Bluetooth Kulaklık: Özgür Müzik

Kulaklık kabloları kıyafetinize, çantanıza, oraya buraya sürekli takılır ve cep telefonuyla kullanmak ne kadar derttir herkes bilir. Gürültü önleyicili kulaklık kullanıyorsanız cep telefonunuz çaldığında duymamanız da olası. Çaldığını anlasanız bile aramayı yanıtlamadan önce müziği durdurmanız gerekir. Bluetooth kulaklıklar tam da bu konuda yardıma koşuyor – dahası aygıtınızı cebinizden çıkarmadan da müziği denetlemek mümkün. Peki Buletooth özellikleriyle kulaklığı biraraya getirmiş bu ürünlerin ses niteliği ve kullanımı nasıl?

Kablosuz kulaklıklar için Etymotic’in kare ETY8 kulaklıklarından Creative’in kulağı kaplayan modeline kadar birçok seçenek var. Bazıları yalnızca müziği iletirken bazıları cep telefonuna komuta etmenizi ve görüşme yapabilmenizi de sağlıyor. Dokuz kablosuz kulaklık modelini Shure E500 ve gürültü önleyicili Aliph Jawbone gibi kaliteli kulaklıklarla karşılaştıracağız. Aynı pakette denetim, kalite ve rahatlık biraraya gelmiş mi bakacağız – fiyatlara da elbette.

Müziğin Kaynağı Kim?

Bluetooth özelliğini barındıran birçok kişisel ortam yürütücü (media player) bulunmasının yanı sıra birçok cep telefonu modeli de Bluetooth müzik yayını için A2DP profilini destekliyor. Eğer müziği kulaklık üzerinden komuta etmek istiyorsanız ürününüzün AVRCP protokolünü de desteklemesi gerekiyor. Eğer müzik dinlerken aynı zamanda telefon görüşmelerini de yapabileceğiniz bir Bluetooth kulaklık arıyorsanız Jabra BT8010 veya Nokia BH-501 modellerine bakabilirsiniz.

Samsung YP-T9 ortam yürütücü.

Samsung YP-T9 ortam yürütücü.

Samsung YP-T9 gibi yalnızca birkaç ortam yürütücü Bluetooth desteğiyle geliyor. Birçok ortam yürütücünün – iPod gibi- Bluetooth desteği bulunmuyor ve ek bir uyarlayıcı (adapter) edinmeniz gerekiyor. ETY8 kulaklıklar özel bir iPod eki ile gelirken, Plantronics Pulsar ve Creative kulaklıklar stereo kulaklık çıkışına takılabilen fişle daha evrensel (ve basit) bir çözüm barındırıyorlar. Ayrı satılan birçok A2DP uyarlaryıcı da bulunuyor. ET8, Motorola DC650 ve Jabra A125’ler iPod yuvasına takıldığında gücü iPod’un pilinden alıyorlar, yani piliniz daha kısa süre dayanıyor (aslında Bluetooth kullandığınız zaman piliniz her zaman daha kısa gidecektir). Creative, Pulsar veya Jabra A120’in daha “analog” yaklaşımı ses kalitesinin düşmesine yol açıyor ve aygıtları ayrıca şarj etmeniz de gerekiyor, ancak ortam yürütücünüzün piline ortak olmadıklarında çok daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.

Ürünlerin tümünü Samsung YP-T9 ortam yürütücüsü, Motorola MOTORIZR telefon, iPod Nano ve birkaç farklı HTC Windows Taşınabilir aygıt üzerinde denedik ve ses kalitesi, komuta seçenekleri ve ele kolaylığı, telefonlar için görüşme yetenekleri gibi özelliklerine yakından baktık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

2 Yorum

 1. murtaza

  ben 6670nokia telefona bluetoothlu kulaklık aldım cihazı telefona tanıttım ama bitürlü ses gelmedi kablolu donanımı çıkartın dio ama kablolu donanım yok ttelde bana yardım edin nolr

 2. Kenan Kurtöz

  Sayın Yetkililer,

  Anlatmış olduğunuz cihazı ben yaklaşık bir sene den fazla bir süre önce cevizlibağ daki
  Vatan Bilgisayardan aldım bir sefer bakıma gönderdim,bir sefer de değiştirdikleri halde bu
  güzel diye anlatığınız cihazın MİKROFONUNU bir türlü kullanmak nasip olmadı.
  Bazı şahsi durumlardan dolayı cihazı götürüpte ya arkadaşlar ne biçim bir cihaz satıyorsunuz diye içimi boşaltamadım ve öylece çekmecemde kalmıştı, dün kşam tekrar biraz uğraşayım dedim belki ben yanlış bir şeyler yapıyorumdur diye hoparlörler harika
  çalışıyor ama MİKROFPONNNNNNNNN malesef yine sinirrrrr…!

  Arkadaşlar lütfen bu konuda bana yardımcı olacak birileri varmı acaba…?

  Şimdiden yapacaklarınızdan dolayı sizlere teşekkürler.

  Sevgilerimle,

  Kenan Kurtöz

Bir cevap yazın