Blizzard StarCraft II ve Diablo III’e LAN Desteği Koymalı Çünkü…

İlk önce Blizzard’ın StarCraft II’ye LAN desteği koymayacağını işittik. Bugün de Diablo III’ten bu özelliğin kaldırılabileceğine dikkat çektik. Şirket buna güvenlik ve korsanlığı engellemek amacıyla karar verdiğini söylemişti fakat orijinal oyun sahipleri bu karara haklı olarak üzüldüler. Sonuçta korsanlar eninde sonunda bir yolunu bulup bu oyunlarda yerel ağ desteğini etkinleştirecekler; hatta internet üzerinde korsan sunucu bile açabilirler.

Şimdi bir de olaya Activision Blizzard açısından yaklaşalım. Şirket Battle.Net ağına belki yüzbinlerce dolar para yatırdı. Oyunlarda LAN desteğini etkinleştirmesi biraz kendi ayağına kurşun sıkmak gibi bir şey olmuyor mu?

Fakat şu gerçekle yüzleşmemiz gerek: internet üzerindeki hiçbir şey LAN üzerinden oynamanın verdiği zevki veremez. Bir de şu açıdan bakın: Düşünün ki siz ve arkadaşlarınız uzak yerlerde kendi bilgisayarlarınızın başındasınız. Bu oyunları internet üzerinden karşılıklı oynuyorsunuz. Saatlerinizi hatta günlerinizi kendi odanızda yapa yalnız geçiriyorsunuz. Kirli sakalla, kırışık elbiselerle de kalsanız olur, aldığınız kutu kolanın boş kutusunu ve yediğiniz abur cuburların kırıntılarını masanızın üstünde unutsanız da olur. Ama böyle hayat mı olur? Şimdi arkadaşlarınızla haftada bir iki kez belirli bir yerde toplansanız, bir organizasyon yapsanız çok daha anlamlı ve eğlenceli olmaz mı? LAN partileri sosyal bir etkinliktir. Sizi toplumla bütünleştirir. Asosyallikten kurtulursunuz ve en önemlisi daha fazla zevk alırsınız.

Açıkçası Blizzard kuruntu yapıyor. LAN partilerinde tutku ve heyecan vardır ve birçok oyuncu bu özellik olmadığı için oyunu satın almaktan vazgeçebilir. Blizzard’ı suçlamak da pek doğru değil. Sonuçta geliştirmiş oldukları oyunlardan daha fazla kar elde etmek istemeleri şu anki dünya düzenine göre onların en doğal hakkı. Blizzard tüketicilerin sadece Battle.net üzerinde oynamalarını istiyor; onların internet başında kaç saat veya kaç gün pinekledikleri hakkında kesin bilgiler elde etmek istiyor. Bırakın istediğini alsın. Tamam bu söylediklerimiz kulağınıza bir komplo teorisiymiş gibi gelebilir ama LAN desteğinin kaldırılması için daha güçlü bir gerekçelerinin olması gerektiğine inanıyoruz. Örneğin “güvenlikten” kast ettikleri şey nedir? LAN bir güvenlik zaafıysa, neden eski StarCraft ve Diablo oyunlarına LAN desteği eklediler? Ve LAN korsanlığı da neyin nesidir? Eğer oyun Battle.net üzerinden etkinleştirilebilirse, internete bağlı kalmadan da oynanabilir.

Hayır, yani ileri sürdükleri nedenler bize biraz sığ geldi. Blizzard’ın mantığı şu: “Bozuk değilse tamir etmeye ne gerek var?”

Haberi tartış…

 

1 Yorum

  1. RP

    Battle.net olmadan LAN üzerinde Starcraft oynamak demek kırılmış tek bir starcraft kopyası ile onlarca kişinin LAN üzerinden oyun oynayabilmesi demektir.

    Battle.net’in amacı her oyuncunun oyunu satın almak zorunda olmasındır, o kadar.

Bir cevap yazın