Blu-ray 3B (3D) Standardı Geliyor

Avatar’ı sinema salonlarında 3B izleyenler aynı deneyimi birkaç ay sonra kendi evlerinde yaşayabilecekler: Tabii ki birkaç pahalı zımbırtıyı satın alabilirlerse. Blu-ray Disc Association (BRDA), Blu-ray 3D standardını duyurdu.

Gariptir yeni standart hiçbir stereoskopik ekran teknolojisini bağlamıyor. Yani eğer 3B destekli bir LCD ekranınız ve Blu-ray 3D destekli bir oynatıcınız varsa bir sorun olmadan derinlik hissini tadabilirsiniz. Ayrıca Blu-ray 3D standardı eski Blu-ray standardı ile uyumlu. Bu sayede Blu-ray 3D oynatıcıları iki boyutlu Blu-ray diskleri de okuyabilecek.

Avatar MoviePeki yeni standart hangi kodlamayı kullanacak? Şu anki Blu-ray videolar en çok VC-1 ve H.264 Advanced Video Encoding (AVC) kodlamalarını temel alıyorlar. Blu-ray 3D ise AVC’nin bir uzantısı olan H.264 Multiview Video Coding (MVC) biçimini kullanacak. MPEG4-MVC, videoyu hem sağ hem de sol göz için iki boyutlu videolardan %50 daha yoğun olarak sıkıştırıyor. Yeni standart sayesinde blu-ray oynatıcıların kullanıcı arayüzü de üç boyutlu olarak tasarlanabilecek. Örneğin aygıtın menüsünde üç boyutlu olarak gezinti yapabileceksiniz.

Herkes illa Blu-ray oynatıcısı satın almak zorunda değil. AMD ve Nvidia bilgisayar kullanıcılarına Blu-ray 3D ayrıcalığını yaşatmak için çalışmalara başlamış bile. Hatta AMD, ocaktaki Consumer Electronic Show’da CyberLink ile beraber Blu-ray 3D tanıtımı yapmayı planlıyormuş. Nvidia ise kendi teknolojisini örnek göstererek 3D Vision gözlükleri ile şu anda Blu-ray 3B tanıtımları yaptığını söylüyor.  

Bir cevap yazın