“Bobby Kotick Tam Bir Hıyar”

Bu sözler Grim Fandango ve Brütal Legend’ın yaratıcısı Tim Schafer’a ait. Anlayacağınız çarşı yine karıştı…

Full Throttle, Grim Fandango, Psychonauts ve Brütal Legend… Tim Schafer’ı tanımak için sıra dışı hayal gücü ve muhteşem mizah anlayışıyla yarattığı bu klasiklere bakmak yeterli. Hatta Ron Gilbert ve Dave Grossman’la birlikte geçirdiği yıllara geri dönüp Maniac Mansion’ı veya yalnızca oyun dünyasının değil mizah tarihinin de en önemli mihenk taşlarından biri olan Monkey Island’ı da hatırlayabiliriz.

Ne var ki, bu dahi oyun tasarımcısının geçtiğimiz gün Eurogamer‘a verdiği röportajda Activision CEO’su Bobby Kotick için sarf ettiği sözlerin bir mizah ürünü olmadığı çok açık.

Eurogamer editörünün Brütal Legend yapım aşamasındayken Activision’la yaşanan problemler ve talihsiz mahkeme süreci hakkında sorduğu soruların ardından konunun Bobby Kotick’e gelmesi üzerine, Tim Schafer açmış ağzını yummuş gözünü.

“Onun yalnızca hissedarlarına karşı bir sorumluluğu var. Ama bu konu hakkında bir pislik gibi davranmasına gerek yok değil mi? Bence tam bir hıyar gibi davranmadan da işlerini yapmasının bir yolu var. Bu oldukça mümkün.” (tahmin edeceğiniz gibi Tim Schafer daha ağır kelimeler kullanıyor.)

Tim Schafer, sözlerine Bobby Kotick’in video oyunları sevmediği halde bu iş üzerinden büyük paralar kazanan bir insan olduğunu ima ederek devam etmiş ve haliyle Activision’dan da cevap gecikmemiş bu sözlere. Activision- Blizzard’ın kurumsal ilişkiler başkanı Maryanne Lataif’in Tim Schafer’in hakaretini görmezden gelerek yaptığı açıklama şu şekilde: (oysa biz bir laf dalaşı beklemiştik 🙁 )

“Tim Schafer’in Bobby Kotick hakkında söylediği “oyunları sevmediği halde büyük kazançlar sağlıyor” sözleri gerçek dışıdır. Bobby her zaman oyunlar hakkında çok tutkulu olmuştur ve video oyun endüstrisini de çok seviyor. Fakat yaptığı oyunlar dünya çapında milyonlar tarafından beğenilen bir şirketin CEO’su olarak, oyun oynamak için eskisi kadar çok zaman bulamıyor.”

Kısacası Maryanne Letaif, Bobby’nin ensesinin bir hayli kalınlaştığından bahsediyor. Sanırım kimse Bobby Kotick’e bu işten milyon dolarlar kazandığı için kızamaz. Hatta bana sorarsanız Bobby Kotick’in bütün fikirlerini ve politikalarını açık açık anlatması takdir edilecek bir davranış. Sanırım EA veya Ubisoft gibi bizleri yalanlar ve gizli hesaplarla kandırmayıp açık konuştuğu için pek sevilmeyen bir kişilik kendisi. Ancak Tim Schafer’in da dediği gibi oyun endüstrisinin daha fazla sevgiye ihtiyacı var kesinlikle.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Tim Schafer şunu söylemek istiyorum,sana laflar hazırladım ve sen haksızsın ****.Brutal Legend’ı pc’ye çıkarmayıp köklerine ve yılların metal fanlarına ihanet ettin.ayıp lan.rob halford bile seslendirme yapmış oyunda.rob ya.rob lan.

  2. PISLIX

    “Lanet olsun Bobby. Kahretsin. Hıyar gibi davranmanın sırası mı? Senin tek sorunun ne biliyor musun?”

    Yazıyı fazla yumuşatmışsın. Tim Schafer’ın dedikleri gerçekten ağırmış 😀

Bir cevap yazın