BitDefender Ocak Ayının En Yaygın Tehditlerini Açıkladı

PC kullanıcılarının en yaygın sıkıntısıdır virüsler. Format at, işletim sistemini yeniden kur, tüm sürücüleri yeniden yükle v.s. bir dolu sıkıntı. Tabi her virüs size format attıracak kadar tehlikeli değildir. Bazı virüslerin amacı format attırmak değil, daha çok kişisel bilgilerinizi ele geçirmektir. Biz bu tür virüslere trojan veya truva atı diyoruz.

Anti-virüs programları tam da burada devreye giriyor. Sizi olası pek çok sıkıntıdan ve önemli kişisel bilgilerinizi, kötü niyetleri kişilerin ellerinden kurtarıyor. Bilgisayarınızda başkalarının görmek istemeyeceği bilgiler yok mu? O zaman sizin için anti-virüs programlarının pek bir önemi olmayabilir. Ama ne kadar çok kişisel bilginiz varsa, sizin için anti-virüs programlarının önemi o kadar artar.

Virüslerinde modası vardır. Yeni çıkan bir virüs kısa süre içinde moda olabilir ve virüs top 10 listesine bir anda birinci sıradan girebilir. Ünlü anti-virüs şirketi BitDefender, Ocak ayının en çok bulaşan virüslerini raporlamış, listeye şöyle bir bakalım:

BitDefender Ocak Rapor

BitDefender Ocak Rapor

Trojan.Clicker.CM %58 ile zirve yapmış ikinci ve üçüncü  sırayı %8 ile Trojan.AutorunINF.gen ve Win32.Wom.Downaup.Gen paylaşıyor. Clicker truva atının %58’lik oranı gerçekten inanılmaz. Listede ne kadar çok trojan var fark ettiniz mi? Aslında bu rapor her şeyi açıklıyor. Sırf PC’ye zarar olsun diye yazılan virüsler gittikçe azalıyor, bunların yerine kişisel bilgileri ele geçirmeye odaklanan truva atları yayılıyor. Eğer bilgisayarınızda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, BitDefender’ın ücretsiz online virüs taramasını deneyebilirsiniz.

3 Yorum

  1. mehmetmesut

    kasper sayesinde hepsi silindi sorun kalmadı ama kasper xp de acayp kasıyor ona henüz bir çözüm bulamadım bu arada hep flash disketten bulaşıyor gerçekten bu virüsler  

Bir cevap yazın