Bir Sonraki Televizyonunuz Apple Olabilir

Emektar Apple TV kutucuğundan değil, bildiğimiz televizyondan söz ediyoruz.

Apple TV PromoEski bir Apple yöneticisinden DailyTech’in sızdırdığı habere göre Apple bu yılın sonuna doğru televizyon pazarına girmeye hazırlanıyor.

Apple’ın planlarında Netflix ve benzeri net yayıncılarına yeni bir soluk getirecek Apple TV ve iTunes karışımı yeni bir konsol ve Apple marka televizyonlar için şu anki televizyon üreticilerinden biriyle ortaklığa gidilmesi de var. Adı açıklanmayan eski yönetici “Bir mağazaya gideceksiniz ve Apple marka bir TV alabileceksiniz. Bu mükemmel değil mi?” diyor.

Apple’ın “100 milyar dolarlık” televizyon pazarına girişine dair Ticodengra Yatırım’ın analizcisi Brian White iyimser olduğunu belirtiyor ve “Bizim görüşümüze göre Apple güçlü ekosistemiyle, endüstriyel tasarımı iyi kavramış olmasıyla, marka değeriyle ve yeni ürün kategorileri keşfedebilme becerisiyle, önümüzdeki yıllarda TV pazarında güçlü bir oyuncu olacak.” diyor. Ticonderoga Yatırım’ın Apple’ın mali raporlarından böyle bir “akıllı TV” girişimini bir yıl öncesinden sezen tek yatırım firması olduğunu da söylüyor.

Apple TV

Apple TV

Apple aslında halen Apple TV adında ve internet TV yayınlarını TV’nizde izlemenizi sağlayan bir ürünü var. Her ne kadar ürün 2007 yılından beri pazarda olsa da, Apple TV’nin bugüne kadar önemli bir başarı kaydedemediğini başkan Steve Jobs bile kabul ediyor. Hatta geçen eylül ayında fiyatının üçte bire (99$) indirilmesi bile işe yaramamış görünüyor.

Apple’ın televizyon pazarına girmesiyle en büyük rakibi Google’ın nasırına basacağı ise kesin. Google’ın da Google TV adında bir konsol ürünü bulunuyor ancak Google daha şimdiden bu ürününü televizyonlara entegre etmek üzere harekete geçmiş durumda.

Apple bu iddialara ilişkin resmi bir açıklama henüz yapmış değil.

Kaynak: CNN

Bir cevap yazın