Bir PlayStation 4 Düşünün …

…esnek dokunmatik ekranı olsun.

PlayStation 4 Tasarım

Sony’nin fırtınalar koparan yeni nesil konsolu PlayStation 3, raflara çıkalı  nerdeyse dört yıl olmuş. Bu aynı zamanda, PS3’ün Microsoft’un bebeği Xbox 360’la giriştiği “yeni nesil konsol savaşlarının” da yaklaşık dört yıldır devam ettiğini bir kez daha hatırlatıyor bize ve “vay be, zaman ne kadar da çabuk geçmiş” dedirtiyor. Artık yeni bir konsol savaşları yakındır diyesi geliyor insanın değil mi?.

Pardon,  Xbox 720 ve PlayStation 4 nerde kaldı?

Tabi madalyonun diğer yüzüne baktığımızda bu platformların sınırlarını zorlayan oyunların raflara yeni yeni çıkmaya başladığını görüyoruz. Ar-Ge olarak PS3’den daha masrafsız olan Xbox 360, belki bu sınıra çoktan gelmiştir. Ancak şu an PlayStation 3’ün o “bilinmeyen” sınırlarını zorlayabilecek bir oyun yok raflarda. Yoldaysa Mart’ta kavuşacağımız God of War 3 var. 

Henüz ortalarda yeni bir konsol savaşına gidecek resmi bir gelişme yok. Ne var ki, Microsoft ve Sony’nin kapalı kapılar ardında yeni bir şeyler için çalıştıklarına dair söylentiler de kulislerde konuşulmuyor değil. Tabi ortada resmi olarak açıklanmış ve kesinleşmiş projelerin olmayışı, bu platformlara gönül vermiş insanların bu konuda bir şeyler üretmesine engel değil. Tıpkı Sony hayranı serbest tasarımcı Tai Chiem’in bu ay resmi PlayStation dergisinde çıkan PlayStation 4 tasarımları gibi.

PlayStation 4 Tasarım 3

“Kendimi şirketin tasarım dilini kullanarak yeni bir şeyler geliştirmeye teşvik ettim. Ve bunu bir adım daha ileri götürdüm”

Tai Chiem, resmi PlayStation dergisine verdiği açıklamada mütevazı bir tutum takınmış olsa da tasarımlarındaki bazı teknik özelliklere de vurgu yapmadan geçmiyor:

“Esnek dokunmatik ekran şu an geliştirilme aşamasında, yani bu teknolojinin kullanılması kesinlikle mümkün. Samsung gibi şirketlerin şeffaf ekranlar üzerinde çalıştığını da görüyoruz. Fakat maliyetler böyle bir teknolojinin kullanılabilir olmasını engelliyor. Bence bu tür teknolojiler beş on yıl içerisinde daha makul seviyelere gelecek.”

Kim bilir, belki de yarın burada yeni bir haberle karşılaşabilirsiniz. “Sony, Tai Chiem’i işe aldı!”

PlayStation 4 Tasarım 4

1 Yorum

Bir cevap yazın