Bir Firefox Eklentisi Kullanıcıların Bilgilerine Erişebiliyor

Yeni bir Firefox eklentisi, en deneyimsiz kullanıcıların bile , başkalarının Facebook hesaplarına ya da eposta adreslerine girmesine izin veriyor.

Firesheep adlı eklentiyi kullanmak, Firefox’a bir eklenti kurup, genel bir WiFi ağına bağlanıp, kenar çubuğunu açıp butonu tıklamaktan başka bir şey değil.

Aynı ağa bağlı başka bir kullanıcı güvenli olmayan bir websitesini ziyaret eder etmez, detaylar kenar çubuğunda görünmeye başlıyor. Bir çift tıklama işlemiyle de Firesheep kullanıcısı, diğerlerinin hesaplarına bağlanıp istediklerini yapabiliyorlar. Korunmasız siteler arasında Facebook, Flickr ve Twitter gibi önemli isimler de var.

Firesheep’in yaratıcı Eric Butler bu eklentiyi, site sahiplerinin kullanıcı bilgilerini daha ciddiye almasını istediği için yaptığını iddia ediyor. “İnternet siteleri, kullanıcılarını korumakla yükümlüdürler. Uzun süredir bu görevlerini aksatıyorlar. Kullanıcıların da daha fazla güvenlik istemelerinin zamanı geldi. Umarım Firesheep, kullanıcılara güvenliklerini kazanmaları konusunda yardım eder.”

Twitter ve Flickr’dan bu konuda henüz bir ses çıkmazken, Facebook önümüzdeki aylarda kullanıcılara şifreleme sistemi sunmayı planlıyor.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    ismi kendini neredeyse açıklıyor firesheep. uyanık olun koyun gibi saf durmayın kullandığınız şeyin ne olduğunu bilin diyor ki aslında bu her şey için geçerli. kullandığın şeyin tehlikelerini bilmeden kullanırsan zararın nereden geleceğini de bilemezsin. mesela araba kullanmasını bilmeden İstanbul trafiğine çıkmak gibi 🙂

  2. levis

    Ee o zaman ben bu eklentiyi kurayım modeminde wirelesini açayıp millet girsin benim bağlantıdan bende bilgilerini çalayım. Bumu yani olay. Resmen insanı hırsızlığa teşvik. 

Bir cevap yazın