“Bir Zamanlar Tam Bir Dallamaydım. Özür Dilerim”

Unreal markasının yaratıcılarından Epic Games ikinci başkanı Mark Rein’den bağımsız yapımcı Cliff Harris’e özür mektubu…

Geçtiğimiz hafta birbirine sataşan oyun yapımclarının haberleriyle geçti desek yeridir. Önce Grim Fandango ve Brütal Legend gibi muhteşem oyunların yatarıcısı Tim Schafer’den Activision CEO’su Robert “Bobby” Kotick’e “hıyarın teki” suçlaması geldi. Hemen ardından da Positech Games isminde bağımsız bir oyun firmasının yapımcısı Cliff Harris, Mark Rein’in geçmişte bir konferanstaki davranışlarını eleştirmiş ve Mark Rein için “bir AAA stüdyosunun patronu oyuncularla nasıl iletişim kurmam gerektiği konusunda bana ders veriyorsa, harbiden s..tirip gidebilir” sözlerini sarf etmişti.

Bizler Tim Schafer ve Cliff Harris’e İnci Sözlük’ten onur ödülü gönderilmesini beklerken, Mark Rein’den Cliff Harris’e bir özür mektubunun yollandığının haberini aldık.

“Öncelikle özür dilemek isterim.

 

Ne kadar iyi niyetli olursa olsun panelinizi kendi fikirlerimle bölmek benim kabalığımdı. Bağımsız yapımcıların durumları konusunda bir hayli tutkulu bir insanım. Panelde yanlış olduğunu düşündüğüm bir tavsiyeyle karşılaşınca koca ağzımı kapalı tutamadım. Fakat kötü davranışların bahanesi olmaz. Gelecekte bu tip organizasyonlarda benzer davranışları tekrarlamamam gerektiğini bana gösterdiniz. Olayda herhangi bir haksızlık falan yoktu ve benim yorumum da gerekmiyordu. Dallamalık yapmışım.”

Unreal gibi büyük bir markanın yaratıcılarından olan Mark Rein’in Positech Games gibi çok küçük çaplı bir firmanın sahibinden (aslında kendisi eski Lionhead Studios programcısı) böyle mütevazı bir tavırla özür dilemesi takdir edilesi bir davranış. Her insan sık sık bir dallamaya dönüşme potansiyeline sahiptir. Önemli olan bu gerçeğin farkına varıp zaman zaman da olsa geri adım atmasını bilmek sanırım. 🙂

3 Yorum

 1. x_x

  özeleştirisi ilginç olmuş demkki bunların memlekettede genelevde ilişki sonrası müşterilere kolonya tutan adam var yoksa adminin kişisel görüşümü arada kaldım =)))

 2. Ziyaretçi

  yauv epic çok karışık geliyor bana.unreal’ın yaratıcı tim sweeney değil miydi?şimdi baktım hala şirketin başkanı olarak gözüküyor amma velakin ne bir geowda ne de başka bir yerde kendisini göremedik.ne ayaksın tim?

 3. Ziyaretçi

  löl serbest çağrışım
  bir zamanlar yaptıklarıma bakma n’olursun
  benim aklım başımda değil
  sana söylediklerimi kafana takma n’olursun
  onlar ipe sapa gelir şeyler değil

  mark ♥ cliff

Bir cevap yazın