Bir Vista Gerçeği: Daha Fazla RAM, Daha Yüksek Hız

Bir Vista Gerçeği: Daha Fazla RAM, Daha Yüksek Hız

Kişisel bilgisayarların ortaya çıktığı ilk anlardan beri RAM, yani sistem belleği bilgisayarların en değerli ve pahalı parçalarından birisi olmuştur. Sadece birkaç sene önce 32-bit bir işletim sistemiyle 4 GB bellek kullanmanın hayali bile kurulamıyordu. Fakat yine de 640 KB’nin herkes için yeterli olacağının öngörüldüğü zamanları da geçirdik. Zaman çabucak akıp geçti ve artık sistem bellekleri hiç olmadıkları kadar ucuza mal olmaya başladılar. Mesela sisteminize 8 GB bellek takmanız için sadece 250-300 USD harcama yapmanız gerekiyor.

8 GB sistem belleğine sahip olmanın en önemli yararı işletim sisteminizin sabit diske daha nadir uğramaya başlaması. Bunun sonucunda Vista işletim sistemi daha akıcı çalışmaya başlıyor. Öte yandan bu kapasiteden tam olarak yararlanabilmeniz için BIOS ve işletim sistemi üzerinde bir takım ayarlar yapmalısınız. Vista 64’ün hala bazı sorunları var fakat en azından standart uygulamaların neredeyse tümü artık sorunsuzca bu işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bununla beraber, günümüzdeki hiçbir uygulama sistemin adresleyebileceği en yüksek bellek kapasitesine yaklaşamıyor bile.

Windows Vista 8 GB sistem belleğinin tümünü tanıyor.

Windows Vista 8 GB sistem belleğinin tümünü tanıyor.

Kullanıcıların çoğu bilgisayarlarına 4 GB bellek taktıkları zaman hem şaşırıp hem de hayal kırıklığına uğradılar: BIOS ve Windows sistem belleğini sadece 3 GB olarak görüyordu. Bu bir donanım hatası falan değildi. Açıklaması ise oldukça basit: 32 bir işletim sistemleri en fazla 4 GB bellek kapasitesini adresleyebilir. Ayrıca, eğer ille de 32-bit bir sistem kullanılacaksa adreslenemeyen bellek alanına erişilebilmesi için birçok genişleme kartına ve tümleşik denetleyicilere gereksinim vardır. Buna “Memory Mapped IO” (Bellek Haritalı Giriş/Çıkış, MMIO) adı verilir.

Artık sadece 250 USD gibi uygun fiyatlarla 8 GB bellek sahibi olunabilir.

Artık sadece 250 USD gibi uygun fiyatlarla 8 GB bellek sahibi olunabilir.

Bellek kolaçanı (memory remapping) adı verilen yeni bir teknik sayesinde, 4 GB kapasitenin kullanımı güncel parçalarla mümkün olmuştur. Yalnız çözülmesi gereken sorun şu ki uyumsuzluk sorunları sebebiyle bu özellik Windows Vista’da devre dışı bırakılmalı.

Sistem belleğinin tamamını görebilmek için yapmanız gereken en kolay eylem Windows Vista’nın 64 bir sürümünü yüklemek (işlemciniz de mutlaka 64-bit olmalı). Bu makalede Windows Vista 32-bit ve 64-bit üzerindeki bellek kullanımının nasıl gerçekleştiğine ve farklı bellek kapasiteleri kullanıldığında işletim sistemlerinin nasıl bir tepki verdiğine bakacağız.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

13 Yorum

 1. semihberk

  Birisi herhalde anakart kaç gb ram destekliyor ona bakmamış herhalde piyasada standart olarak satılan anakartlar 4 gb ram destekli siz isteseniz de bunu 1 mb bile arttıramazsınız.Anakartınızın ram desteğinin ne kadar olduğunu modelini yazarak üreticisinin web sayfasından öğrenebilirsiniz. Piyasada satılan anakartlar 4 – 8 – 16 – 32 gb ram destekli eğer paranız varsa 4 gb’tan fazla ram desteği olan anakart alabilirsiniz. BU ARADA İŞLETİM SİSTEMİNİN RAM DESTEĞİ İLE BİR ALAKASI YOKTUR. SİSTEM SADECE KULLANICIDIR. DONANIM FARKLIDIR BAZI ARKADAŞLAR HALA DONANIMLA SİSTEMİ KARIŞTIRIYOR.

 2. Tahir Meylani

  Hayır yanlış biliyorsun. İşletim sistemi 32 bit ise en fazla 4gb ram kullanılabilir. 8gb ram bile taksanız işletim sistemi onu 4gb olarak görür.

  inanmıyorsanız Microsft teknik servisine danışın.

 3. Tahir Meylani

  Tartışma yaratmak için yazmadım yukardaki yazıyı, bilgilendirme amaçlı düşün.

  Şu link belki fikrini değiştirmene yardımcı olabilir.

  http://support.microsoft.com/kb/946765

  “Windows Vista’nın 64-bit sürümünü kullanmanın en önemli faydalarından biri de 4 gigabayttan (GB) büyük olan fiziksel belleğe (RAM) erişilebilmesidir.”

  Microsoft resmi sitesinden…

 4. semihberk

   iyi de benim pc 32 bit ve 8 gb ram var üzerinde ayrıca sistemle oynanmadı.

  hiçbir problemlede karşılaşmadım donanım uyumlu olduğu sürece hiçbir problem yok.

 5. Tahir Meylani

  Masaüstünde bilgisayarım simgesine sağ tıklayınca açılan pencerede özelliklere tıklayarak, işletim sisteminin bilgisayarda kaç gb ram gördüğünü öğrenebilirsin.

  Sanırım senin anlatmak istediğin, 32bit işletim sistemine 8gb ram takılabileceği eğer anakart destekliyorsa. Evet, bu bir bakıma doğru. Sistem böyle çalışır, donanımda ve bilgisayarda bir sorun olmaz ama 32bit işletim sistemi ramlerin hepsini kullanamaz. Kaldırabileceğinden fazlası yokmuş gibi davranır.

   

   

 6. Murat TÜMER

  Sistemde görünen ram ile işletim sistemin kullanabildiği ram farklı şeylerdir öncelikle onu belirteyim bende 64 bit işletim sistemi ile 4 gb ram kullanıyorum ama 32bit iken 4gb RAM (3gb used) ibaresi ile kullanıyordum 32bit işletim sistemleri 4gb ram e kadar adresleyebilir ki ona ragmen 3.25gb kullanabilirsiniz sebebide 32 bit işletim sisteminin  2^32 (yani 2 üzeri 32) kadar yeri adresleyebilmesidir bu sayıyı hesaplarsanız 2^32 = 4,294,967,296 bayt eder her boş alanın boyu 1 bayt olduğundan en fazla 4,294,967,296/1024=4,194,300 kb onuda mb’a çevirince 4,194,300/1024=4,096 mb kadar yer adresleyebilir 4gb görüp 3,25gb kullanabilmesi olayı ise tamamen anakart ile alakalıdır eskiden üretilen çoğu anakart gerçeği 3,28gb görünenide 3,25gb veri yoluna imkan tanıyabilir yeni anakartlarda 4gb olduğunu duymuştum ama hiç kullanmak nasip olmamıştı umarım yardımcı olabilmişimdir.

   

 7. semihberk

  sisteminizin 32 bit  yada 64 bit olması bir şey değiştirmeyecek. sistem zaten ihtiyacı olduğu kadarını kullanacak ister 1 gb olsun ister 32gb ram olsun sadece ihtiyacı olanı kullanır sistem…

   

Bir cevap yazın