Braid

Braid

Zaman, ne kadar da hızlı akıp gidiyor, her gün onlarca farklı şey başımıza geliyor. Kimi zaman üzülüyor, kimi zaman hatalar yapıyoruz ama hepsi geçmişti kalıyor, siz bu satırları okurken, ben bu satırları yazarken, her şey geride kalıyor. Biz insanoğlu, sadece anı yaşıyoruz; acılarımız, sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, pişmanlıklarımız, hatalarımız, hepsi geride kalıyor. Sadece belleklerimizde birer anı olarak yer tutuyor.

Anılarımız bizimle beraber yaşar ama o anlara dönmek istesek bile bu mümkün değildir. Bir insana sorsanız zamanı geri alabilseydin eğer, ne yapmak isterdin diye, muhtemelen yaptığı hataları düzeltmek isteyecektir çünkü yaptığımız hataların her zaman bir bedeli olur ve bazen bu hataların telafisi de hiçbir zaman mümkün olmaz. Zihnimizde o anları tekrar yaşar hayaller kurarız, hayallerimizde hatalarımızı düzelttiğimizi ve daha mutlu olduğumuzu hayal ederiz ama bu hayaller sadece beynimizde gerçekleşir. Gerçek hayatta yaptığımız hatalar, bizi bir ömür boyunca takip eder ve eninde sonunda karşımıza çıkarlar. Hatalarımız ne kadar büyükse, çektiğimiz ıstırap ve vicdan muhasebesi o kadar şiddetli olur. Zamanı geriye alabilseydik, hatalarımızı düzeltebilir miydik acaba? Bu sorunun cevabını Braid oynayarak öğreneceğiz.

Tim'in hikayesini, bu kısa notları okuyarak öğreniyoruz.

Tim’in hikayesini, bu kısa notları okuyarak öğreniyoruz.

Jonathan Blow’un (Braid oyunun bağımsız geliştiricisi) dediğine göre, Braid oyununun fikirleri ilk olarak 2004’de Tayland’a yaptığı bir ziyaret sonrası şekillenmiş. Aralık 2005’te Braid’in son bölümü hariç geliştiren Jonathan Blow, Braid ile Bağımsız oyunlar festivalinden en iyi tasarım ödülünü alarak dönüyordu. Braid’in başarısını gören Jonathan Blow, Braid’in oyun mekaniği ve sanatsal tasarımının kusursuz hale gelmesi için kendi cebinden 200.000 $ harcadı ve tekrar bilgisayarının başına oturdu. Jonathan Blow ve arkadaşlarının uzun süren tekrar geliştirme aşamasından sonra Braid, nihayet Ağustos 2008’de Xbox 360 Live Arcade’den indirilebilir olarak sunuldu. Braid, muazzam bir ilgiyle karşılandı ve birçok site tarafından oldukça yüksek puanlara layık görüldü.

Braid

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın