Bodycount İnceleme

Dijital oyun pazarındaki pastanın en büyük dilimine sahip olan FPS tarzı yapımlar ne yazık ki her zaman dilediğimiz kalitede olmuyorlar. Arada sırada da olsa, çağı yakalayamamış, vasat FPS oyunlarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliyoruz. Dahası bu yapımların bir kısmının reklamı o kadar iyi bir şekilde yapılıyor ki, oyunu satın alıp oynamaya başladığınızda kendi kendinize “ acaba ben yanlış bir oyunu mu aldım? “ diye soruyorsunuz. Aslında bu vasat yapımların iyi yanları da yok değil. Örneğin bu oyunların sayesinde Battlefield gibi, Deus Ex gibi, Half Life gibi yapımların değerini daha iyi anlıyoruz.

Bodycount1

Neyse, lafı daha fazla uzatmadan yazıma neden böyle bir giriş yaptığımı sizlerle paylaşayım. Birazdan sizlerle incelemesini paylaşacağım Bodycount’ta ( hemen hemen ) yukarıda bahsettiğim gibi vasat bir yapım. Kısaca özetleyecek olursak, reklamı son derece iyi yapılmış, düzenlenen fuarlarda gösterilen demolarıyla kendisine sağlam bir oyun dedirtmiş, oyuncuları heveslendirmiş ve çıktıktan sonra da heveslerini kursağında bırakmayı başarmış bir yapım. Hemen belirteyim, Codemasters (kendisi Bodycount oyununun tüm haklarını elinde bulunduran, oyun âleminin baba firmalarından biridir) an itibari ile Bodycount’un geliştirildiği Guildford Stüdyosunu kapatmış bulunuyor. Öyle görünüyor ki, Codemasters bile Bodycount’u pek beğenmemiş ve bunun bedelini stüdyoya ağır bir şekilde ödetmiş. Neyse, bu bilgiyi de verdikten sonra oyunumuza dönelim ve bakalım şu Bodycount nasıl bir oyun(muş).

Bodycount2

Oyuna girdiğimiz de son derece sade bir menü tasarımı ile karşılaşıyoruz. Bu menü tasarımı sadelikten hoşlanan oyuncuların hoşuna gidecektir ama benim gibi biraz karmaşık ve hareketli bir menü tarzından yanaysanız, Bodycount sizden ilk eksisini bu aşamada aldı demektir. Bu bölüme fazla takılmadan oyunun menülerine döndüğümüzde karşımıza üç farklı oyun modunun çıktığını görüyoruz. Bunlar; Campaign (senaryo), Multiplayer ve Bodycount Mode. Bodycount Mode oyuna ilk girdiğinizde kapalı durumda oluyor. Oyunun Campaign modundaki görevleri geçtikçe Bodycount Mode’daki görevler de aktif hale geliyor.

Bodycount’un Campaign Modu, klasik olarak aynı zamanda oyunumuzun hikâye modunu oluşturuyor. Bodycount’ta hükümetler arasındaki sorunları çözmeye çalışan The Network isimli organizasyonda görevli bir ajan olan Jackson’u kontrol ediyoruz. The Network, dünya üzerindeki terörist gruplara, ülke içi çatışmalara ve yerel isyanlara karşı operasyonlar yürüten bir organizasyonu temsil ediyor. Oyun boyunca, The Network tarafından bize verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bize verilen görevler genel itibari ile çatışmanın yoğunlaştığı bölgelerdeki önemli insanları kurtarmak üzerine oluyor. Bunu somut bir şekilde yapmasak bile, patlattığımız bir tesis ya da havaya uçurduğumuz bir konvoy ile o kişiyi korumuş oluyoruz.

1 Yorum

  1. onur_

    Sözde Black’in ruhunu taşıyacaktı oyun. Stuart Black’in neden projeyi bırakıp dandik City Interactiv’e kaçtığını oyunu oynayınca anladım.Kendini tekrar eden berbat bir oyun. Battlefield 3 ile farklı tarzlar. Ben Hard Reset oynarım daha iyi.

Bir cevap yazın