Birleşmiş Milletler: İnternet Bağlantısını Engellemek İnsan Hakları İhlalidir

Birleşmiş Milletler, internet erişimini bir insan hakkı olarak gördüğünü ve insanların internette erişimini durdurmanın uluslararası kanunlara göre suç olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler

Son yayınlanan BM raporunda altyapı ve içeriğe erişim açısından internet erişimi ayrıntılı bir şekilde ele alındı. Raporda şöyle deniliyor: “İnternet üzerindeki bilgi akışında, uluslararası insan hakları kanununda tanımlanan sınırlı birkaç durum dışında mümkün olduğunca az engel olmalı.”

Raporda internet erişiminin, siber saldırı gibi çok nadir görülen ve acil durumlarda sınırlandırılabileceğinden bahsediliyor. Ancak devletlerin ellerindeki gücü genellikle yanlış kullandığından bahsediliyor.

Çoğu durumda devletler, internet üzerinde bulunan verileri herhangi bir yasal dayanağı olmadan veya var olan yasaları çok genel anlamda değerlendirerek, böylesi bir hareketin gerekli olup olmadığına bakmadan sınırlıyor, denetliyor, değiştiriyor veya sansürlüyor. Bu tür hareketler, düşünce ve ifade özgürlüğünü engellediğinden uluslararası insan hakları kanuna aykırıdır.

Raporda korsan kullanımı önlemek adına bile olsa insanların internet bağlantısının yargılama olmadan kesilmemesi gerektiği belirtiliyor. 2008 yılında Avrupa Parlamentosu da benzer bir duyuruda bulunmuş “internet erişiminin engellenmesi gibi tedbirler insan hak ve özgürlükleriyle çelişmemelidir” demişti.

Her ne kadar Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den özgürlükleri genişletmek yönünde açıklamalar gelse de devletlerin internet erişimini kısıtlamakta hevesli olduklarını görüyoruz. Bu durum sadece İran, Çin gibi nispeten otoriter yönetimlere özgü değil. Fransa gibi özgürlüklerin beşiği olduğunu iddia eden ülkelerde bile internet erişiminin sınırlanması gibi tedbirler uygulama alana bulabiliyor (Türkiye’nin durumunu hepimiz biliyoruz). Umarız BM’nin bu raporu günün birinde tüm dünyada tam anlamıyla uygulanır.

Bir cevap yazın