Bir Crysis Bilgisayarı Toplamak, Bölüm 1

En derin mağaralardan birinde yaşamıyorsanız veya bütün yılı komada geçirmediyseniz, yakında PC oyuncularının beklediği en ünlü oyunlardan birinin bizlerle beraber olacağından haberdarsınızdır: Bir tetikçi (First Person Shooter – FPS) oyunu olan Crysis. Oyunun geliştiricisi Crytek hatırlarsanız yine bir FPS oyunu olan Far Cry ile büyük sükse yapmıştı. Neredeyse bir seneden fazla bir zamandır, E3 ve bir dizi oyun fuarında ağzımızı açık bırakan ve Half Life 2’den beri ilk defa bu kadar büyük beklentiler içine girmemize sebep olan sayısız Crysis videoları ve gösterimlerine (demo) bakıp durduk. Şüphesiz ki Crysis donanım üreticilerinin uzun süreden beridir hayalini kurduğu, sistem yükseltmeye teşvik eden bir katalizör rolünü üstlenecek; bunun altında yatan neden sadece ve sadece oyunun grafiklerinin olağanüstü olması.

Tom’s Hardware Guide olarak biz de Crysis’i en uygun şekilde çalıştırmak için ne gibi donanımların gerekli olduğunu belirlemek suretiyle oyun meraklılarının aklındaki kocaman soruları yanıtlamaya karar verdik. Başladığımız yazı dizimizin bu ilk bölümü için oyunun beta sürümünü indirip oynayan okuyucularımızdan gelecek olan önerileri dört gözle bekliyoruz. Bize e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz (iletisim@thgtr.com). Hatta isterseniz bir video yapıp Youtube’a da koyabilirsiniz (Uygun bulduğumuz müddetçe videonuzu yayınlamaktan mutlu oluruz). Bu desteği sağlamamızdaki amaç, okuyucuların da Tom’s Hardware makalelerine içerik ekleyerek katkı sağlamalarıdır.

Crysis 16 Kasım'da bizlerle beraber olacak.

Crysis 16 Kasım’da bizlerle beraber olacak.

Peki, şimdi büyük soruyu soralım: PC oyuncuları Crysis’i çalıştırabilmek için nasıl bir sisteme sahip olmalılar? EA ve Crytek en düşük ve önerilen sistem gereksinimlerini yayınladılar. Neymiş bunlar hep beraber görelim:

En Düşük Sistem Gereksinimleri

 • İşletim sistemi – Windows XP veya Windows Vista
 • İşlemci – 2.8 GHz ve üstü (XP) veya 3.2 GHz ve üstü* (Vista)
 • Bellek – 1.0 GB RAM (XP) veya 1.5 GB RAM (Vista)
 • Ekran Kartı – 256 MB**
 • Sabit disk alanı – 12 GB
 • Ses kartı – DirectX 9.0c uyumlu
 • Desteklenen İşlemciler: Intel Pentium 4 2.8 GHz (Vista için 3.2 GHz) ve üstü, Intel Core 2 Duo 2.0 GHz (Vista için 2.2 GHz) ve üstü, AMD Athlon 2800+ (Vista için 3200+) ve üstü
 • Desteklenen grafik yongaları: Nvidia Geforce 6800 GT ve üstü; ATI 9800 Pro (Vista için Radeon X800 Pro) ve üstü. Bu yongaların dizüstü bilgisayar sürümleri de oyunla çalışabilir fakat desteklenmiyorlar. Anakartla bütünleşik grafik yongaları da desteklenmiyor. Ekran ve ses kartlarınız için sürücü güncellemeleri gerekebilir.

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İ.S – Windows XP/Vista
 • İşlemci – Intel Core 2 Duo @ 2.2 GHz veya AMD Athlon 64 X2 4400+
 • Bellek – 2.0 GB RAM
 • GPU – Nvidia GeForce 8800 GTS/640 ve dengi

Önerilerinizi hayal gücünüzle zenginleştirmekten çekinmeyin. Zira sadece işlemci ve ekran kartına değil, tüm sistem bileşenlerine bakıyoruz. Yani, klavye ve fareden tutun da, kasadan fanlara kadar tüm sistem bileşenleriyle ilgileniyoruz. Üstelik sadece bununla da yetinmeyip tüm sistem parçaları bir araya getirildikten sonra sisteme ne kadar hızaşırtma uygulanabileceği konusunda gelebilecek her düşünceye de açığız. Kısacası tüm önerileri dikkate alacağız ve daha sonra yazı dizimizin ilerleyen bölümleri için dizeceğimiz en iyi yapılandırmanın hangisi olacağına karar vereceğiz. Crysis bilgisayarı için her seferinde farklı yapılandırmalar sunmayı hedeflediğimizi aklınızdan çıkarmayın, nitekim bu bilgisayar sistemini satın alınabilir fiyat aralığında tutmak adına elimizden geleni yapacağız.

Önerilerinizi bize göndermeden önce, Crysis hakkında şu ana kadar neler öğrendiğimizi biraz masaya yatıralım isterseniz. Geçenlerde oyunun beta sürümü yayınlanmış olsa da oyunu tam olarak neyin en münasip şekilde çalıştıracağını bilemiyoruz. Geliştirici Crytek ve yayıncı firma Electronics Art daha önce, Crytek’in yeni grafik motoru olan CryEngine 2’nin “tepeden tırnağa” yeniden tasarlandığını ve DirectX 10’a tam destek sunduğunu fakat eski makinelerde çalışmasını sağlayacak “esnek seçeneklere” de olanak tanıdığını belirtmişlerdi. Yalnız bu teste tabi tutulması gereken yetersiz bir açıklamaydı tabi. Dahası oyunun muhteşem grafiklerinin Vista üzerinde DX10 destekli sistemleri ne kadar zorlayacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Bu durum ilginç bir soruyu da beraberinde getiriyor: Windows XP mi, yoksa Vista mı daha avantajlı? Crysis’in grafiklerine göre konuşacak olursak Vista ve DX10 açıkça öne çıkıyor. Fakat DX10’un getirdiği, DX9’a göre pek farklı görünmeyen sınırlı görsel yenilikler ve üstelik kare hızlarındaki büyük düşüşler, XP’nin de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymakta. Diğer büyük sorular ise işlemci ve ekran kartı hakkında. Crytek’in resmi sitesinde Intel, AMD ve Nvidia’nın oyuna destek sunduğu belirtilmiş. Öyleyse herhangi bir kayırma söz konusu olamaz, yoksa olabilir mi? EA tarafından host edilmiş durumda bulunan Crysis’in resmi sitesinde ise sadece Intel ve Nvidia destek verenler arasında listelenmiş (listede Microsoft ve Logitech de var). Üstüne üslük Crytek ve EA üstte yazmış olduğumuz sistem gereksinimlerini yayınlarken Intel ve Nvidia’ya atıfta bulunmuşlardı. Bu, Crysis’in ATI kartlar ve AMD işlemcilerle yeterince iyi çalışmayacağı anlamına mı geliyor? Mümkün, fakat bizce böyle olmayacak. Çünkü Nvidia’nın reklamını yapan oyunların bazılarında bile GPU kaynaklı sorunlar çıkabiliyor. Yine de bu detaylar dikkate alınmalı.

Diğer bir tartışma konusu ise çift ekran kartlı çözümlerin yararlı olup olmayacağı. Bir SLI veya Crossfire yapılandırması kesinlikle çekici görünüyor fakat unutmayın, bu sistemi olabildiğince ucuza çıkartmak istiyoruz. Elbette SLI ve Crossfire hatırı sayılır başarım kazanımları getirecektir ancak bu kazanımlar verilen iki kat paranın hakkını verebilecek mi, orası tartışılır.

Bir cevap yazın