Bluetooth 4.0 Standardı Duyuruldu

Bluetooth LogoYeni Bluetooth standardı daha büyük kapsama alanı ve daha düşük güç tüketimi getirecek. Bluetooth SIG grubu Bluetooth Core Specification 4.0 standardını duyurdu. SIG yeni standartlar sayesinde bilgisayarların pil ömrünün biraz daha uzayacağını ve bluetooth aygıtlarının da ucuzlayacağını söyledi.

Artık bozuk para büyüklüğündeki bir pil bile Bluetooth 4.0 aygıtlarını yıllarca çalıştırmaya yetecek. Yeni teknolojinin kapsama alanı eskisinden daha büyük. Yalnız 1 Mbps veri transfer hızı günümüzde son derece yavaş kabul edilebilecek bir değer. Zira Sony’nin tanıttığı TransferJet 375 Mb/s’lik bir veriyolu genişliği sunuyor ve bu durum Bluetooth’un geleceğini tehdit edebilir. Öte yandan TransferJet’in kapsama alanı son derece dar. Ayrıca yeni Bluetooth verileri AES-128 ile şifreleyerek gönderiyor. Güvenlik her şeyden önce gelir.

SIG, yeni standardın iki farklı kipte geleceğini söyledi: Çift-kip ve tek-kip. Çift kipte örneğin Bluetooth 3.0 ve 4.0 aygıtları birleştirilebiliyor ve veri aktarım hızı artarken eski Bluetooth aygıtının güç tüketimi azaltılabiliyor. Tekil kipte Bluetooth 4.0 aygıtı aynı teknolojiyi destekleyen başka bir aygıtla beraber işlevlerini tam olarak yerine getirebiliyor.  

1 Yorum

Bir cevap yazın