Bobby Kotick: “Keşke Bir Kısmını Kalmaya İkna Edebilseydik”

Medal of Honor: Allied Assault gibi oyun dünyası için bir mihenk taşı yarattıktan sonra bağlı oldukları 2015 Inc. ve EA’den ayrılarak Infinity Ward ve Activision çatısı altında Call of Duty efsanesini yaratan Jason West ve Vince Zampella’nın Infinity Ward’dan kovulmalarıyla başlayan süreç bugünlerde biraz durulur gibi oldu. Artık onlar Respawn Entertainment’ın kurucusu ve Infinity Ward’dan ayrılan birçok yetenekli ismi işe almaya başladılar bile.

Activision ise bir yandan Treyarch’ın geliştirdiği yeni Call of Duty oyunu Black Ops ile diğer yandan da Halo ve Myth gibi önemli oyun serilerinin yaratıcısı Bungie ile yaptığı 10 yıllık anlaşmanın tadını çıkarmaya çalışıyor. Tabi kendilerini bekleyen yarım milyar dolarlık bir de dava var…

Bütün bu yaşanan süreçte düşüncelerini en çok merak ettiğimiz isim şüphesiz Activision CEO’su Robert “Bobby” Kotick’t. Nihayet o da suskunluğunu bozdu ve Infinity Ward’un iki kurucusu West ve Zampella’nın kovulmalarının ardından yaşananları oyun dünyasıyla paylaştı.

Bobby Kottick is the DEVIL

Bobby Kotick... Yok canım bu adam bu kadar da kötü değil.

“Yaklaşık 35 kişi ayrıldı ve birkaç kişinin daha ayrılmasını bekliyoruz. Bu isimlerden birçoğu, başka şirketler tarafından işe alınmışlar çünkü oldukça yetenekliler. Bu durum konusunda bir hayli hayal kırıklığına uğradık; keşke birkaçını kalmak için ikna edebilseydik.

 

Infinity Ward ekibiı bugün oyun dünyasındaki en yetenekli ekiplerden biri. İstekli ve olağanüstü yeteneklere sahip, inanılmaz derecede saygı duyulan bir grup.

 

İki Infinity Ward yöneticisini kovmak kolay alınmış bir karar değildi ve onları alacakları bonuslardan mahruk bırakmak için yapılmadı ya da bu olayın yol açacağı sonuçlar düşünülmeden. Fakat onları kovmaktan başka bir çaremiz de yoktu. Bunu şirketimizin değerlerini ve hissedarlarını zarara uğratmamak için yaptık. Ben kişisel olarak her ikisini de bir arkadaş olarak gördüm ve bu yaptıkları arkadaşlığımızı da hayal kırıklığına uğrattı. Infinity Ward’da neler olduğunu anlamaya başladığımızda artık gri bir alan kalmamıştı. Bu andan itibaren ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar onlarla çalışmak için hiçbir nedenimiz kalmamıştı.

 

Bu olaylar, bizim kolay yanlışlardansa zor doğrulara olan bağlılığımızın da bir göstergesi oldu. Yaptıklarımız uzun süredir koruduğumuz dürüst duruşumuzun ve tabi ki bizimle birlikte görev yapan çalışanlarımızın kurallarımızı anlayarak en yüksek etik standartlarda davranmalarını bekleyişimizin bir sonucuydu.”

Aslına bakarsanız bu sözleri Bobby Kotick’ten duymasaydık kulağa çok daha inandırıcı gelebilirdi. Zira bütün bu süreçte Activision kadar Infinity Ward çalışanlarının da etik olmaktan oldukça uzak bir tavır sergilediğini birazcık yorum yapma yeteneği olan herkes görebiliyor. Yine de Bobby Kotick’in de suskun kalmayışı güzel bir şey. Artık oyun dünyasının bu olaylar üzerinde kafa patlatmayı bırakması gerekiyor sanırım. Bu olaylı boşanmanın da bir takım güzel meyveleri olacak ve bizler bir yerlerde bu meyveleri yemek için bekliyor olacağız, tıpkı daha önceki binlercesi gibi…

Bir cevap yazın