Blizzard: Telif Koruma Kaybedilen Bir Savaş!

Blizzard’ın kurucu ortağı telif koruma (DRM), StarCraft 2 ve Battle.net hakkında konuştu.

StarCraft 2 KapakBlizzard‘ın kurucu ortaklarından ve Starcraft II’nin yapımcı-yönetmeni Frank Pearce bir söyleşide bilgisayar oyunları için telif korumasının (DRM) sürekli kaybedilen bir savaş olduğunu belirtti. Bu tür kopya koruma teknolojilerinin bazen lisanslı oyuncularda bile gerginlik yarattığını ve bilgisayarın baştan kurulmasına yol açmaya varan sorunlara dahi yol açabildiğini söyledi. Telif korumada katı tutum sergileyen firmaların başını çeken Ubisoft, oyunlarının yerel olarak oynanabilmesi için bile firma sunucularıyla sürekli çevrimiçi bir bağlantıyı zorunlu tutuyor.

Ancak Blizzard bu yolu seçmemiş görünüyor. Firma Valve’ın ayak izlerini takip ederek bilgisayarın kurulumuna müdahaleyi en aza indirip, lisans güvenliğini “geliştirilmiş” Battle.net ağı üzerinden “ikna ederek” sağlamak yolunu seçmiş. Steam’in oyunları gibi StarCraft II de kullanıcı hesabı üzerinden bir kere etkinleştirildikten sonra çevrimdışı olarak oynanabilecek.

Frank Pearce “Eğer biz işimizi doğru yaparsak insanlar tek oyunculu kampanyaları oynarken bile Battle.net’ten arakadaşlarına bağlı olmak ve durumlarını paylaşmak isteyeceklerdir. Bunu başarmak için tüm arkadaşların, tüm topluluğun sürekli takılmak isteyeceği, her şeyiyle eksiksiz bir paylaşım altyapısı oluşturmak gerekiyor.” diyor.

Pearce bu özgür yaklaşımın diğer zorlayıcı telif koruma (DRM) yöntemlerinden çok daha başarılı olacağına inanıyor. “Telif korumasına ve bu konudaki farklı teknolojilere ilişkin birşeyler söylemem gerekirse bunun yalnızca kaybedeceğimiz bir savaş olduğunu belirtmeliyim, çünkü oyuncu topluluğu o kadar büyük ki, ister sırf meraktan olsun, ister oyunu bedavaya oynamak için veya kendini kanıtlamak için olsun, tersine teknoloji geliştiren çok sayıda insan var. Emin olun bu işle uğraşanların sayısı bizim programcı sayımızdan çok daha fazla. Bu yüzden programcılarımızın içerikle ve güzel özelliklerle uğraşmasını istedik, telif korumayla değil”. diyor.

StarCraft II: Wings of Liberty, 27 Temmuz’da bizlerle.

2 Yorum

Bir cevap yazın