Brütal Legend

Metal Çağına Hoşgeldiniz!

Açık konuşayım, metal müziğe özel ilgisi olan biri değilim. Hatta MP3 çalarımda neredeyse bir tane bile metal şarkı yoktur. Ancak her şeye rağmen bir ortamda heavy metal çalınca rahatsız olmak, “bu ne yahu, kuru gürültü” demek bir yana, bildiğim bir şarkıysa eşlik eden, hatta zaman zaman arkadaşlar arasında konusu açılınca muhabbetini eden bir insanım. Açık konuşmak gerekirse bu okuyacağınız inceleme, bir metal hayranının metal konulu bir Tim Schafer oyununu incelemesi olmayacak. Tam aksine, bir Tim Schafer hayranının Tim Schafer imzalı bir metal oyununu incelemesi olacak.

Brütal Legend Logo

Tim Schafer ismini duymayanınız yok değil mi aranızda? Ben her ne kadar olmaması gerektiğini düşünsem de bilmeyenler için Tim Schafer’ın yapım ekibinde bulunduğu veya bizzat yapım ve yönetmenliği üstlendiği oyunları sayayım: The Secret of Monkey Island 1&2, Full Throttle, Maniac Mansion: Day of the Tentacle, Grim Fandango ve son olarak da Psychonauts. Evet, bu “o” adam, oyun dünyasının Tim Burton’ı, Hideo Kojima, Mark Rein ve Gabe Newell ile birlikte oyun dünyasının en çok bilinen isimlerinden birisi. Artık yazıda her Tim Schafer geçtiğinde “abi o aktör müydü, hani şu sarışın olan?” demeyeceğinize göre başlayabiliriz.

Bir Roadie’nin Görevi Başkalarını İyi Göstermektir…

Oyun, Eddie Riggs adında (kendisini ünlü aktör Jack Black seslendiriyor) bir roadie’nin, yani sahnenin gerisinde duran ve grupların sahne dekoru, hoparlör dizilimi veya gitar tamiri gibi işlerini ayarlayan bir sahne elemanının hikayesini ele alıyor. Eddie her şeyi yeni gibi tamir edebilen, her grubun isteyeceği türden bir roadie’dir ancak dünyanın en kötü heavy metal grubu olan Kabbage Boy’un yanında çalışmaktadır. Bir gün, grubun bir elemanını korumaya çalışırken talihsiz bir kaza sonucu kendi kurduğu dekorun altında kalan Eddie yaşamını yitirir. Ancak boynundaki kolyeye vücudunun yaralanan yerlerinden kan akması sonucu sahnenin dekoru olan metal yaratığı Ormagöden canlanır ve berbat metal grubunu komple parçalayarak Eddie’yi canlandırıp ait olduğu yere, metal çağına gönderir.

Brütal Legend Eddie Riggs

Eddie Riggs'i Jack Black canlandırıyor.

Eddie, metal çağına girdiği anda kontrol bize geçiyor. Bu çağa girdiğimiz andan itibaren Doviculus isimli verilen imparator şeytanın iskelet mahdumları bizi gayet düşmani bir şekilde karşılayarak saldırmaya başlıyorlar. Ancak bunu gören Eddie’de boş durmuyor elbette, ortada duran yere çakılı baltayı alarak iskeletlere saldırmaya başlıyor. PS3’te X ya da Xbox 360’ta A tuşuna basarak baltayı sallıyor, basılı tutarak güçlü vuruş yapıyoruz, bildiğimiz tuş parçalamaca mevzusu yani.

Ancak işin ilginçleştiği nokta, gitarımızla düşmanların üzerine uzun mesafeden yıldırım yağdırabildiğimizi ve elemanları cayır cayır yakabildiğimizi anladığımız nokta oluyor. Bu iki atak şeklini birleştirerek başlangıçta sadece iki kombo yapabilsek de oyunun ilerleyen kısımlarında karşılaştığımız Guardian of Metal’den yeni kombolar satın aldıkça atak kombinasyonları çeşitleniyor, dolayısıyla oyun başladığı tekdüzelikte sürmüyor.

Brütal Legend Deuce

Oyunun başlarında gayet mütevazi görünen arabamız Deuce, oyunda ilerledikçe bir metal canavarına dönüşüyor.

Eddie’nin bir diğer özelliği ise gördüğü her şeyi birleştirip tamir edebilmesi. Oyunun daha ilk dakikalarında birkaç alakasız gibi görünen materyali birleştirerek oyun boyunca kullanacağımız arabayı yapıyor Eddie ve içine atlıyor. Oyun orta genişlikte bir “açık dünya” oyunu olduğu için arabamız oyunun oldukça önemli bir parçasını teşkil ediyor. Gaza basınca giden, frene basınca duran ve kısa aralıklarla nitro kullanabildiğimiz oldukça pratik arabamız başlangıçta alev desenli ve oldukça basit bir görünüşe sahipken, aynı kombolarda olduğu gibi oyunun ilerleyen kısımlarında Guardian of Metal yoluyla aldığımız ek zırhlar, silahlar ve boyalar sayesinde oldukça karizmatik bir metal arabasına dönüşüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın