Mini PC’ler başlıklı yazımızda değişik mini bilgisayarlara zaten bir göz atmıştık.

En sonunda tepeden tırnağa kaliteli bir kasa; bu kasanın hem içi hem de dışı için geçerli.

En sonunda tepeden tırnağa kaliteli bir kasa; bu kasanın hem içi hem de dışı için geçerli.

Bir cevap yazın