Bir Tahmin: 2013’te Online Alışveriş Kullanıcısı 22 Milyon Olacak

Markafoni Logo

İstanbul’da gerçekleşen Perakende Konferansı’nda Türkiye’nin ilk alışveriş kulübü olan markafoni’nin kurucu ortağı olan Tolga Tatari’nin bir konuşması ilgi çekti. Tolga Tatari’nin söylediklerine göre şu an Türkiye internet topluluğu olarak dünyada 12. sırada. Bu demek oluyor ki Türkiye 32 milyon internet kullanıcısına sahip. Bu rakamın ise 4-6 milyonu internet üzerinden alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapanların bu sayısı ise perakendecilerin bütün satışlarının %2’sini oluşturuyor. Bu rakamlar 2010 yılının değerleri. Konferansta ise ilgi çeken konuşmanın asıl önemli kısmı 2013 yılı için yapılan tahminler.

Tolga Tatari’ye göre 2013 yılında dünyanın en büyük 7. internet topluluğu olma yolunda ilerliyoruz. Tabii ki 7. olabilmek için 44 milyon kullanıcıya çıkmamız gerekiyor. Tatari’nin tahminlerine göre internet kullanıcısının artmasından daha çok internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı artacak. Bu rakam ise yani internetten alışveriş yapanların sayısı 20-22 milyon olarak tahmin ediliyor. Perakendecilerin ise toplam satışlarının %10-12’si internet üzerinden yapılması olası görünüyor.

İnternet birçok sektörün olduğu gibi alışveriş sektörünün de sıkı dostu konumunda. İnternet üzerinden yapılacak en kârlı şey büyük ihtimal alışveriştir. Mağaza ve satış elemanı masraflarını fiyat etiketinden düşen markalar insanlara oldukça uygun fiyatlar sunuyorlar. Ancak bazı şeyleri eline alıp, tartmadan karar veremeyenlerin önyargılarını aşmaları yinede zaman alacaktır.

Bir cevap yazın