Blackberry Storm 2 9550

İlk BlackBerry Storm, RIM’in hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu çünkü SurePress dokunmatik arayüzü, sorunlu yazılımı ve ileti yazma konusundaki kullanışsızlığı sebebiyle yoğun biçimde eleştirildi. BlackBerry Storm 2 9550 ile RIM tüm bu sorunları tepeden tırnağa dikkate almış gibi görünüyor. Bakalım bu bebek gerçekten de yükselen karşıt sesleri susturmak için doğru bir cevap mı?

Blackberry Storm 2 Elde

Storm 2’nin çoğu özelliği ilk Storm ile aynı fakat dediğimiz gibi eleştirilen özelliklerde değişiklikler yapılmış. Ekranın hemen alt kenarı boyunca dizilmiş dokunmatik düğmeler temel işlevleri hızlı bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. Storm’da arka tarafta bulunan hoparlör, Storm 2’de alt kenara doğru kaydırılmış ve böylece ses daha yüksek ve berrak çıkıyor. Yine bu sayede pil bölmesinin kapağı daha rahat açılabiliyor.

Storm’un en beğenilen özelliklerinden biri olan LCD ekran Storm 2’de de aynen olduğu gibi duruyor. 3.25″ genişliğindeki ekranın çözünürlüğü 360×480. Bununla beraber Storm’un SurePress sistemi bu güzel ekranı biraz gölgeliyordu. RIM fiziksel düğmeye basıyormuş gibi hissetmeniz için dokunmatik ekranı öyle tasarlamıştı ki parmağınızla biraz bastırdığınızda hafifçe esniyordu. Bu yaklaşım her ne kadar yaratıcı görünse de ekranın köşelerine basmak zordu ve hatalı tıklamalara meydan veriyordu.

Storm 2 9550 ile beraber RIM mekanik SurePress sistemini tamamen yep yeni bir dokunmatik sistemle değiştirmiş. Sistem her biri dokunmatik katmanda eşit miktarda alan kaplayan dört adet piezo-elektrik düğmeden faydalanıyor. İşte bu teknoloji ilk Storm’un hatalı SurePress sistemini bir daha hatırlatmamak üzere tarihe gömüyor. Ayrıca SurePress sistemiyle ekranı belli bir miktar eğmeniz gerektiğinden hızlı bir şekilde yazı yazmak mümkün olmuyordu. Storm 2’de böyle bir durum söz konusu değil ve hatta RIM ekran klavyesine bazı basit çoklu-dokunma (multi-touch) işlevi de kazandırmış. Mesela Shift düğmesine basılı tutarak büyük harfli yazılar yazabiliyorsunuz. Yazdığınız metnin bir kısmını işaretlemek ve kopyalamak da çok kolay: Bir parmağınız metnin başlangıç kısmı işaretlerken, diğer parmağınız ise metnin sonunu gösteriyor ve iki parmağınız arasında kalan kısmı rahatlıkla kopyalayabiliyorsunuz.

BlackBerry Storm 2 Anasayfa

RIM BlackBerry OS’u da Strom çıktığından bu yana oldukça geliştirdi ve düzenledi. Yeni BlackBerry OS 5.0 sürümü Storm 2 üzerinde gayet hızlı ve akıcı bir biçimde çalışıyor. Ayrıca web tarayıcısı da eskisine göre oldukça gelişmiş. Yalnız bu tarayıcı Android ve iPhone’da olduğu üzere WebKit tabanlı olmasa da JavaScript motoru daha verimli çalışıyor.

Ne yazık ki en yeni akıllı cep telefonlarında gördüğümüz dikkat çekici bazı özellikler daha BlackBerry’e uğramamış. Örneğin çoklu-dokunma destekli yakınlaştırma (zoom) ve flash video oynatma özellikleri yok. Ayrıca RIM ilk nesil Storm’a kablosuz ağ koymadığı için adeta topa tutulmuştu ancak Storm 2’nin WiFi b/g standardında kablosuz ağı bulunuyor. EVDO Rev.A ve 3G hücresel internet bağlantı teknolojilerini de destekliyor.

Storm 2’nin kamerası 3.2 megapiksel kalitesinde çekim yapabiliyor ve üstelik bulanıklığı giderme (image stabilization) özelliği de var ancak fotoğrafların yine de istediğimiz kadar net çıktığını söyleyemeyeceğiz. Açık alanlarda çektiğiniz resimler daha net fakat renkler diğer telefonlarınki kadar canlı değil.

Blackberry Storm 2 - 1

Storm 2’nin hoparlöründen çıkan ses gayet yüksek ve net. 5,5 saat konuşma süresi ve 11.2 gün boyunca bekleme süresiyle pil ömrü bizden tam puan alıyor (1400 mAh Li-ion).  Normal kullanımda pili rahat 2 gün gidiyor. Bu sınıfta bir akıllı telefondan daha fazlası da beklenemez zaten.

Bu sonbaharda duyurulan Android ve WinMo tabanlı diğer akıllı telefonlar ve iPhone ile Storm 2’yi aynı sınıfa koymak mümkün mü diye soranlarınız olabilir. Elbette Storm 2’yi bu telefonların rakibi olarak ortaya koyabiliriz ancak liderlik için yarışan bir ürün değil. Yeni çıkan en gelişmiş akıllı telefonlarla teker teker karşılaştırıldığında çoğu zaman eksik yönleri daha fazla olan tarafta olur. En azından RIM’in Storm 2 ile hatalarından büyük bir ders aldığını ve son derece olumlu izlenimler yaratabileceğini de söylememiz lazım.

Bir cevap yazın