Bluetooth Kulaklık: Özgür Müzik

Motorola MOTOROKR S9

MOTOROKR S9 sportif ve hafif bir kulaklık ancak birçok kullanışlı özelliği var. Varlığı az hissedildiği için çalışırken takmaya uygun. Kulağınızın içine bişey sokmak veya kulak kepçenize bişey iliştirmek istemiyorsanız boyunda duran bu kulaklığı beğeneceksiniz. Sap kısımları esnek olduğundan her kafaya uygun ancak boyuna oturan oturan kısım biraz hantal. Rahat duruşu bulmadan önce kulağın arkasına gelen kısımları kendinize göre ayarlamanız gerekiyor. Uçlar kulağın içine oturuyor ancak gürültüyü tamamen kesecek kadar sıkı değil. Diğer yandan farklı lastik kulaklık başlığı seçenekleri de var.

MOTOROKR S9 kulaklık.

MOTOROKR S9 kulaklık.

Motorola MOTOROKR S9 kulaklığı taşıması kolay.

Tek bir aygıta bağlanıyorsanız kulaklıktan ses geliyorsa çalışıyor demektir ve başka birşey yapmanız gerekmiyor. S9’lar aynı anda hem telefona, hem de başka bir ortam yürütücüye de bağlanabiliyor, yani yalnızca müzikle sınırlı değilsiniz – ancak bunu ayarlayabilmek için biraz kurcalamak gerekiyor. Bazı aygıtlar Bluetooth bağlantısı bir kez kesildi mi kendiliğinden yeninden bağlanamıyorlar; bu nedenle bağlantıyı çabucak tekrar sağlamak için bazı kestirme çözümler eklenmiş. Aslında diğer aygıtlardan kaynaklananan bu sorun için Motorola’nın çözüm üretme çabasını da beğeniyle karşıladık.

Mini-USB bağlantısını görmek de bizi sevindirdi (merkezde, lastik bir kapakçığın altında). S9’un küçük ve hafif olması daha küçük bir pil ve yedi saatlik çalışma ömrü anlamına geldiğinden USB’den doldurulabilir olması iyi. Aygıt boynunuzun arkasında durduğundan arama geldiğini veya hangi düğmeye bastığınızı gösteren ekran veya durum LED’leri anlamsız olacağından, tüm işlevler kulağınıza iletilen farklı ses tonlarıyla bildiriliyor ve farlı bir sürü uyarı var. Ses düzeyini ayarlayan tuşlar sol kulaklıkta “konuş” tuşunun iki yanına, ileri/geri tuşları da sağ kulaklıkta durdur/başlat tuşunun iki yanına yerleştirilmiş. Tuşlar son derece mantıklı yerleştirilmiş ve oldukça da duyarlılar. Hafifçe dokunmanız bile yettiğinden konuşmayı sonlandırmaya çalışırken sesi kısabiliyor, ileri alacağım diye müziği durdurabiliyorsunuz. Ancak bir süre sonra alışıyorsunuz.

S9’un telefona yönelik birçok özelliği var ve çoğu soldaki “konuş” (talk) tuşundan denetleniyor, yapısı da akıllıca. Tuşa basılması şu an görüşme yapıp yapmadığınıza bağlı olarak yanıtla, görüşmeyi sonlandır, diğer aramaya geç veya sesli aramayı başlat gibi anlamlara gelebiliyor. Durdur/başlat (pause/play) tuşuyla da gelen aramayı reddedebiliyor veya zili sessize alabiliyorsunuz. Kısacası birşey ezberlemek zorunda kalmadan taktığınız an kullanmaya başlıyorsunuz, 1-2 tıkta da eliniz alışıyor.

S9’un alıcısı da güçlü, yayının kesilmesi için odadan çıkıp biraz daha yürümeniz gerekiyor. S9 kapsama alanı dışına çıktığında ise ses temizce kesiliyor, garip çıtırtı ve gürültülerle sona ermiyor. Ses kalitesi de iyi ancak sıradışı değil. Ses düzeyi yüksek, kanal ayrımı iyi, bas düzeyi doyurucu ve ayrıntılar temiz.

Telefon görüşmeleri de genellikle iyi, ancak görüşme tek kanaldan yalnızca sol kulağa iletiliyor. Mikrofon sağ kulaklıkta ve gürültü önleyicisi de iyi iş çıkarıyor, ancak Jawbone ayarında değil. MOTOROKR S9 taşıma kolaylığı, şıklığı ve makul fiyatıyla iyi bir seçenek.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

 1. murtaza

  ben 6670nokia telefona bluetoothlu kulaklık aldım cihazı telefona tanıttım ama bitürlü ses gelmedi kablolu donanımı çıkartın dio ama kablolu donanım yok ttelde bana yardım edin nolr

 2. Kenan Kurtöz

  Sayın Yetkililer,

  Anlatmış olduğunuz cihazı ben yaklaşık bir sene den fazla bir süre önce cevizlibağ daki
  Vatan Bilgisayardan aldım bir sefer bakıma gönderdim,bir sefer de değiştirdikleri halde bu
  güzel diye anlatığınız cihazın MİKROFONUNU bir türlü kullanmak nasip olmadı.
  Bazı şahsi durumlardan dolayı cihazı götürüpte ya arkadaşlar ne biçim bir cihaz satıyorsunuz diye içimi boşaltamadım ve öylece çekmecemde kalmıştı, dün kşam tekrar biraz uğraşayım dedim belki ben yanlış bir şeyler yapıyorumdur diye hoparlörler harika
  çalışıyor ama MİKROFPONNNNNNNNN malesef yine sinirrrrr…!

  Arkadaşlar lütfen bu konuda bana yardımcı olacak birileri varmı acaba…?

  Şimdiden yapacaklarınızdan dolayı sizlere teşekkürler.

  Sevgilerimle,

  Kenan Kurtöz

Bir cevap yazın