Bluetooth – PC’lerinizi Kablolardan Kurtarın

Network kabloları, PDA konektör kabloları, yazıcı kabloları, klavye ve fare kabloları – standart bir PC’de bulunan kabloların listesi uzayıp gider. Bütün bu kabloların kullanışsızlıkları ve her yerde engel oluşturması dışında, ortak bir noktaları daha var: Tümünün yerine kablosuz yayın teknolojisi kullanılabilir.

Kabloları rafa kaldırmamızı sağlayacak en yaygın teknoloji ler kızılötesi, Bluetooth ve kablosuz ağdır. Kabloların yerini almalarının dışında, ortak yanları çok azdır. Her birinin uygulamaları ve altyapılarındaki teknolojiler çok farklılık gösterir.

Kablosuzun Öncüsü: Kızılötesi

Bu teknolojilerin en ucuzu, yaygın kızılötesi (IrDA) portudur. Çoğu notebook ve cep telefonunda bir kızılötesi alıcı vardır. 50$ gibi düşük bir maliyete, masaüstü PC’ler için upgrade setleri bulunabilir (Ç.N.: Bazı anakartlar için 3-4$’lık kızılötesi portları da vardır.). Üstelik çoğu lazer ve mürekkep yazıcı da kızılötesi arayüzü ile donatılmıştır.

Maalesef kızılötesi (IrDA) yaygın olduğu kadar kullanışlı değildir. İletişim cihazlarındaki kızılötesi portların birbirine göre hassas bir şekilde ayarlanması lazımdır. Yoksa, 4 Mbps’lik bağlantı ani kopmalar yapabilir. İşin daha da kötü yanı, cihazlar, bağlantı için birbirlerini fiziksel olarak görmek zorundadır. Yani, cihazlar arasına girecek bir engel IrDA bağlantısını kesebilir. Diğer bir kısıtlama ise, görece kısa olan maksimum erişim mesafesidir. Cihazlar arasındaki mesafe yarım metreyi aşmamalıdır.

Bu kısıtlamaları dikkate alırsak, kızılötesi sadece fazla yatırım yapmadan kablolardan kurtulmak isteyen kişilere tavsiye edilebilir. Bununla birlikte, notebookunuz ile cep telefonunuzu sık sık kablosuz olarak bağlamak isterseniz, daha esnek olan Bluetooth teknolojisini seçmeniz daha yerinde bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın