Borderlands Nasıl 3 Milyon Sattı

Aslında, hangi oyun kaç satmış haberlerini yazmayı sevmiyoruz ama bu seferki haber gayet renkli. Borderlands 3 milyon satmış!! Borderlands, hani şu havuç kovalayan tavşan misali, sadece bize level kasmamız için havuç gösteren ama sonunda hiç bir şey sunmayan gayet sıradan RPG (?) FPS oyunu.

Borderlands, benim son zamanlarda gördüğüm en tehlikeli oyun türü, çünkü içerik olarak yeni hiç bir şey sunmadığı gibi çok basit bir hikaye kurgusuyla oyuncuları oyalıyor fakat co-op ve “hadi level atlayalım” felsefesi ile oyuncuları kandırıyor. Bir arkadaşımın Borderlands’i bitirdiği zaman “abi bu oyun yalanmış sonunda anladım” dediğini hatırlıyorum Uğur’la benim bu yalanı anlamamız için level 15 gelmemiz yetmişti ya neyse… yine uzatıyorum.

Havuç tavşan

Önemli olan havucu yakalatmamak gerisi kolay

Gearbox SİO’su (CEO’yu yanlış yazmışlar abi :P) Randy Pitchford, konuyla ilgili olarak şu mealde bir şey demiş: “gördünüz mü nasıl 3 milyon sattık.” Aslında gönderme yaptığı kişi, Gearbox bu oyunu daha doğmadan öldürdü diyen, oyunlar konusunda uzman bir analistçi, Michael Pachter.

Michael Pacther, oyunun Dragon Age, Modern Warfare 2 ve Halo 3: ODST’ye yakın zamanlarda çıkmasından dolayı bu analizi yapmış. Aslında analiz doğru fakat Patcher’da o havucu görseymiş belki bir daha düşünürmüş 🙂

Gearbox CEO’su eklemiş “sanırım daha yeni başlıyoruz” bu hamur daha çok su kaldırmaz… Daha nereye kadar oyuncuları havuçla koşturabileceksiniz merak ediyorum.

4 Yorum

 1. MaRIkO

  Bence çok yanlış bir yaklaşım içersindesiniz. Şimdi bana göre l4d2nin 1 kopya satması bile mucize ama bu oyunun satış rakamlarını ve insanların hala almasını engellemiyor.

 2. Tahir Meylani

  L4D2 için yazdıklarına imzamı atarım fakat L4D2 satışlarını etkileyen başka dinamiklerde var oda ayrı bir yazı konusu.

  Bir de haberi yazarken bahsetmeyi unuttum.

  Borderlands için çok ilginç reklam kampanyaları yapmışlardı. Mesela bir videoda Christian Bale’in internete düşen ses kaydı ile dalga geçiyorlardı. Oyundan video göstermek yerine böyle ses getirecek şeyler yapmak, bence güzel bir pazarlama stratejisi oldu.

 3. MaRIkO

  öyle veya böyle adamlar bir şekilde satmayı başardılar eminim borderlands2 çıkıncada yüksek bir satış rakamına ulaşacak. yok yanlış anlamayın borderlandsi sevmeme rağmen niye 3 milyon sattığını bende anlayabilmiş değilim ama birşeyler var ortadaki ulaşmış bu rakama bence haklarıın yememek lazım

 4. gouranga

  Oyun tek başına sıkıcı olsa da co op da vakit öldürmek için bence oldukça güzel bir oyun.İnsanı kasmıyor,çok zor değil.Amaç arkadaşınla LAN üzerinden eğlenceli birkaç saat geçirmekse görevini yerine getiriyor yoksa single fos.

Bir cevap yazın