Bir Çırpıda NAS

NAS (Networked Attached Storage – Ağa Bağlı Depolama) geçtiğimiz aylarda bilgisayar dünyasında adını en fazla söz ettiren ürünlerden biri. NAS ve SAN (Storage Area Networks: Veri Depolama Ağları) bir süredir ağ dünyasında adından bahsedilen kavramlar, ancak sadece geçtiğimiz yıl yeterli popülerliğe erişebildiler. Hem NAS hem de SAN çoğu durumda çok büyük veri depolama kapasitelerinin varolan ağlara kolayca eklenebilmesini sağlıyorlar. Bu teknolojileri benzersiz kılan özellik kullanılan işletim sisteminden bağımsız olarak varolan ağ ortamına kolayca entegre olabilmeleri.

Artık bir çok uygulamada orta ve büyük boy şirketlerde çok büyük veri depolarının kullanılması ve ağ üzerinden bu verilerin hızlı olarak geri alınabilmesi gerekiyor. Bu yeni veri depolama teknolojilerinden faydalanacak olan sadece iş dünyası değil elbette. Hem ev hem de ev-ofis kullanıcıları çalışma ortamlarında NAS çözümlerinin sağlayabileceği faydaların farkına varıyorlar. Örneğin NAS benzeri konfigürasyonlar ev ortamlarında multimedia uygulamaları için “medya sunucusu” formatında kullanılabiliyorlar. Son Intel Developer Forum (IDF) toplantısında öğrendiğimize göre bu sistem Intel’in “connected home technology: bağlanmış ev teknolojisi” kavramının kalbinin attığı bir merkez.

Bağlanmış ev teknolojisi kullanıcılara şimdiye kadar yaptıkları işleri daha yaratıcı bir arabirim (ki bu arabirim bir PC, Tablet PC, TV, Notebook, Pocket PC veya yerel ağa kablolu ve kablosuz bağlanmış olan herhangi bir aygıt olabilir) kullanarak gerçekleştirme imkanı veriyor. Ses gibi veriler (örn. MP3) veya Video (örn. filmler veya TV programları) ev içerisinde NAS üzerinde depolanabiliyor. Böylece NAS sistemi bir medya sunucusu olarak görev yapabiliyor. Ev elektroniği teknolojisinde medya sunucuları “yükselen değer” olarak görülüyor ama hala bazı sorunların olduğu da bir gerçek. Sayısal telif hakları yönetimi gibi konularda çözülmesi gereken konular var, ama en azından işin başlangıcında NAS aygıtlarının temel taşı olarak görev yaptığını görüyoruz.

Bir cevap yazın