Bir Yama ATI ile Nvidia Ekran Kartlarını Fizikte Birleştiriyor

Nvidia, ForceWare sürüm 186’dan itibaren kendi sürücülerine ATI ekran kartlarının yanında fizik hızlandırması (PhysX) için Nvidia GeForce kart kullanılmasını engelleyecek bir kilit koyuyor. Yani, eğer iki ekran kartınız varsa ve bunlardan birini fizik kartı yapmak istiyorsanız ikisi de Nvidia’nın ürünü olmalı.

Nvidia’nın ATI kartlara fizik desteği sunmamasının sebebi şirketin rekabet kaygıları. Düşünün ki birisi ATI Radeon HD 5870 gibi son derece güçlü ve DirectX 11 destekli bir ekran kartı aldı. Nvidia kendi ekran kartlarından herhangi birinin fizik kartı olarak 5870’in yanına eklenmesine izin verseydi, belki de pekçok kişi sırf PhysX için piyasadaki en güçlü Nvidia ekran kartlarına yönelecekken bir ATI marka ürün satın alıp yanına ucuz bir GeForce 9 serisi kart ekleyip o şekilde idare edecekti. Elbette Nvidia, üst modellerinin raflarda süs olarak durmasını istemiyor.

Neyse ki, birisi çıkıp bu kilidi ortadan kaldıran, hala geliştirilme aşamasında olan bir yama yayınlamış. ATI-Nvidia ekran kartlarının harmanlandığı bir oyun sistemi hayal edenler, NGOHQ forumlarından GenL’ye bunu gerçeğe dönüştürdüğü için teşekkür edebilirler.

Yamayla ilgili şimdilik tek sorun yalnızca Windows 7 işletim sistemiyle çalışması. İlgili yamaya erişmek için buraya tıklatın.

2 Yorum

  1. guven

     beyler nasıl yapılacağınla ilgili  daha detaylı bilgi verirseniz çok daha iyi olucak. eminim herkesin elindebu tür kartlar vardır. şimdiden teşekkürler saygılar.sitedeki rar ların içi virüs iceriyormuş.

Bir cevap yazın