Bir Editör Nasıl Çileden Çıkar

Bu neyin kafası ben de anlamadım…

Aslına bakarsanız bugün PC başına oturduğumda bu satırları yazacağımı tahmin etmemiştim. Hatta doğrusunu söyleyeyim; kahvemi almıştım ve sizler için detaylı bir F1 2011 incelemesi kaleme almaya hazırlanıyordum. Lakin son birkaç gündür üzerimdeki ölüm sakinliğinin ardında böyle bir kalp kırıklığının ve üzüntünün yattığı aklımın ucundan geçmezdi. Son bir saatte yaşadıklarım, beni ne yazık ki bu satırları yazmaya itti.

Öncelikle şunu belirteyim; gerek zaman zaman incelemelerde takındığım sert ve acımasız üslup, gerek sektördeki yanlışlıkları açık bir dille korkusuzca ifade etmem, gerekse genel standartların çok çok üzerinde incelemeler kaleme almam (bu konuda, özellikle de bu ülkede mütavazı olamam kusura bakmayın) nedeniyle pek sevilen bir tip değilim. Yine de yazdığım her bir incelemeye çok büyük emekler verdim, her biri için günlerimi harcadım, uykusuz kaldım. Çok büyük keyifler de aldım tabii… ama bir gün bütün bunlar için lanet okuyacağımı düşünmezdim.

Şimdi bugün yaşadığım olayları sizlerle paylaşmak istiyorum. Herhangi bir Türk firmasının ismini vermeyeceğim. Lakin sizler kim olduklarını anlayacaksınız zaten.

İlk olarak tıpkı Deus Ex: Human Revolution’da olduğu gibi RAGE için de ilk Türkçe online incelemeyi hazırlamak için kolları sıvadım birkaç hafta önce. Bethesda’dan birçok kişiyle irtibat kurdum ve bana Türkiye’deki dağıtımcıları vasıtasıyla yardımcı olacaklarını ilettiler. Oyunun çıkışı yaklaştıkça merakım arttı haliyle ve Bethesda’dan Nicholas Heller ile görüştüm. Kendisi inceleme kodunun Türkiye dağıtımcısı tarafından bir iki gün içinde bana ulaştırılacağını belirtti. Aynı gün içerisinde Türkiye distribütöründen platform tercihimi soran bir e-posta aldım. Cevabımı kendisine ilettim. Lakin aradan geçen birkaç gün herhangi bir ses seda çıkmadı. Bugün ise oyunun Türkiye dağıtımcısıyla konuştum. Zira öğrendiğime göre bazı arkadaşlarıma oyunun inceleme versiyonu ulaşmıştı. Görüşmenin ardından anladım ki, Bethesda’nın dağıtımcıya gönderdiği inceleme kodu bizim yerimize bir başkasına verilmişti. Bu durumda ancak önümüzdeki hafta yardımcı olabileceklerdi. Olay Cuma günü mesai bitimine denk geldiği için Bethesda’dan konuyla ilgili yardım da talep edemedim doğal olarak.

Bu olay beni gerçekten derinden üzdü. Oyunun asıl yapımcısından beklediğim kodun tarafıma ulaştırılacağı haberini aldığım halde işin rengi Türkiye sınırları içerisinde değişmişti… Bu, günlerce uğraşıp oyunun incelemesini sizlere daha erken ulaştırmak için gösterdiğim çabanın tamamen boşa gittiği anlamına geliyordu yani.

Benzer bir olayı da Diablo III betası için Blizzard’ın Türkiye dağıtımcısı ile yaşadım. Beta için çok öncesinden Blizzard’ın PR Manager’ı Shon Damron ile görüşüp, kendim ve editör arkadaşım Oruç için iki beta kodu sözü aldım. Kendisi bu isteğimi Blizzard Avrupa’ya ilettiğini söyledi. Daha sonra oyunun Türkiye dağıtımcısından bir e-posta aldım beta katılımı için. Yollanan formu doldurdum; ancak beta kodları bizim dışımızda herkese ulaştı. Ben başka imkanlar vasıtasıyla betayı daha önceden deneme imkanı bulmuş olsam da, Tom’s Hardware Türkiye olarak betanın dışında kaldık tuhaf bir şekilde. Türkiye dağıtımcısı ise iki kişilik beta talep etmemizin bir sorun çıkardığını, bu yüzden bizim için kod alamadıklarını belirtti. Konu hakkındaki girişimlerimden bugün de bir sonuç alamadım.

Bütün bunlara rağmen biraz önce Shon Damron ile görüştüm ve burada yaşanan durumu anlattım kendisine uygun bir dille, kimseyi suçlamadan. Bana iki tane beta girişi istedik diye bir sorun çıkmayacağını ve birazdan istediğim kadar beta kodu yollayacağını söyledi. Anlayacağınz iş yine Türkiye sınırları içerisinde enteresan bir çıkmaza girmişti.

Elbette art niyet aramıyorum. Ancak bütün bu olanlara da bir isim koymak gerekiyor artık.

Türkiye’de oyun satışları neden yerlerde sürünüyor? Neden 5-10 milyonluk kıçı kırık Doğu Avrupa ülkeleri kadar bile beceremiyoruz bu işi? Niye hala belli başlı isimler yiyor bu pastanın kaymağını? Bence herkesin şapkasını önüne koyarak bir düşünmesi lazım.

Bu nispeten kısa blog yazısının ardından bir süreliğine incelemelerime ara veriyorum. Yazımın başında belirttiğim F1 2011’e noldu diyorsanız; parc fermé kurallarının geçerli olmadığı, ve detaylı telemetri verileri yer almayan bir oyuna sırf içinde gerçeklerine benzeyen F1 araçları olduğu için otantik bir F1 oyunu diyemem; Codemasters kusuruma bakmasın…

Güncelleme (10 Ekim Pazartesi): Süreci merak eden arkadaşlar için bu güncellemeyi yapma gereği hissettim. Bethesda’dan bugün konu hakkında bir özür mail’i aldık. Kendileri bizim için Türkiye dağıtımcısına gönderilen kodun elimize ulaştığını düşünüyormuş haklı olarak. Yaşanan sorun karşısında üzgün olduklarını belirtip arzu edersek oyunu hemen incelememizi sağlayabileceklerini belirttiler. Konuyu yazar arkadaşlarıma ileteceğim.

43 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Oyun dünyası için düzgün, kaliteli işler yapmaya çalışan Uğur’un yaşadığı ilk haksızlık değil bu. Bizim oyun dünyasında ne kadar değerli bir kitleye hitap ettiğimizi bile anlayabilecek kapasiteye sahip olmayanlar bu işi elinde tuttukça bu haksızlıklar da devam edecek gibi gözüküyor. Uğur’u en yakından tanıyanlardan biri olarak, neler hissettiğini anlayabiliyorum…

 2. RageDüşmanıKasap

  Takma kafaya bence zaten oyun çalışmıyor:D adamlar beta testi bile yapmadan piyasaya sürmüşler oyunu ya geri toplatıcaklar yada 2.gta IV veya the saboteur vakası olarak tarihe geçecek

 3. gouranga

  Şahsen incelemelere ara vermenize üzüldüm ):

  Şu ana kadar strret hoop tan tutta fifa serisine kadar hiçbir top oyununa gerçek olsun video oyunu olsun dokunmamış olan ben pes 2012 incelemenizi zevkle okumuştum.

  Umarım kısa sürede geçer bu dargınlığınız.

 4. Rhaim

  Benim gibi bir troll canını sıktı sandım konunun başında devamında TTnet sandım ama devamını okuyunca her zaman bahsettiğim şeyleri senin yazılarından okudum. Neredeyse nolife bir oyuncuyum işim pc başında olduğu yüzünden ama kendimden örnek veriyim;
  Herşeyi yabancıların isteği ve izni altında ilerliyor… Mecbur bırakılıyoruz… Anahtar hep onların elinde… Bizim anahtarlarımız bile…

 5. TayfunKey

  Ne diyebilirim ki? Tamamen haklısın. Benimde başıma geldi bu tür olaylar, halende gelmeye devam ediyor. İki kuruş kazanamasam da dişimi sıkıp birşeyler yapmaya çalışıyorum. Sırf adını iyi yerlere yazdırıp, para kazanma uğruna gereksiz bir çok insan bu sektör içinde yer alıyor. Bir de yetmiyormuş gibi yetenekli, işini severek yapan arkadaşlara köstek olunup, ciddi anlamda mal olanlara ise destek olunuyor. Böyleleri gördükçe ve bu gidişle, bu ülkede sektörün gelişmesinden yana değildim. Çoğu web sayfalarından ben de yazdım, dergilerde de yazdım. Para için mi hayır? Ülkemiz bu sektörde ilerlesin diye… Ama saçma salak insanların başta olması, yetmezmiş gibi bazı okuyucularımızında bunları bir şey sanıp gaza gelmesi yüzünden bende usandım, bıktım. Kimse kusura bakmasın Uğur burada haklı. Avrupa ve Amerika çevresinde kıyaslarsanız gerçekten bu yaptıklarımız, bu ülke için değmez. Önce toplum eğitilmeli her açıda, insanlar bilinçlenmeli devamı gelmeli. O salak dağıtımcılar olduğu sürece ben bu ülkede orjinal oyuna artık para vermeyeceğim. Gamestop ve Amazon beni bekler. Uğur abi, sende takma gerçekten, gereken cevapla onlara elbiselerini giydirmişsin. Saygılarımla.

  Tayfun Kumaş (TayfunKey)

 6. Zeratul

  Hocam siz ara vermeyin bence incelemelerinize ben gayet makul vede olumlu buluyorum yazılarınızı ve genelinde hemfikirim, Memleketimizin bir gerçeğiyle yüzleşmişsiniz geçmiş olsun diyelim, buna alışın derim başarılı işler yapanlar bu ülkede bir şekilde sekteye uğratılmıştır hep.
  Ama şunu unutmayalımki bişilere engel olunarak zannetmeyin birtakım gelişmeler kaydedersiniz, aksine dibe çeker batar ve o bağnazlığınızda boğulup yok olursunuz,
  Evet kıçı kırık Doğu Avrupa ülkeleri bişiler yapar bizde ayran budalası gibi izleriz sanki kendimizde o potansiyel yokmuş gibi, o potansiyeli o enerjiyi körelten bu zihniyete yazıklar olsun diyorum, bu kokuşmuşluğunuzdan utanın, herkese hakettiği konumu ve değeri verin derim…

 7. Uğur Yurtsever

  Herkese selam, öncelikle gösterdiğiniz destek için teşekkür ederim. Sanırım son paragrafta biraz eksik ifade etmişim kendimi. Elbette bu firmaların sahip olduğu tuhaf çalışma prensiplerine kızıp yazı yazmayarak okuyucuyu cezalandırıyor değilim. En azından bahsettiğim firmalar bana böyle bir hata yaptırabilecek güçte değiller… Lakin hemen her dakika başı karşılaştığımız haksızlık, “ahpap-çavuş ilişkisi”, emek hırsızlığı ve hatta bu bunların açık bir biçimde sektörün önde gelenleri tarafından korunması… Bütün bunlarla uğraştıktan sonra bir süre uzaklaşıp yenilenme isteği doğabiliyor. Editör arkadaşlarım sizleri incelemesiz bırakmaz muhtemelen. Belki ben de önümüzdeki süreçte başka bir blog yazısı daha yazıp kimlerin, hangi firmaların, hangi şahısların hırsızlara ve sahtekarlara prim tanıdığını sizlerle paylaşırım. Söz vermeyeyim tabii…

 8. LORDTEK

  Sayın yazar,

  İlgililerin kösteğine karşın takipçilerinizin desteği açıkça ortada. İlgililere en güzel cevap inadına itina ile yazılmış sanatsal incelemelerinizin devam etmesi olacağı kanatindeyim. Biz de üstümüze düşeni yapabilmek (rahatsızlığımızı iletebilmemiz) için söz vermemiş olduğunuz kısmı bekliyor olacağız.

  Aranın kısa sürmesi dileğiyle…

  • Uğur Yurtsever

   Selam,

   Aslına bakarsanız yazıdaki olayla “söz vermediğim kısmın” doğrudan bir ilgisi yok. O belki ayrı bir yazının konusu olabilir. Hatta ayrı bir kitap konusu bile olabilir…

   Yazıya konu olan firmaların isimlerini ise direk hedef göstermek ve okuyucuları yönlendirmek istemediğim için açıkça vermedim. Öte yandan birçok kişinin zaten bu firmaların kim olduğunu bildiğini düşündüm. Zira Sony ve Nintendo gibi sadece kendi ürünlerini getiren firmaların dışında yalnızca iki tane oyun dağıtımcısı var Türkiye’de.

   Gösterdiğiniz destek için tekrar teşekkür ederim.

 9. Mustafa

  “LORDTEK” arkadaşa katılıyoruz görmezden gelmeye çalışarak devam etmenizi temenni ederim öyle ki çalıştığımız işyerinde ki arkadaşlar bile birbirnin işini zorlaştırma çelme takma peşinde kimse umrumda olmaz işime bakarım 🙂

 10. CodeMachine

  İngilizcem iyi olmadığı için bu tür incelemelerde Türkçe kaynağa ihtiyaç duyuyorum, fakat Türkiye’de oyun denilen sektör saçmalıktan ibaret. Hele oyuncuların referans aldıkları Türkçe web sitelerini düşününce insanın oynayacağı varsa bile oyundan soğuyor. Şahsen sizin bahsettiğiniz sitelere girince bi halttan anlamayan, belirli firmaların ölümüne fanı, milletin ağzına bakan, papağan gibi aynı şeyleri söyleyen insanların arasında buluyorum kendimi ve inananın için daralıyor, moralim bozuluyor. Sitenizi facebook üzerinden takip ediyorum ve duvarımda sizin incelemenizi görünce çok seviniyorum, hele okuyunca daralan nefesim açılıyor, bu işleri gerçekten anlayan, birilerinin yalakası ve ölümüne fanı olmayan insanları görünce kendime geliyorum. Umarım siniriniz ve kırgınlığınız en yakın zamanda biraz olsun azalır ve kaldığınız yerden aynı hızla devam edersiniz.

 11. untitled 1

  Uğur’u yakınen tanımaya gerek yok sanırım işini ne denli istekle hevesle ve tükenmeyen bir merakla yaptığını görebilmek için. Türkiye’de yaşayıp da engellere ödün vermeden yılmadan işini gerçekten severek yapan şanslı insanlardan olduğu ortada. Bu olay hiç şüphesiz okuyucuları tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.

  Ancak ne yazık ki sürekli karşılaştığımız durum olan; haklı olanın susması, (yılması ya da sinmesi demiyorum zira bu çok farklı bir durum) haklı olanın olaya müdahil olmaktansa bi köşede izlemeyi tercih etmesi oluyor. ve meydan ne yazık ki yine haksız kazanç elde etme peşindeki deyim yerindeyse terbiyesiz insanlara kalıyor. Bence Uğur’un bu olaya soğukkanlılıkla yaklaşması, ve işine kaldığı yerden bütün profesyonelliği ile devam etmesi gerekiyor. Bu ülkede artık dolu başaklar da dik durmalı..

  Okuyucuları olarak bize düşense bu tip olayları mümkün olabildiğince yayarak insanların farkındalığını arttırmak ve bahsi geçen oyun dağıtımcılara şikayet mailleri yollamaktır. Bethesda oyunlarının anlaşmalı dağıtımcısının Tiglon, Blizzard’ın ise Aral Games olduğunu biliyoruz. tabii eğer değişmediyse. Eğer Uğur bu dağıtımcıların değişmediğini teyit ederse, ben ilk şikayet e-mailimi Aral’a göndererek başlamak istiyorum.

 12. Sabertooth

  Uğur’u kim sevmiyormuş bakim burda??? Gösterin hele bana onu.!!!

  Steam de kafama takılan her soruyu yanıtlayan, bazen sırf muhabbet etmek için öylesine yokladığımda bile işi ..vs yoksa pek tanışmadığımız halde samimiyetle sohbet eden bu adamıda küstürdünüz ya helal olsun size. (Aral,Tiglon…vs her ne iseler)

  Madem Türkiye’de ciddi ciddi bir oyun sektörü oluşturulmaya başlandı, o zaman bu ciddiyetsiz dağıtımcılarında icraatları sorgulanmalı. İnceleme Key i ni başka birine göndermişiz ne demektir yahu! Aynı hatayı 1-2 defa daha yapsın hele, o zaman bu işlerin o kadar basit olmadığını anlarlar. (Şahsen ben key i yanlışlıkla başkalarınada yolladıklarına inanmadım)

  Özetle, Geçmiş olsun Sayın Uğur Yurtsever. Bu gibi olumsuzlukların bize sunduğun kaliteli içeriklerin önüne geçmemesi dileğiyle.

 13. Halit

  öncelikle yazının tamamını okudum.
  hocam, kusura bakma fakat buna üzüme kızıp bayı bozmak denir. öncelikle F1 2011 i incelemek üzere kalkmışsın sonrada RAGE oyununun kodunu isteyip onu incelicektin, tamam buraya kadar normal. sonra kodda bir sorun, herkese gidip size gelmedi, üstelik sizin kod başkasının elinde. bak şu işe sorun burada, sanırım sonraki anlattığınız sorunuda yapan, ve size bu kararı aldıran aynı firma.
  öncelikle başladığınz işi site üyelerine diğer editörlere ve size yorumları ile destek olan yorumcolara sorumluluk gereği yerine getirmenizi öneririm. ayrıca kızgınlık sonucu ortaya çıkmış olan ve bugün şayet yapmış olsaydınız F1 incelemenizin içeriğide yazının sınundaki yorumla ortaya çıkmıştır.
  size tavsiyem şayet kasıt arıyorsanız o dagıtıcının ismini ivşa etmenizdir. saygılar Halit.

 14. Pysckopat

  Eğer böyle bir yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettiyseniz demekki bir yerlerde sorun var..

  Bana göre de sorun şu ki inceleme yaparken oyunları katletmeniz espiri bir dille bunu ifade edebilirim. Elinizdei oyunları potansiyel bir vasat yapım olarak görüyormuş izlenimine kapılıyorum her incelemenize bakarken. Tamam oyunlarda hatalar olabilir, takdir edersiniz ki her firmanın bir battlefield 3, Mass Effect 3 yapma ihtimali yok ama her yapımcının bir + yönü var geliştirmede. Bu yüzden oyunları daha yazının girinşinden itibaren topa tutmanın lüzumu yok hele ki Türkiye’de sadece oyun grafiğine puan veren gerisini görmeyen bilinçsiz oyuncuları düşünürsek. Adam düşünmez oynanabilirlik nasıl daha iyi olabilirmiydi? bunun hikayesi nerde? neden hikaye yarım? falan… İşte bu yüzden bu kadar fazla olumsuz eleştiri alıyorsunuz.
  Neyse sonuçta Türkiye de yaşıyoruz 🙂
  Saygılar

  • onur_

   Keşke örnek vereydin bakaydık biz de gerçekten öyle mi. Her inceleme demişsiniz de en kötüsünden ana sayfadaki oyunların hepsine baktım hiçbirinde böyle bir intiba oluşmadı. Tartışmak için söylemiyorum da biraz içini doldurun bari

 15. neuronthe

  Ben gerçekten de Türkiyede ki oyun satışlarını merak ediyorum. Tamam kopya oranı çoktur hep söylendiği gibi de? Bizim yüzde 10, onların tüm nüfusu yapıyor. Yani en azından onlara yakın bir satış olmuyor mu? Mesela çok satan fifa pes rakamları nedir neden onlar 5-10 milyonluk ülkelerin dilinde çıkıyor da Türkçe yok. Acaba o ülkelerin dağıtıcıları baskı yaptığı için olabilir mi? Sadece alıp satalım kimse bişey eleştirmesin. Bu ülke vedat milor bile sindirdi daha napsın

  • Tahir Meylani

   Türkiye’deki dağıtımcılar oyun satış rakamlarını açıklamıyorlar ama son dönemde Sony’nin büyük çabaları ile Türkçeleştirilen bir iki PS3 oyunu, dediğin gibi bir iki spor oyunu haricinde diğer oyunların satış rakamları yerlerde geziyor. Hani düşündüğünden daha kötü olduğuna seni temin edebilirim.

   Evet, bizim yüzde 10 nüfusumuz kadar nüfusları olan birçok Doğu Avrupa ülkesinde oyun satışları bizden çok çok ileride. Zaten kimse karlı olmadığını düşündüğü bir bölge için özel olarak yerelleştirmeye kaynak ayırmaz.

 16. sivrikalem

  Acıtasyon… En iyi yaptığınız şey. Sırf aykırı gözükebilmek uğruna nice oyunları b.ka sokup çıkarttınız. Ayda iki kıçı kırık inceleme yapıp oyun sitelerine rakibiz diye naralar attınız. Hiç oynamadığınız oyunların fan sitelerine girip reklamınızı yaptınız. Şimdide sizi kimse kaale almıyor diye ağlıyorsunuz. Sadece oyun firmaları değil biz yani oyuncularda kaale almıyoruz. Haa burda halen gölgenizde kalmış bir kaç hayranınızı saymıyorum. Size mutluluklar 🙂

  • Oruç Dim

   Ayda fabrikasyon, birbirinin aynısı, aptal esprilerle süslenmiş beş para etmez 5000 inceleme yapmaktan on kat iyidir, canınızı sıkmayın siz 🙂 Kafalar nitelik değil nicelik kafaları çünkü, ondan böyle oluyor hep. Pardon, pardon, bundan sonra her oyuna gerektiği gibi 90’ları 95’leri döşeriz, kusura bakmayın, biz kimiz ki bizim fikrimiz sektörün genelinden farklı olabilir, değil mi? Gerçekten çok özür dileriz, kendimizi size nasıl affettirebiliriz?

   Fan sitelerine girip reklamınızı yaptınız derken neyden bahsettiğinizi zerre anlamadım. Hah buldum, sanırım siz siteleri karıştırdınız! Olur böyle şeyler, hiç önemli değil.

   Biz bizi kimse kaale almıyor diye ağlamıyoruz, yazılanı okumakta biraz sıkıntınız var sanırım? “Ellerine kod gelmiş, bize göndermemişler” demiyoruz, “bizim kodlarımızı başkalarına göndermişler” diyoruz, ikisi çok ayrı şeyler. Bizi besin zencirinin en üstündekiler kaale alıyor, en alttakilerin abukluklarına kurban gidiyoruz diyoruz. Ama pardon, nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayın, eleştirmek için malzeme çıkıyor değil mi? Tekrar özür dilerim, benim hatam. Siz açık hedefe sallamaya devam edin. Asıl size mutluluklar 🙂

   Not: Acıtasyon ne demek? Acı çekme sanatı falan mı?

 17. kadir

  Üzücü bir olay. Denecek pek bişey yok. Pek yorum yazmasamda bütün oyun sitelerini takip ederim. hepsi rss’te durur. birinin haber yaptığını diğeri yapmıyor diğerinin yapmadığı öbürü yapıyor falan. Ama en çok burada bir inceleme yayınlandığında seviniyorum. Diğerleri bk gibi çamur gibi aynı şeyleri yazıp duruyorlar. Buradaki incelemeler tabiri caize 5 gömlek falan iyi. farklı bakış açıları ilginç bilgiler ne ararsan var. Türkçe fakiri 13 yaşındaki kültürsüz bebelere oyun inceletiyolar bsc’de merlin’de. kendilerinin öyle olduğuna şüphem yok. 3.5 iq.yukardaki arkadaşta muhtemelen daha önce burdan inceleme çalan bsc’den merlinden falandır eminim. acıtasyon yazmış bide cahil.

 18. onur_

  Ne desem bilmiyorum. Bu aldığınız karardan olumsuz etkilenecek tek güruh okuyucular olacak. Sizi de anlayabiliyorum bir ara vermek istediniz bu yaşanan saçmalıktan sonra. Biz ne desek boş. Ama bu kararın da birilerini mutlu edeceğini unutmayın. Karanlık ofislerinde ellerini ovuşturmaya başlamışlardır. Sivri arkadaşın da site yazarı falan olduğunu sanmam. Takip ettiğim kadarıyla bu kadar bile yazamıyorlar bahsi geçen sitelerde. Bu arkadaş zamanında üzülmüş bir genç gibi geldi bana. Üzülmüş ama hala o üzüntüyle sizi takip ediyor. 😀

  Bu ülkede meyve veren ağacın her zman taşlanacağını unutmayın. Dönerken de bunu göz önüne alın bence. Bu hırsızlar, hak yiyiciler kaybolmayacak. Başka bir meşgaleniz varsa hiç kendinizi yıpratmayın derim.

 19. M8RT

  Sorun çıkartan yurtiçi kaynakları atlamanın bir yolu yok mu? Neticede THG ismini kullanıyorsunuz, suyun öteki tarafında hiç forsu yokmudur?

  Başka merak ettiğim konu, herşeyin online olduğu bu devirde, yurtiçi dağıtım firmalarına olan bağımlılık niye – hele hele açık açık işinizi baltalıyorlarsa? Adı üzerinde dağıtımcı bunlar, ürün kendilerine ait değil… Eğer üretici firma ok’i vermişse onlara ne oluyor, anlamak gerçekten güç.

  Öyle veya böyle ara vermek daima iyidir, iyi tatiller. 🙂

 20. MendhiCS

  Uğur, öncelikle geçmiş olsun. Her kim bu işin ardındaysa kısa zamanda kokusu yayılır bu konuda bir endişen olmasın. Türkiye’de ki oyun editörleri arasında açık ara birincisin benim nazarımda. Lakin böyle başarılı eserler çıkınca senden, ben bu işin sende bir tutku olduğuna inanıyorum. Senden ricam ve naçizane tavsiyem bu tutkudan gerek thgtr çatısı altında gerekse ilerde ne olacağını bilemeyiz tabi ama olurda bu işi kişiselleştirirsen hiç bir zaman vazgeçmemendir. Zira ara vermek sadece ‘karşı’ tarafı perçinleyecektir. Biraz sakin kafayla düşündüğünde yazdıklarıma hak verirsin umarım. Kal sağlıcakla..

  • Talha Turhal

   Uğur efendi, diyordun ya kaşımı gözümü… Al işte benim bahsettiğim bu. Kısa zamanda herkesin arzuladığı gibi ara verme işlemini kısa tut.

   En iyisi her zaman yaptığımız gibi yine giydirmeli haberlere devam.

   • giydir8911

    Giydirin, giydirin. Bir gün size bir giydirecekler hiç çıkartamayacaksınız.

   • Talha Turhal

    OO bir scarface daha 🙂 Bu sektörde insanlar hile hurda yaptığı sürece ben, Uğur ve diğer alnı ak olanlar giydirmeye devam edecek.

   • giydir8911

    Kendinizi nimetten saymanız takdire şayan.

   • gouranga

    Şöyle kim olduğunuzu göğsünüzü gere gere açıklasanız da bilsek bu kişilerin sizden daha çok nimet olup olmadıklarını.

    isim yok- site ismi yok sırf bu iki post için kullanılan bi nick. Bu şekilde istediğin kişiye saldırabilirsin korkusuzca söylediklerinin altını doldurmadan. Seni kim ciddiye alır allahını seversen?

   • Halit

    böylelerinden çok var, şimdi anladın mı derdimi.

   • Oruç Dim

    giydir8911 (tüm zamanların en zekice nick’i bu kesinlikle, zekanıza hayran olmamak elde değil), gerçekten ama gerçekten söyleyecek bir şeyiniz yok, değil mi? Eğer varsa “size bir giydirecekler bir daha çıkaramayacaksanız” sözünü biraz açar mısınız? Nasıl giydirecekler? Nereden giydirecekler? Hangi açığımızdan giydirecekler? Etik olarak nasıl yanlışlarımız var da bize giydiriyorlar? Merak ettim cidden.

    Yoksa beş para etmez 5-10 yaş aralığındaki çocukların apartman önlerinde konuşacağı türden tek cümlelik arkası boş argümanlarınızı makalelerin yorum kısımlarına yazarak kendinizi mi tatmin etmeye çalışıyorsunuz?

   • LORDTEK

    Bu tür yorumlara en güzel cevap “thgtr oyun”dur. Ne kadar uğraşıp ne söyleseniz de “nato kafa nato mermer” kişilikler eksilmez. Bugüne kadar süregelen niteliğin devamı, çekemeyenlere verilecek en güzel cevap olacaktır…

 21. spbp

  Bazı arkadaşlar bu site oyunları topa tutuyo demiş.sanırım siz ”odun”(oyun demiyorum çünkü neredeyse her oyunu odun gibi inceliyorlar.) inceleme sitesi görmediniz bi çevrenize bakın geri döneceğiniz yer bura olur.Bu rezillikte normal uğur bey burası Türkiye, kodları size verecek olanlar arkadaşlarına vermiştir ”yanlışlıkla” dert etmeyin.Geç olsun güç olmasın bu site kalitesini koruduğu sürece sorun olmıycaktır bu tür şeyler.Durumunuzda başınıza gelenlerde zamanla düzelir umarım böyle sorunlar yaşamazsınız inş.

 22. Uğur Yurtsever

  Güncelleme: Süreci merak eden arkadaşlar için bu güncellemeyi yapma gereği hissettim. Bethesda’dan bugün konu hakkında bir özür mail’i aldık. Kendileri bizim için Türkiye dağıtımcısına gönderilen kodun elimize ulaştığını düşünüyormuş haklı olarak. Yaşanan sorun karşısında üzgün olduklarını belirtip arzu edersek oyunu hemen incelememizi sağlayabileceklerini belirttiler. Konuyu yazar arkadaşlarıma ileteceğim.

  • Rhaim

   Uğur incelemeyi yapmadan önce sormak isterdim;
   İncelemeyi video olarak yapsan uzuuuunca yazmak yerine seslendirme yapsan hem yorulmasan hem video daha eğlenceli bir inceleme olmuş olur. Bu tür bir inceleme thg kültürünemi aykırı olur, inceleme kurallarınamı (firma tarafından kurallar.) ,böyle gelmiş böyle gider mantığınamı yoksa güzel bir başlangıcamı vesile olur?

 23. sutdokmusjedi

  Peki bu konuda yaptığınız bir özeleştiri var mı?
  Diyorsunuz ki bize verilmesi gereken kodlar başkalarına gitmiş. Bunun sebebinin ne olabileceği hakkında fikir yürüttünüz mü? “Lanet olsun bunlara” demekten öte, yaşanan durumun nedenlerini irdelediniz mi?
  Size verilmesi gereken kodlar başkalarına neden gidiyor? Onların sizlerden daha fazla mı söz hakkı var? “Thgtr sitesi yaptığı incelemelerle canımızı sıkıyor, onlara kod vermeyelim” mi diyorlar? Yoksa bizlere yansıtmadığınız, ikili konuşmalarda yaşanmış başka sıkıntılar mı var?
  Çünkü ne olursa olsun bunun bir nedeni olmalıymış gibi geliyor bana. “Bak bak nasıl bir şaka yapacağım şimdi, canım öyle istedi göndermeyeceğim bunlara kodlarını, kikiki” denmeyeceği aşikar.
  Bahsettiğim konulardan ilk ikisini ele alırsak;
  Eğer sizin yerinize başkalarına gidiyorsa ve bunun nedeni onların enselerinin daha kalın olmasıysa bu konuda birşey yapmayı düşünüyor musunuz? “Bizim de daha fazla söz hakkında sahip olmamız gerekli” fikri üzerine birşey yapacak mısınız? Yoksa “Onlar körler sağırlar birbirini ağırlar mantığında ilerliyor, biz böyle iyiyiz” diyerek olduğunuz gibi kalmayı mı tercih ediyorsunuz?
  Eğer bunun nedeni “Thgtr sitesi yaptığı incelemer ile canımızı sıkıyor” ise bu konuda düşündüğünüz birşey var mı? Dili yumuşatarak bu tip konularda biraz daha ön plana çıkmayı mı yoksa “Biz duruşumuzu bozmayız” diyerek gerekirse geri planda kalarak idealist bir yaklaşımı mı tercih edeceksiniz?

  Sonuç olarak demek istediğim yaşanan bu sıkıntılı durumda “Biz ne hata yaptık?” diye sordunuz mu hiç?

  • Oruç Dim

   “Biz ne hata yaptık” sorusu, eğer distribütör tarafından Türk oyun sektörüne dağıtılmak üzere gelen sayısı az key’den birisi bize ulaşmazsa sorulacak bir sorudur. Zaten bizim olan bir şey bize verilmiyorsa burada “biz ne yaptık” demek bayağı bir mantıksız olur.

   Ancak yine de açık konuşmak ve sorunuzu cevaplamak gerekirse bu sorunun cevabı “yeterince yalakalık yapmadık” olur. Aşırı samimi olmadık, vıcık vıcık ilişkiler kurmadık, her oyuna kafamızdaki puanı verdik, şişirme yapmadık. Bunlar bizim ticari anlamda hatalarımız da olabilir, o kadarını bilemem ancak zaten hiç bir zaman ticaret iş odağımız olmadı.

   Elbette bunda Türkiye’deki distribütörlerin kurumsal anlamda elmanın iyisini komşusu Ahmet beye veren bir mahalle manavından pek farkları olmamasının da büyük payı olduğunu belirtmeliyim.

 24. Ahmet

  Burası ağlama duvarı gibi olmuş, hangi siteye girsem bir toms oyun yazarı ağlıyor. İki ay öncede Talha bey oyunlara küfredip boş vakit harcanan şeyler olduğunu söylemişti totalwar adresinde.

Bir cevap yazın